Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako trénovať Vášho psa chôdzu na vodítku?

Chôdza na vodítku ako samotná patrí medzi základné zručnosti psíka. Veľa psíčkarov má ale doteraz s touto zručnosťou problém. Či už je to ťahanie na vodítku, hranie sa a hryzenie vodítka alebo celková neposlušnosť psa na vodítku. Táto zručnosť sa hodí kedykoľvek a kdekoľvek. Medzi psami, medzi ľuďmi i medzi inými zvieratami. Pokiaľ máte presne taký problém, alebo sa chcete len niečo priučiť, tak je tento článok presne pre Vás.

Odmena

Odmena pri učení nových zručností (povelov, trikov a pod.) je pre psíka veľmi dôležitá. Každý pes je iný, má inú povahu, iné záľuby, skrátka sa od seba každý pes niečím líši. Nikto nepozná svojho psa lepšie, ako Vy sami. Preto by ste mali prísť na to, čo Vášho psíka najviac priťahuje (najčastejšie pamlsky alebo hračky). 

Socializácia psa

Socializácia je ďalšia vec, ktorú by mal mať Váš pes pod kontrolou. Pokiaľ nie je psík dostatočne socializovaný, chôdza na vodítku bude problematickejšia. Pes bude mať nutkanie všetko skúmať, oňuchávať alebo značkovať, tým pádom Vám nebude venovať dostatok pozornosti a bude sa Vám celkovo horšie ovládať. S nedostatočnou socializáciou je tréning najlepší na mieste, ktoré nie je nijako hlučné (autá, psy a pod.) a najlepšie by to malo byť miesto, kde to psík tak nejako pozná, nie je v strese a venuje Vám dostatok pozornosti na výcvik.

Samotný tréning psa

Najprv musíte psíka naviesť na to, aby Vám venoval dostatok pozornosti.

  1. Psíka oslovte, alebo naň urobte nejaký zvuk, ktorý budete používať po celú dobu výcviku s chôdzou na vodítku. Akonáhle sa na Vás psík pozrie, tak ho pochváľte, popr. ak používate kliker, tak kliknite a následne odmeňte (maškrtou, hračkou, podľa toho čo Váš psík preferuje). Tento krok niekoľkokrát opakujte, kým sa na Vás psík nebude sám od seba pozerať. Akonáhle sa na Vás sám bez oslovenia či zvuku pozrie, pochváľte/kliknite a následne odmeňte. Pokiaľ túto zručnosť začne psík ovládať, vrhneme sa na ďalší krok.
  2. Psíka pripnite na vodítko a prejdite do chôdze. Akonáhle psík začne ťahať, zastavíme sa, chvíľu počkáme a následne ho oslovíme alebo urobíme zvuk, na ktorý sme ho počas prvého kroku naučili. Psíka pochválime a pokračujeme v chôdzi (vždy na inú stranu, než ktorou sme šli pred tým). Pokiaľ Vás psík nijako neťahá a chodí na prevesenom vodítku, zastavte, pochváľte/kliknite a odmeňte. Niekoľkokrát tento krok opakujte, aby ho psík správne pochopil a vedel, čo po ňom skutočne chcete. Postupne robte dlhšie a dlhšie kroky a skúšajte cestu predlžovať.

Záver

Trénujte na viacerých miestach, aby psík vedel, že nemá ťahať, nech už je to kdekoľvek a za akejkoľvek situácie. Pri tréningu budete potrebovať hlavne veľa trpezlivosti a pozitívnej nálady, aby mal psík dostatok motivácie.

Ak máte s ťahaním psa na vodítku problém aj naďalej, v kurze “Stop ŤAHANIU” Vás naučíme dané problémy krok po kroku. 

Komentáre