Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako trénovať vášho psa na privolanie?

Privolanie je najzákladnejšia zručnosť psíka. Či už s ním chodíte na prechádzky, alebo ho máte len doma, tak je privolanie veľmi dôležité.

Ako psíčkar zo svojich skúseností už viem, že veľa ľudí nemá svojich psíkov naučených na privolanie. Pokiaľ túto zručnosť psík nevie, tak je to veľký problém, pretože napr. sa vonku môže čokoľvek a kedykoľvek stať.

Napríklad že stretnete nejakého iného psa, iné zviera alebo ľudí, za ktorými sa Váš psík bude chcieť rozbehnúť. Tak a problém je na svete. Psík Vám môže za danou vecou utiecť a nemusí sa vrátiť. Je to len jeden z mnohých ďalších príkladov.

Môže sa toho stať oveľa viac a horšieho. Preto je dobré, aby psík na privolanie naozaj prišiel.

Samotný výcvik privolania u psíka

Na výcvik privolania budete určite potrebovať nejakú odmenu, pamlsky alebo hračky, pokojne aj oboje. Ak používate kliker, bude sa Vám hodiť, pokiaľ nie, nevadí, stačí pokojne len slovná pochvala psíka.

Opäť si spoločne s Vaším psíkom nájdite nejaké miesto, na ktorom sa obaja budete cítiť bezpečne a budete tam mať pokoj a istotu. Na takom mieste by vás so psíkom nemalo nič nijako rušiť, aby sa psík mohol sústrediť iba na Vás.

Ak by tam okolo stále niekto chodil, alebo by tam prechádzali autá, či behali nejaké zvieratá, tak si psík bude všímať dané veci, budú ho zaujímať alebo sa ich bude naopak báť a akonáhle toto začne psík robiť, tak v tejto chvíli už bude ťažšie si niečím získať jeho pozornosť.

Akonáhle ste si našli spoločne nejaké to miesto na výcvik, tak si pripravte odmenu (pamlsky, hračky a pod.), kliker, ak ho používate a píšťalku (nemusí byť, pokiaľ na ňu nie ste zvyknutí, nepracujete s ňou alebo Vy sami viete pískať). Nezabudnite pozitívnu náladu a pozitívny prístup k psíkovi.

Choďte spolu najlepšie na nejakú lúku alebo pole, kde má psík veľa priestoru, ale zároveň na neho vidíte a nemáte strach, že by sa niečo mohlo stať.

Psíka nechajte trebárs 10 minút len ​​tak poňuchať si, prebehnúť sa a rozhliadnuť sa. Až od Vás bude niekoľko metrov ďaleko, tak si vezmite do jednej dlane maškrty alebo hračku a dlaň dajte dole ku kolenu, alebo nejako približne do veľkosti psíka. Na psíka zavolajte jeho menom.

Akonáhle psík uvidí, že ho u vás čaká niečo príjemné, rozbehne sa za Vami a ak používate kliker, tak až k Vám príde, tak kliknite. Pokiaľ kliker nepoužívate, stačí slovná pochvala psíka. Potom nasleduje odmena (maškrta alebo hračka, podľa toho čo Váš psík viac preferuje). Toto opakujte niekoľkokrát za sebou.

Keď si budete istí, že k Vám psík na privolanie zakaždým príde, tak so psíkom choďte na iné miesto, nejaké trochu viac rušné, aby ste mohli otestovať to, či k Vám príde naozaj zakaždým, čo na neho zavoláte.

Až si budete úplne istí, že k Vám psík príde za akejkoľvek situácie napr. keď okolo neho budú iní ľudia, autá, zvieratá a pod. tak by bolo dobré skúsiť ho privolať v moment, kedy sa bude hrať so svojím ďalším psím kamarátom. Najlepšie by bolo, keby niekto z Vašich známych mal aj psíka, s ktorým sa už aspoň trochu pozná. Mali by ste istotu, že sa nemôže nič stať.

Záver

Dúfam, že som vám nejako pomohla. Verím, že sa to spoločne s Vaším psíkom naučíte. Kompletnou výchovou vášho psíka vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely vrátane názorných videí krásne vysvetlené.

Komentáre