Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako zabaviť psieho seniora

Staroba je súčasťou života nielen u nás, ale aj u našich psích maznáčikov. A práve v tomto období, keď už majú naši psíkovia tie najaktívnejšie roky za sebou, je viac ako kedy dôležité dbať o ich fyzickú a psychickú pohodu. Nie každá aktivita ale môže byť pre našich psích seniorov vhodná.

Rovnako ako každý psík dospieva po svojom, každý z nich tiež inokedy a inak starne. Všeobecne sa síce hovorí, že menší psíkovia začínajú starnúť približne po 9. roku života, u veľkých psov sa dokonca udáva ešte o 2 roky skôr. To ale neznamená, že s príchodom staroby nutne musí prísť aj nuda a monotónnosť.

Fyzická zábava

Zvoľnite, ale neprestaňte

Nie každý starší psík sa už nebude zvládať hrať. U niektorých z nich by totiž túžba hrať sa a behať ešte bola, ich telíčko už im ale taký pohyb nie je schopné zaistiť. Umožnite preto psovi ľahšie aktivity, pri ktorých sa vybláznia a vybehá prebytočnú energiu. Voľte jednoduchšie terény, kratšie výlety, voľnejšie tempo. Pes, ktorý bol celý život zvyknutý na pohyb a výlety sa tak bude držať pekne v kondícii a psychickej pohode.

Príďte s alternatívou

U niektorých hier zvoľnite tempo. Napríklad namiesto aportovania, ktoré už vášmu chlpáčovi nejde tak ľahko, môžete zvoliť ľahšiu verziu v podobe preťahovania. Pozor ale na psíkov chorých, po zranení alebo s problémami so zubami. Pri preťahovaní šetrite sily a strážte, ako veľmi s hračkou hýbete. Pri nadšenom hraní je totiž jednoduché stratiť kontrolu.

Plávanie

Miluje váš pes vodu? Potom je táto aktivita presne pre vás! Plávanie je totiž ideálna a často vyhľadávaná aktivita pre starších psíkov. Predstavuje úžasný spôsob, ako miláčikov zabaviť, unaviť a ešte im poskytnúť pohodlie pre jeho svaly a kĺby.

Plávanie ale podnikajte iba na kratšie vzdialenosti a psa po celú dobu kontrolujte a istite. Výlety k vode podnikajte kratšie a psa potom dobre osušte, hrozí im prechladnutie.

Precvičujte aj myseľ

Kto hovorí, že starší psíkovia nemilujú hry? Nie vždy im ale ich telíčko dovolí toľko, ako keď boli šteňatá. Doprajte im preto širokú škálu aktivít na zabavenie, a to nielen doma, ale aj vonku.

Plniace hračky

Plniace hračky sú posledným hitom a asi každý majiteľ vám potvrdí, že ich obstaranie neľutuje. Hračky predstavujú jednoduchý spôsob zábavy, u ktorej ale nie je nič zadarmo. Pes totiž musí vynaložiť úsilie, aby sa k dobrote vo vnútri dostal. Je tak nútený premýšľať, skúmať, zapojiť zmysly a cvičiť mozog.

Existuje mnoho druhov a verzií plniacich hračiek. Voliť môžete podľa veľkosti psa aj ťažkosti hračky. Do začiatku odporúčam voliť ľahšie verzie, ktoré psa nalákajú, ale nebude sa s nimi hneď od začiatku toľko trápiť. Majte po ruke niekoľko variant, ktoré môžete striedať podľa potreby.

Mäkké hračky

Príliš tvrdé, ťažké a tuhé hračky už nebudú predstavovať taký zdroj zábavy. Nahraďte ich preto novými, ktoré poskytujú ďalší spôsob stimulácie psej mysle. Neplatí preto tvrdenie, že staršiemu psovi je zbytočné čokoľvek kupovať. Stačí pár nových kúskov, s ktorými sa zabaví aj napriek zhoršenej pohyblivosti alebo problémom so zubami.

Čuchací koberček

Čuchací koberček je niečo, čo z osobnej skúsenosti veľmi odporúčam. Obrovskou výhodou je jednoduché použitie aj u psov, ktorí s takýmito aktivitami nemajú žiadne skúsenosti. Hodí sa aj na nácvik a trénovanie pred ďalšími hlavolamami.

Princíp je v schovaní maškrty do strapcov, kapsičiek a záhybov v koberčeku alebo podložke. Psík musí následne maškrty vyčuchať a dostať von, napríklad hrabaním packou alebo ňucháčom. Jedná sa o aktivitu ktorá precvičuje premýšľanie, napĺňa prirodzené potreby psa a zabaví naozaj dlhú dobu. Vďaka jednoduchosti je vhodná aj ako aktivita pre psíkov so zhoršenými pohybovými možnosťami.

Vlastná aktivita

Ste kreatívni? Vymyslite psíkovi vlastnú aktivitu na zabavenie! Hrajte na schovávačku alebo psovi ukryte pamlsky na záhrade. Nemôžete von? Vezmite 3 tégliky, pod jednu schovajte maškrtu, premiešajte ich a nechajte psa hľadať. Na schovanie dobrôt poslúži aj uterák, do ktorého maškrty zabaľte. Môžete ho iba pokrčiť, zamotať alebo stočiť ako slimáka. Rýchla zábava za pár minút.

Triky

Tvrdili vám, že starého psa už nič naučiť nejde? Dokážte im, že sa mýlia. Psíka môžete naučiť celý rad trikov a povelov, ktoré vám pomôžu precvičiť jeho myseľ aj telo. Naučiť ich môžete napríklad upratovať hračky, cúvať, tí čulejší sa napríklad môžu naučiť pokloniť.

Láka vás vyskúšať si tréning nových a neopozeraných kúskov? Potom práve vám odporúčam vyskúšať náš kurz psích trikov, v ktorom sa spolu s nami môžete naučiť veľa nových a neopozeraných povelov. Vďaka niekoľkým stupňom obtiažnosti je kurz vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých. A na svoje si v ňom prídu aj majitelia psích seniorov. Viac informácií o kurze aj formulár pre prihlásenie nájdete v našom výbere kurzov, odkaz tu.

Komentáre