Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako trénovať Vášho psa na odloženie? Povel čakaj.

Odloženie patrí medzi základné a veľmi užitočné zručnosti Vášho psíka. Mal by ju vedieť každý pes. Hodí sa vlastne kdekoľvek a za akejkoľvek situácie, ktorá nastane.

Úvod

Než sa vrhnete na samotný povel, tak by ste mali vedieť, že ak chcete psíka naučiť odloženie na mieste, tak by mal zvládať povel ľahni. Povel ľahni si hneď vysvetlíme a následne sa vrhneme na samotný povel zostaň.

Ako vždy tento výcvik bude vyžadovať veľa Vašej trpezlivosti a nesmiete zabúdať na to, že na psíka musíte byť milí a všetko brať pozitívne, psíka za nič netrestať, takto by ste si mohli pri výcviku Vášho psíka narobiť peknú neplechu. Psík by sa mohol začať báť, čo je veľmi zle. Každý výcvik psíka by pre neho mal byť zábavný a hlavne nie nudný, alebo horšie, stresujúci.

Povel ľahni

Tento povel patrí medzi jednoduchšie povely pre psíka, čo sa týka výcviku, to ale neznamená, že pri tomto nie je potrebná Vaša trpezlivosť k psíkovi. Teraz sa vrhneme na samotný povel.

  • Než sa vrhneme na samotný povel „ľahni“, ako vždy si pripravte odmenu pre Vášho psíka, aby mal pri výcviku motiváciu. Odmena je to, čo psík najviac ocení. V mojom prípade sú to pamlsky albo hračky, podľa toho, čo sa práve ideme učiť. Každý psík je iný a každého psíka zaujíma niečo iné. Odmenu si určí sám psík, ako hovorím, podľa toho čo má najradšej.
  • Ďalej ak používate kliker, (podľa môjho názoru je to veľmi užitočná vecička, ktorá Vám uľahčí celý výcvik a bude jednoduchší a príjemnejší ako pre Vás, tak aj pre Vášho psíka) tak si ho určite pripravte. Pokiaľ kliker nepoužívate, alebo ho Váš psík nepozná, bude stačiť slovné pochválenie (dobre, správne, áno, výborne a pod.).
  • Ak máte pripravenú odmenu, tak vyhľadajte pokojné miesto, najlepšie nejakú lúku, pole a pod. Psíka si privoláte k sebe, kliknete/slovne pochválite, aby vedel, že začína výcvik, má sa sústrediť a venovať Vám dostatok pozornosti. Následne ho odmeňte. Nezabudnite na to, že ak práve psík nemá na výcvik alebo odmeny náladu, do ničoho ho netlačte a s výcvikom začnite inokedy, až psík bude spolupracovať a bude ho to baviť.
  • Následne si pripravte odmenu pre psíka a začnite s výcvikom povelu ľahni. Do ruky si vezmete odmenu a rukou choďte smerom dole, to psíka bude nútiť, aby si ľahol. Pokiaľ tento krok zvládne, vyslovíte povel ľahni, kliknete/slovne pochvalíte a potom nasleduje odmena. Postupne znižujte intenzitu mávnutia ruky smerom dole. Tento krok opakujte niekoľkokrát za seba, kým si nebudete istí, že ho psík zvláda bez problémov a je pripravený sa vrhnúť na ďalší krok.
  • Skúšajte vysloviť povel ľahšie bez akéhokoľvek mávnutia ruky. Pokiaľ tento krok psík zvláda, máte vyhrané, nasleduje kliknutie/slovná pochvala a odmena. Pokiaľ ho psík nezvláda, nič sa nedeje. Vráťte sa k predchádzajúcemu kroku a trénujte ho do tej doby, než ho psík začne ovládať.

Tak a povel ľahni máte hotový! 😀

Kompletnou výchovou vášho psíka vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely ,vrátane názorných videí, krásne vysvetlené.

Povel zostaň

Tento povel patrí už medzi trochu ťažšie povely, to ale neznamená, že je nezvládnuteľný. Verím, že keď budete mať s Vaším psíkom trpezlivosť a dáte mu na všetok čas, tak ho spoločne určite zvládnete bez problémov. Ja som tento povel učila svojho psíka priebežne a musím povedať, že to bola podľa môjho názoru, tá najlepšia metóda, ktorú som mohla zvoliť, s ničím som na neho netlačila.

Ale ako je vyššie uvedené, každý psík je iný a každému vyhovujú iné spôsoby učenia, tie však musíte poznať Vy, nikto iný totiž Vášho psíka nepozná lepšie, než Vy sami. 🙂

Ako vždy, odmena a motivácia psíka je to najdôležitejšie.

  • So psíkom si opäť musíte nájsť pokojné miesto pre výcvik. Nemalo by ho nič rušiť a mal by sa sústrediť iba na vás. Do ničoho ho netlačiť, pokiaľ nemá na výcvik náladu.
  • Ak ste narazili na pokojné miesto, máte na ňom istotu Vy a hlavne Váš psík, môžete začať s výcvikom. Psíka opäť privoláte, kliknete/slovne pochválite a pripravíte ho na výcvik.
  • Nasleduje povel ľahni. Pokiaľ psík leží, urobíte jeden krok dozadu, vyslovíte povel zostaň, kliknete/slovne pochválite a odmeníte ho. Tento krok urobte niekoľkokrát za sebou, postupne zvyšujte počet krokov dozadu a nezabúdajte na odmeny. Na nič sa neponáhľajte, na všetko si urobte viac času. Psíkovi to bude určite príjemnejšie! 🙂
  • Ak tento krok psík zvláda, vydrží ležať na mieste aj niekoľko metrov ďaleko od Vás, gratulujem Vám, máte vyhrané! 😀 Tento povel nemusíte skúšať len v ľahu, ale skúste aj v sede, v stoji a pod.

Záver

Na tento povel budete potrebovať viac času, ale verte mi, stojí za to. Neskôr sa vlastne hodí kedykoľvek a kdekoľvek. Verím, že aj keď je trochu náročnejší, s Vaším psíkom ho zvládnete, ak budete mať dostatok trpezlivosti. Prajem Vám veľa šťastia s výcvikom!

Povel zostaň a všetky ostatné povely nájdete v našom kurze Základná poslušnosť vrátane názorných videí.

Komentáre