Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako v lete bezpečne schladiť psa

Leto prináša nielen veľa radostí, ale aj problémov. Horúčavy totiž netrápia len nás, ale aj našich miláčikov a okolitú prírodu. Ako môžeme našim psíkom od vysokých teplôt bezpečne uľaviť? A čomu sa naopak vyhnúť?

Ako spoznáme, že je psovi horúco?

Typicky pozorujeme doširoka otvorenú papuľu, pes môže aj viac sliniť, sliznice sú viac červené, oči viac vypúľené. Váš chlpáč sa môže tiež snažiť ochladiť napríklad ležaním na chladnej podlahe alebo odkrytím bruška, to im umožňuje lepšie odvádzať prebytočné teplo. Minimum tepla môže pes odvádzať aj potením v oblasti labiek, táto časť má ale minimálny vplyv.

Začínajte na jar

Pre psy môžu byť náročnejšie už teploty okolo 20°C. Už na jar je preto nutné nezabúdať psíkovi od tepla uľavovať, napríklad častejším česaním podsady, väčším zavodnením alebo postupným zvyšovaním a prispôsobovaním náročnosti vonkajších aktivít.

Už tieto teploty môžu byť pre ohrozené skupiny psov náročné. Pozor si preto dávajte hlavne u psov starších, chronicky chorých, u gravidných súk alebo šteniat a malých plemien. Opatrní by mali byť aj majitelia obéznych psov a brachycefalických plemien.

Doprajte psovi chladné miesto

Váš maznáčik bude počas horúcich dní vyhľadávať chladnejšie miesta, kam sa môže ukryť pred slniečkom a vysokými teplotami. Umožnite psovi prístup do takej oblasti alebo mu sami také miesto vytvorte.

Nielen pre psov sú ideálne napríklad zarastené miesta, liezť môžu do pivníc alebo garáží, často si môžu ľahať do hliny alebo si sami miesto na odpočinok vyhrabú v zemi. Maznáčikovi v tomto nebráňte, miesto mu môžete aj vytvoriť niekde v rohu záhrady, kde Vám psík nič nezničí.

Na ochladenie doma je vhodná chladiaca podložka

Pitný režim

Dostatočný prísun čistej a vlažnej vody je základom starostlivosti o psa, v lete si ale na príjem vody musíme dávať o to väčší pozor.

Psa nezabúdajte dostatočne zavodniť pred každým výletom alebo zvýšenou aktivitou. Na výletoch sa nespoliehajte na zdieľané misky v reštauráciách, ktoré navyše môžu byť zdrojom infekčných ochorení, ale radšej zabaľte do batohu cestovnú misku a fľašku vody naviac.

Chlpáča môžete v pití podporiť aj pomocou malých trikov. Do vody mu môžete kvapnúť napríklad lososový olej alebo vychladený domáci vývar. Pokiaľ rovnako ako ja domáci vývar nerobíte, môžete siahnuť po konzervách z kvalitných surovín. Niektorým bude stačiť vodu len častejšie meniť, skúsiť môžete aj vodu pre dojčatá.

Ľad a zmrzlina

Čo také hádzanie kociek ľadu do misky s vodou? Pomôžeme tým nášmu psovi ochladiť sa?

Bohužiaľ, nie a väčšina veterinárov bude od takéhoto spôsobu ochladenia skôr odrádzať. Rýchlym prehltnutím kocky ľadu alebo mrazenej paštéty sa prudko ochladí stred tela, reakciou potom dochádza k zahriatiu organizmu a psíkovi tým skôr uškodíme.

Lepším variantom je preto zamraziť napríklad plniace hračky alebo lízacie podložky, ktoré psa postupne ochladia. Prehltnúť celý kopček zmrzliny naraz nie je príjemné nikomu, pomalé olizovanie je preto ideálnym variantom.

Strihať x nestrihať

Téma strihania nie je nikdy čiernobiela a vždy existujú výnimky, jednoznačne preto nejde povedať, kedy psíkovi strihaním uľavíme, alebo celú situáciu naopak zhoršíme.

Pri rozhodovaní je nutné zohľadniť typ srsti, celkový zdravotný stav, stav srsti a kože a ďalšie. Ak si nie ste istí, či váš maznáčik potrebuje letný strih, neváhajte sa obrátiť na svojho veterinára alebo odborníka na dané plemeno.

