Bezpečné Vianoce so psom

Vianoce sú pre väčšinu z nás obľúbenou časťou roka. Väčšina z nás si ich spája s pokojom, pohodou a v spoločnosti našich najbližších. Vianoce ale nepredstavujú len obdobie pokoja, sladkostí a rozprávok, ale tiež veľa nebezpečných príležitostí pre Vašich miláčikov. Načo všetko si ako majiteľ dávať pozor?

Na sviatočnom stole

Koláče, čokoláda

Koláče a sladké sú pre psov často veľkým lákadlom. Nielen, že sú pre psov často ľahko dostupné, málokto navyše odolá kúsok neulomiť a psíkovi nedať. Koláče ale môže našich miláčikov aj pekne potrápiť. Okrem toho, že pečivo môže obsahovať kakao, makadamové oriešky alebo hrozienka, ktoré sú pre psa toxické, môže spôsobovať tráviace ťažkosti.

Mojím tipom je preto upiecť psíkovi jeho vlastné psie sušienky, ktoré sú pre neho chutnou a bezpečnou alternatívou.

Kosti

Pozor na tepelne upravené kosti, ktoré pre psa môžu predstavovať nebezpečenstvo. Kosti, ktoré boli varené, pečené, ale aj vyprážané, preto psovi nikdy nedávajte. Sú síce krehkejšie, ale zároveň odolnejšie proti žalúdočným kyselinám. Psíkovi tak namiesto potešenia skôr hrozí poranenie tráviaceho traktu alebo tráviace ťažkosti.

Jedlo od stola

Okrem vyprážaného a koreneného jedla sa môže na sviatočnom stole objaviť napríklad cibuľa alebo cesnak, ktoré sú pre psa toxické. Namiesto kŕmenia od stola preto radšej urobte psovi vlastnú sviatočnú porciu alebo mu doprajte kvalitnú konzervu, aby si štedrovečernú večeru mohol užiť spoločne s Vami.

Jedlé ozdoby, špajdle

Jedlé ozdoby sú obľúbeným variantom v mnohých rodinách. Najčastejšie sa jedná o ozdoby z perníčkov alebo kúpené čokoládové kolekcie. A práve nestrážené ozdoby sú často veľkým lákadlom pre našich domácich miláčikov, ktorí si ich počas nestráženej chvíľky zvládnu hravo odhryznúť zo stromčeka. Čokoládové ozdoby majú navyše často na upevnenie kovové háčiky, ktoré môžu predstavovať veľké nebezpečenstvo. Ideálne od takých lákadiel upustite, alebo ich umiestnite na stromček dostatočne vysoko, aby sa k nim chlpáč nemal šancu dostať.

Pozor tiež na špajdle a špáradla, ktoré bývajú napríklad pri klobásach, špízoch a jednohubkách.

Pozor na prekrmovanie

Často sa stáva, že každý člen rodiny chce urobiť psíkovi radosť a tak na sviatky mu „tiež niečo dopriať“. Hafan tak počas dňa dostáva maškrty a ďalšie drobnosti od všetkých, ktorých stretne. Návšteva môže navyše doniesť niečo dobré aj ako darček pod stromček. Do toho ešte dostane svoj denný prídel krmiva a niečo navyše pri prípravách v kuchyni. To všetko predstavuje veľkú záťaž pre jeho zažívanie, čo môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Dávajte si pozor nielen na to, čo všetko pes počas dňa zje, ale aj aké množstvo sa mu podarí vylúdiť.

Pozor si dávajte hlavne u detí, ktoré sa môžu chcieť so zvieratami podeliť o tácku vianočných cukroviniek, chlebíčkov alebo vyprážaných rezňov. Hlavne psy tieto príležitosti radi využívajú. Deti preto okolo zvierat strážte a radšej im dajte prídel, ktorý psíkovi môžu dať. Spokojní tak budú všetci.

Vianočná výzdoba

Ozdoby na stromček

Krehké ozdoby predstavujú nebezpečenstvo pre psov aj mačky. Mačky môžu ozdoby zhodiť pri hraní vo vetvách, psy ich najčastejšie zhodia mávajúcim chvostíkom alebo pobehovaním okolo stromčeka. Pes ich môže ale skúsiť aj ochutnať, hrať sa s nimi a porezať o črepy. Voľte preto radšej ozdoby slamené a drevené, alebo tie krehké jednoducho na stromček zaveste mimo dosahu Vašich maznáčikov.

Nebezpečné sú aj rôzne reťaze alebo anjelské vlasy, ktoré sa môžu namotať na jazyk alebo ich pes môže rozhrýzť a prehltnúť.

Pozor na rôzne vianočné svetielka. Zapojené káble pred zvieratami zaistite a v okolí zapnutých svetielok ich radšej bez dozoru nenechávajte.

Vianočný stromček a ihličie

Vianočný stromček je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Pokiaľ ale oslavujete sviatky so svojimi chlpáčmi, je nutné dodržiavať pár pravidiel. V prvom rade sa uistite, že je stromček bezpečne zaistený a psík ani mačička nebudú mať šancu ho okusovať alebo zhodiť. Niektorí majitelia to riešia ohrádkou alebo stromček kupujú menšie a dávajú ho vyššie mimo dosahu maznáčika.

Ihličie pravidelne odpratávajte. Pokiaľ je Váš pes zvedavý a svet okolo rád ochutnáva, nenechajte ho stromček okusovať alebo jesť opadané ihličie. Oleje z ihličnanov sú totiž pre psov toxické. Nenechávajte ho ani piť zo stojana na stromček. Voda v ňom nie je čistá a pre zvieratá bezpečná.

Stopercentne bezpečné nie sú ani stromčeky umelé. Okrem škodlivých látok z umelého materiálu predstavujú riziko aj nestráviteľné kúsky umelého stromčeka, ktoré môžu psovi uviaznuť v tráviacom trakte.

Sviečky

Sviečky, adventné vence a anjelské zvonenie krásne podčiarkujú vianočný pokoj a pohodu. Prípadov, keď psík vrtel chvostíkom príliš blízko adventného venca, je ale každý rok veľké množstvo. Okolo zapálených sviečok rady lezú aj mačky, v blízkosti chlpáčov preto so sviečkami radšej zaobchádzajte opatrne a umiestnite ich mimo ich dosahu. Zabránite tak veľkému nešťastiu.

Vianočná hviezda a imelo

Vianočná hviezda a imelo sú pre psov a mačky toxické. Ak si ich na Vianoce kupujete na výzdobu domácnosti, dajte ich preto radšej mimo dosahu Vašich maznáčikov. Ďalšou veľmi obľúbenou, ale nebezpečnou rastlinou, je cezmína.

Celej vašej svorke prajeme krásne a pokojné prežitie vianočných sviatkov.