Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako trénovať psa chôdzu pri nohe?

Chôdza pri nohe patrí medzi základné povely psíka. Dá sa využiť naozaj všade a za akejkoľvek situácie. Ešte k tomu je veľmi užitočná a určite takéto zručnosti u Vášho psíka nebudete ľutovať, práve naopak.

Čo je k tomuto povelu potrebné?

Určite nezabudnite na dobrú a pozitívnu náladu. Samozrejme budete potrebovať pre psíka nejakú tú odmenu, napríklad pamlsky alebo hračku, podľa toho čo Váš psík radšej preferuje. Každý to má samozrejme inak. Ak používate kliker, určite si ho vezmite so sebou k výcviku, veľmi vám to obom vo výcviku pomôže. Pokiaľ kliker nepoužívate, tak to vôbec nevadí, bude stačiť slovná pochvala psíka.

Výcvik povelu k nohe

Pokiaľ Váš psík vie chodiť pri nohe na vodítku, tak teraz by to nemal byť žiadny problém ho naučiť aj bez vodítka. Pokiaľ nie, nevadí, ku všetkému sa ešte postupne dostaneme.

Najprv je potrebné si nájsť nejaké pokojné miesto, na ktorom sa cítite Vy aj Váš psík bezpečne a viete, že tu nikomu nič zlé nehrozí. Najlepšia je nejaká lúka, pole alebo akákoľvek rovná plocha, kde je pokoj a nie je rušno. Napr. na parkovisku, kde môžu jazdiť autá, tak to by som práve neodporúčala, pretože autá môžu psíka aj Vás rušiť počas výcviku.

Ak ste si také pokojné miesto našli, tak si pripravte kliker, pokiaľ ho používate, odmenu pre psíka – pamlsky alebo hračky. Tak a môžete začať s výcvikom.

Psíka nechajte najskôr dané miesto očuchať, aby vedel, že je v bezpečí a aby ho tie všetky rôzne pachy zbytočne nepriťahovali a následne sa nestalo to, že by s Vami zrazu nechcel spolupracovať.

Povel k nohe

Následne si do ruky vezmite pamlsok, dajte si ho do ľavej ruky a do výšky psíka, aby na ňom ňufákom pekne dosiahol a ruku dajte pozdĺž ľavej nohy. Skúšajte postupne psíka navnadiť, aby chodil pri nohe. Akonáhle bude psík “prilepený” ňufákom na Vašej ruke, v ktorej máte maškrtu a bude sa snažiť vedľa Vás chodiť, tak vyslovte povel k nohe, kliknite klikrom alebo ho slovne pochváľte a potom mu dajte odmenu, na ktorú sa tak veľmi teší.

Toto niekoľkokrát opakujte a sami uvidíte, že sa psík postupne zlepšuje a zlepšuje. Až si budete istí, že povel k nohe psík ovláda, tak ho bežte skúšať na iné miesta, postupne až k tým najviac rušným miestam. Pokiaľ povel k nohe bude psík ovládať aj v tých najťažších situáciách napr., keď okolo neho pôjdu ľudia, psy alebo ostatné zvieratá, tak máte vyhrané.

Záver

Dúfam, že som Vám tým nejako pomohla a tiež dúfam v to, že to so svojím chlpatým štvornohým miláčikom zvládnete bez akýchkoľvek problémov. Ak by ste ale mali stále ešte s niečím problém, tak kompletnou výchovou Vášho psíka vás prevedieme v našom najlepšom kurze Základná poslušnosť, kde sú všetky hlavné povely vrátane názorných videí krásne vysvetlené.

Komentáre