Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

ČO MUSÍTE VEDIEŤ, AK MÁTE PSA? 1. ČASŤ

Spísali sme pre vás dôležité základné veci o výchove psíka. Pretože napriek tomu, že to sú základné a jednoduché veci, veľa majiteľov psíkov o nich nemajú ani tušenie. A to je škoda, pretože dokážu ohromne uľahčiť každodenný život so psom! Tak napríklad aj vy sa dozviete niečo nové. 🙂

ZÁKLADNÉ POJMY

Obojok

Odporúčame jednoduchý, nesťahovací a široký obojok. Pri zapínaní dodržujte pravidlo, že pod zapnutý obojok by sa mali vojsť vaše dva prsty, aby to psíka neškrtilo.

Vodítko

Odporúčame klasické s karabinkou, dĺžka 1,5-2 metre, aby mohlo byť prevesené. Flexi vodítka NEODPORÚČAME je to nepriateľ chôdze pri nohe. Sú ťažké do ruky, psa motivujú k tomu, aby pobehoval ďalej od vás (=žiadna fixácia na vás, v budúcnosti problém s ťahaním na vodítku), môžu sa pretrhnúť a dokážu parádne spáliť kožu, pokiaľ psík prebehne okolo nohy človeka. 

Stopovačka alebo stopovacie vodítko

Stopovačka je dlhé vodítko určené hlavne na navigáciu psa a nácviku povelu privolania. Je dobré ho využiť aj na odnaučenie zlozvykov, ako je vybehnutie za zverou, cyklistom, bežcom alebo preliezanie krovia. Stopovačka býva najčastejšie od 10 do 20 metrov dlhá, guľatá alebo plochá na konci s karabínkou. Na konci je dobré urobiť uzlíky, aby ste ju ľahko zošliapli a neprekĺzla vám pod nohou. Máte psa pod kontrolou a zároveň má váš pes voľnosť. Pokiaľ nemáte ešte naučené privolanie, tak je stopovačka ideálna.

Pamlskovník

Super pomôcka, pretože z neho rýchlo vytiahnete maškrtu a nemusíte ho loviť niekde v kapse. Ideálny je pamlskovník s karabinkou, ktorý si pripnete k oblečeniu a máte ho po ruke. Dnes zoženiete pamlskovník aj s kapsičkou na mobil 🙂

Píšťaľka

Píšťaľka je skvelý pomocník pri výcviku psa. Vysokú frekvenciu píšťalky pes lepšie počuje a rozozná ju lepšie ako ľudský hlas. Vás už možno nepočuje, keď je ďaleko, ale píšťalku áno. Píšťalka totiž znie stále rovnako, ale vám sa nepodarí volať na psa stále rovnakou frekvenciou. Navyše, keď sa napríklad hneváte a pritom na neho voláte, tak pes to hneď z vášho hlasu vycíti a myslíte, že sa mu bude za vámi chcieť? Keďže píšťalka vás neprezradí, tá vydá zakaždým rovnaký zvuk.

PAMLSKY

Pomocou pamlskov navádzame psa do určitej pozície. V žiadnom prípade neučte psa povel sadni, tým že mu budete tlačiť na zadok! Navedieme si ho pomocou maškrty, tak že dáme ruku s maškrtou psovi nad hlavu a pomaly pohybujeme rukou dozadu.

Výborné sú aj pri socializácii a to tak, že cudzia osoba mu pamlsok podáva.

Pamlsky by mali byť motivačné. Sušené mäso, paštéty, šunková saláma, domáce psie sušienky, piškóty atď. Granule veľmi motivačné nie sú.

Na tréning odporúčame dva druhy pamlskov. Jedny obyčajnejšie a jedny top pamlsky. Napríklad piškóty a sušené mäso. A keď sa psíkovi podarí niečo zvlášť dobre, tak mu dajte TOP pamlsok.

Nezabúdajte, že rovnako ako dbáte na kvalitné krmivo, je nutné myslieť aj na kvalitu pamlskov. Pri výcviku ich psík spotrebuje dosť, a preto sa oplatí vyhnúť sa šmakuládam zo supermarketu. Za nás môžeme odporučiť pamlsky Poslušnosť do vrecka, ktoré sú 100% prírodné, obsahujú 75% mäsovej zložky a nenájdete v nich žiadne éčka, umelé dochucovadlá ani arómy.

U šteniatka odmeňujte za každý pokrok a ako pes rastie, tak odmeňujeme na striedačku. Raz áno a dvakrát nie. Pes, tak bude čakať stále odmenu a bude viac motivovaný. Ale ak chcete odmeňovať stále za každý cvik, tak môžete.

Za prvý cvik pri tréningu a za posledný odmeňujeme vždy. Prvá maškrta psa naštartuje a vďaka poslednej sa bude tešiť nabudúce.

A niekedy, keď sa mu obzvlášť niečo podarí napríklad pribehne na privolanie z veľkej vzdialenosti dajte mu tzv. JACKPOT.

JACKPOT znamená, že mu dáte napríklad päť maškrtiek naraz.

PREČO PES POČÚVA LEN NA CVIČÁKU?

Často sa stáva, že kto chodí na cvičák pre psov, tak ich pes potom počúva len na cvičáku a inde nie.

Psíci tam trénujú so psíkmi s ktorými sa poznajú, neruší ich tam nič z toho, čo ich bežne na vychádzke ruší. Cvičisko psov je pre nich v tej chvíli kladné prostredie.

Preto vyberajte cvičiská pre psov, kde vedú lekcie aj na iných miestach, než stále na tej jednej a samej lúke, so stále rovnakými psíkmi a rovnakými vnemami okolo vás. Pes potom bude zvyknutý počúvať vždy a všade. Či už sa stretnete s ľuďmi, so psami, so zvieratami…

Každý majiteľ psa si však musí uvedomiť, že cvičák nie je všetko. Je dôležité povely trénovať aj mimo neho, a to na rôznych miestach. Raz na lúke, raz pri vode, raz na ceste, raz na záhrade, v kuchyni, v meste, na balkóne… Myslite na to, že ak váš pes pribehne na zavolanie na záhrade, neznamená to, že privolanie vie. Ide o to, aby ho vedel aj v situáciách, ktoré sú na privolanie náročné a pritom úplne kľúčové. Veríte svojmu psovi, že k vám pribehne, aj keď mu cez cestu prebehne zajac? Alebo keď nájde na trávniku neodolateľnú maškrtu, ktorou môže byť otrávená návnada? Ak nie, pridajte sa do našej Privolávačskej výzvy alebo kurzu Základná poslušnosť. Privolanie je vo výcviku jeden z najdôležitejších povelov a pokiaľ ho dokonale ovládnete, ušetríte si veľa komplikácií do budúcna.

Každý povel, ktorý sa pes naučí je potrebné tzv. upevniť a to docielite práve tým, že ho budete skúšať na rôznych miestach. Odvolanie je tiež potrebné trénovať na rôznych miestach a po rôznu dobu. Tento čas je dobré stále predlžovať.

Chcete poznať ďalšie finty, vďaka ktorým vám výcvik pôjde oveľa rýchlejšie a jednoduchšie?

Pridajte sa do online Kurzu základnej poslušnosti, v ktorom vám naše trénerky odovzdajú svoje dlhoročné know how. Dozviete sa, ako krok za krokom postupovať, aby z vášho psa vyrástol parťák, na ktorého je 100% spoľahnutie. Všetko navyše zvládnete z pohodlia svojho domova.

→ ČO SA V KURZU NAUČÍTE?

Komentáre