Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Aký vplyv má pohyb a tréning psa na zdravie a duševnú pohodu psa?

Ako dobre vieme, väčšina psov je závislá na behu a športových aktivitách. Každý pes je šťastný, keď ho jeho pániček vezme von na peknú spoločnú prechádzku. Viete ale, že je to veľmi prospešné pre jeho zdravie a duševnú pohodu?

Prechádzka býva jedným z najväčších vrcholov dňa, na ktoré sa psík naozaj veľmi teší. Mohli by sme tiež jednoducho povedať, že pes bol stvorený predovšetkým na pohyb.

Prečo je teda pohyb pre psa veľmi dôležitý?

Nielen že psíka akýkoľvek pohyb a prechádzky neskutočne veľmi bavia, ale pohyb má tiež pozitívny vplyv na prekrvenie mozgu a na naštartovanie mozgových funkcií psíka. Tiež ako u nás musíme u psíkov strážiť kondíciu.

Nie je to nič ťažké, stačí mu pravidelný pohyb, ale nie zas tak veľmi veľký, aby sme psíka nezaťažovali. Psík tiež potrebuje nejaký ten odpočinok. Psík by mal spať aspoň 12-14 hodín denne a naozaj by sme taký spánok mali psíkom dopriať.

Aký má vplyv na zdravie tréning psa?

Tréningu so psíkom by ste sa mali venovať 5-10 minút denne. To z toho dôvodu, že psíkovi musíme tiež poriadne zamestnávať hlavu. Aby logicky premýšľal a skúšal sa do všetkého nejakým spôsobom zapájať.

Prečo práve len takú chvíľu?

Je to z toho dôvodu, že viac ako 10 minút sa psík nebude poriadne sústrediť. Keď budete trénovať 5-10 minút denne, tak to bude pre psíka tak akurát. Tých 10 minút je taký ideál, pretože psíkovi zamestnáte hlavu a bude sa dostatočne sústrediť.

Po takom limite sa psík bude pomaly prestávať sústrediť a nebude ho to baviť, Vy sa na neho začnete hnevať, že s Vami prestáva spolupracovať, ale to nie je potrebné, len už sa nedokáže ďalej sústrediť a je naňho toho skrátka veľa. Preto by sme mu po každom tréningu mali dať čas na poriadny odpočinok.

Nie je veľmi vhodné trénovať pred a po prechádzke, pretože pred prechádzkou bude zbrklý a nevrlý, pretože už sa bude tešiť na prechádzku a nebude s Vami dostatočne spolupracovať. Po prechádzke bude psík zase naopak unavený, nebude sa mu chcieť spolupracovať a nebude dávať do tréningu toľko energie, ako by dával normálne.

Najlepšie je zvoliť si nejaký čas, kedy nenásleduje prechádzka, napr. ráno okolo 9-10 hodiny. Neskôr po tréningu než si psík dostatočne odpočinie, tak s ním môžete ísť na prechádzku, na ktorú sa celý deň tak veľmi teší. Určite mu tým urobíte ohromnú radosť.

Záver

Určite nezanedbávajte športové aktivity a tréning s Vaším psíkom. Robíte dobre nielen pre jeho zdravie, ale aj pre Vaše a on Vám za to všetko bude neskutočne veľmi vďačný. A nie je predsa nič krajšieho, než vidieť spokojného psíka.

Pokiaľ by ste mali s akýmkoľvek ďalším tréningom problémy, tak kompletnou výchovou Vášho psíka Vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely vrátane názorných videí krásne vysvetlené.

Komentáre