Chladiaca výbava

Od tepla môžete pomôcť aj chladiacou výbavou. Zaobstarať môžete chladiace vesty, obojky, hračky alebo podložky, ktoré od prebytočného tepla odpomôžu. Nie každému chlpáčovi sú ale tieto varianty príjemné, pre ďalšie nemusia byť doporučované (napríklad u psov so zdravotnými problémami).

Sama mám osobnú skúsenosť s chladiacou podložkou, ktorú moja sučka využíva ako pri spánku, tak pri výletoch, kedy jej pri zastávke umiestnime podložku do tieňa a zostaneme s ňou schovaní pred slnkom. V prvý moment nemala podložku v obľube a musela som ju pomocou maškrty učiť na podložku vôbec ľahnúť, aby ju podložka začala chladiť. Po chvíľke si na ňu ale začala ľahať sama a sama si rozhodne, kedy z nej zlezie.

Tento variant som zvolila z dôvodu bývania v byte, kde nemáme dlažbu ani chladnejšiu miestnosť. A za nás 10/10.🙂

Pri výbere sa sústreďte na materiál a spôsob, akým daná výbava funguje. Pes by nemal dlhodobo ležať na mokrej podložke alebo v mokrom postroji.

Hitom medzi psičkármi sú aj ochranné protislnečné plachty, ktoré by pri letnom cestovaní určite nemali chýbať.

Strážte psa

Veterinári odporúčajú nenechávať psy na priamom slnku medzi 10.-16. hodinou, aj krátkosrstý biely pes sa môže veľmi rýchlo prehriať. Ak sa chystáte k vode alebo na záhradu, zvážte jeho uviazanie v tieni.

Kontrolujte jeho príjem vody, dávajte mu na výber z viacerých misiek, ktorými mu zaistíte prístup k vode aj v prípade prevrhnutia inej misky. Vodu uvítajú aj okolité zvieratá, napríklad mačky.

Pozor pri rôznych zavlažovacích systémoch alebo vodných hračkách pre deti. Váš maznáčik si ich môže obľúbiť a chytať z nich vodu. Na prvý pohľad nenápadná zábava ale môže predstavovať veľmi nebezpečné riziko v podobe otravy vodou. Otrave vodou sa čoskoro dozviete viac v samostatnom článku.

Kedy bežať na veterinu?

Veterinára kontaktujte vždy, keď budete mať akékoľvek podozrenie, že je s Vaším psíkom čokoľvek v neporiadku. Vždy je lepšie riskovať, že pôjdete na veterinu zbytočne, než sa domov vrátiť bez svojho maznáčika.

Skúmajte psovi sliznice, ako vyzerajú a akú majú farbu. Chyťte jeho podkožnú riasu. Vracia sa späť okamžite? Aká je jeho telesná teplota? Slintá? A ako zviera vníma, ako reaguje?

Prvá pomoc

Psa chlaďte vždy pomaly! Prehriateho psa nikdy nenamáčajte celého do studenej vody a nepolievajte ho!

Psa presuňte a držte v tieni. Ochladiť ho môžete mokrým vlhkým uterákom, ktorý mu položíte za krk, medzi predné alebo zadné končatiny do oblasti slabín. Psa nikdy neprikrývajte celého!

Dajte mu napiť. Pokiaľ vodu odmieta alebo nie je schopný sa sám napiť, kontaktujte najbližšieho veterinára a dostaňte ho čo najskôr na pohotovosť. Do psa nikdy nedostávajte vodu silou!

Pár rád na záver

– Každý pes prejavuje svoje potreby trochu inak, majte preto „v oku“, kedy už je potrebné aktivitu ukončiť a psa nechať schladiť. Nespoliehajte sa na to, že si to psík určí sám.

– Už pri teplotách okolo 20°C nenechávajte psa v aute.

– Nezabúdajte psovi vždy umožniť priestor na ochladenie. Pri cestovaní alebo manipulácii mu umožnite vždy plne dýchať a ochladzovať sa pomocou otvorenej papule. Nikdy preto necestujte s fixačným náhubkom alebo ohlávkou. Dajte mu radšej košík, ktorý je bezpečný pre okolie, zároveň do neho ale dobre prúdi vzduch a pes v ňom môže papuľu otvárať podľa potreby.

Dúfame, že vám dnešný článok pomôže čeliť horúcemu letnému počasiu a že si so svojím psom užijete veľa spoločnej zábavy. 😊

Komentáre