Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Čip pre každého psieho kamaráta

10.11. 2021

Už od 1. novembra 2019 vyšla do platnosti novela veterinárneho zákona, ktorá každému majiteľovi psa ukladá povinnosť zaistiť čipovanie svojho maznáčika.

Či už ide o šteňa alebo odrasteného psíka, povinnosť čipovania sa vzťahuje na všetkých. Jedinú výnimku zo zákona tvoria staršie psy, ktorí majú jasne čitateľné tetovanie. A toto tetovanie bolo zároveň vykonané pred 3. júlom 2011. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak nová povinnosť týka aj vás.

Nebude môj pes zbytočne trpieť?

Možno sa vám úplne nepáči predstava, že by váš psí kamarát mal trpieť necitlivým zákrokom. Nebojte. Psík sa pri čipovaní cíti zhruba rovnako, ako pri bežnom očkovaní. Mikročip je asi len necelý centimeter dlhý. Môžete si ho predstaviť ako zrnko ryže. Veterinár zavedie vášmu psíkovi mikročip ihlou pod kožu do oblasti zátylku.

Samotný čip je vyrobený z biokompatibilných materiálov. To znamená, že ho telo vášho psa bez problému prijme za vlastné. Neobsahuje žiadny energetický zdroj. Takže nič nevysiela. Je to iba informácia s jedinečným číselným kódom. Ten sa zobrazí len na špeciálnom skenovacom zariadení.

Nemusíte sa teda obávať zbytočnej záťaže vášho maznáčika. K aplikácii čipu navyše dochádza iba raz. Jeden čip psíkovi vydrží po celý jeho život.

Kedy musím svojho psíka nechať čipovať?

Najlepšie čím skôr. Pokiaľ váš psík nebude mať čip, porušujete tým zákon, ktorý ukladá povinnosť majiteľa zaistiť očkovanie psa proti besnote. Aj keď máte platný očkovací preukaz, bez čipu vám bude k ničomu. S pohľadu úradov bude váš psík bez jednoznačnej identifikácie čipom alebo čitateľným tetovaním (pri tetovaní vykonaných pred dátumom 3.7.2011) neočkovaný.

Že vám končí platnosť existujúceho očkovania až v ďalších rokoch? Ani tak povinnosť zaobstarať psíka čipom neoddialite. Ako sme už spomenuli vyššie, na nečipovaného psa sa nazerá ako na zviera bez povinného očkovania.

Koľko to stojí?

Čipovanie rozhodne nezruinuje váš rodinný rozpočet. Cena samotného mikročipu s jednorazovým aplikátorom sa pohybuje medzi 15 a 30 euro. Cenu aplikácie si určuje každý veterinár sám.

Nebýva však nijako závratne vysoká. Celá procedúra čipovania vás vo väčšine prípadov vyjde na čiastku okolo 30 eur. Zavolajte priamo svojmu veterinárovi a informujte sa na presnú čiastku u neho.

Čomu všetkému čip slúži?

1. Šťastný návrat tuláka 

Zabehol sa váš psík? S čipom už nebude problém ho rýchlo nájsť. Príslušné orgány vo vašej obci by mali byť vybavené špeciálnou čítačkou. Zatúlaný psí kamarát sa tak rýchlo dostane späť domov.

2. Potvrdenie o očkovaní 

Po novom roku bude musieť byť jedinečné číslo čipu uvedené v očkovacom preukaze každého psa. V opačnom prípade je na psa pozerané ako na neočkované zviera. Za porušenie tejto povinnosti vám hrozí pokuta vo výške 50eur a psíka musí ísť dať začipovať buď hneď alebo deň na to. S čipovaním teda radšej neotáľajte.

3. Preukázanie vlastníctva 

Bez čipu alebo tetovania to môže byť problém. Fotografie ako dôkaz u ukradnutého psíka často nestačia. Čip obsahuje unikátny číselný kód. Slúži teda na jasnú identifikáciu psa.

4. Príprava na cestovanie

Možno ste o možnosti vycestovať za hranice spolu so svojim zvieracím kamarátom zatiaľ neuvažovali. Vo väčšine európskych štátov však už čipovacia povinnosť pre zvieracích miláčikov dávno platí. S čipom tak budete pripravení aj na možnosť vycestovania.

5. Zabránenie týraniu

Tento bod sa priamo vás samozrejme netýka. Ale je dobré poznať aj všeobecný benefit čipovania psíkov. Navyše problematika množiarní stála za samotným zrodom novely veterinárneho zákona. Vďaka povinnosti zaobstarať každého psíka čipom budú lepšie identifikovateľní a ľahšie postihnuteľní tí, ktorí nelegálne množiarne prevádzkujú.

Pár slov na záver

Čipovanie psíka sa nemusíte obávať. Psík pri ňom nijako netrpí. A pokiaľ na vás napriek tomu po zákroku vrhne vyčítavý pohľad, obľúbená maškrta vzájomné vzťahy určite rýchlo napraví.

Komentáre