Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako správne prepravovať psa?

Asi každý vieme, že je veľmi dôležité, aby bol psík počas jazdy zabezpečený tak, aby sa mu najlepšie nič nestalo. Veľa ľudí, aj keď je to veľmi zle, tak svojich psíkov necháva v aute na voľno. Psík by mal byť zabezpečený rovnako ako človek. Existuje mnoho variantov, ako psíka prepravovať ako v aute, tak aj napríklad v lietadle alebo kdekoľvek inde.

Preprava psíka v aute

Je mnoho variantov, ako psíka počas jazdy v aute zabezpečiť.

Jednou variantou je napr. tá, že psíkovi dáme pohodlný postroj, ktorý ho nikde netlačí, je pohodlný, ale zároveň sa z neho nijako nevyzlečie. V takom postroji psíka pripútate k bezpečnostnému pásu pre psov, ktorý sa dá kúpiť v akomkoľvek zverimexe alebo kdekoľvek na internete. Postroj má pútko na karabínu, ku ktorej pás pripevníte a následne ho zacvaknete do pásu v aute.

Tento variant síce nie je najbezpečnejší, ale je samozrejme oveľa lepší, ako keby psík nebol nijako pripútaný a bol by len tak na zemi medzi nohami spolujazdca alebo len tak na sedačke.

Viete, že ak by ste mali psíka medzi nohami pri jazde a len by ste napr. prudko zabrzdili, tak si psík môže zlomiť väz? Áno, aj to sa bohužiaľ stáva a môže stať. Radšej dbajte na bezpečnú jazdu so psíkom, kedy bude naozaj dostatočne zabezpečený a Vy si budete istí, že sa mu nič nestane. Neriskujte, nestojí to za to.

Ďalšou možnosťou prepravy v aute sú kenelky, čo sú také “prepravky” alebo klietky, ktoré dáte do kufra auta. Psíka do kenelky uzavrite a bude tam úplne v bezpečí. Psík si tam môže v kľude ľahnúť, sadnúť, vlastne čokoľvek čo bude chcieť. (samozrejme musíte pozerať na veľkosť psíka a tak zaobstarať vhodnú veľkosť danej kenelky alebo klietky).

Povedala by som, že aj pre psíka je kenelka pohodlnejšia ako pás, pretože tam má viac priestoru na pohyb. Preprava v kenelke je asi najbezpečnejším variantom, ako psíka prepraviť ako v aute, tak aj v lietadle.

Preprava psíka v lietadle

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste si vyrazili so svojím psíkom na dovolenku lietadlom? Ak áno, mali by ste ale prvé zvážiť, či to psík zvládne so svojou psychikou a či viete, ako na bezpečnú prepravu psíka lietadlom.

Musíte tiež dať pozor na to, že každá letecká spoločnosť má iné pravidlá pre prepravu zvierat. Ak nájdete nejakú leteckú spoločnosť, ktorá má zvieratá povolené, musíte požiadať o súhlas. Aj keby mali zvieratá povolené, tak môžu mať napr. obmedzený počet zvierat v lietadle. Váš psík musí byť čipovaný a musí mať vlastný medzinárodný cestovný pas.

Psík musí byť odčervený a dávajte si pozor na karanténu, niektoré krajiny to tak chcú. Za psíka sa ešte pripláca, väčšinou je to okolo 70-150 €.

Ak máte malé plemeno psa (cca do 8kg), tak ho môžete dať do prepravky, ktorú si vezmete so sebou na palubu lietadla a dáte ju pod svoje nohy alebo pod sedačku. Musíte ale myslieť na to, že psík v prepravke musí vydržať po celú dobu letu, nesmiete ho z prepravky vyberať a mal by byť naučený na to, že by mal byť potichu, neštekať, nekňučať alebo nerušiť ostatných cestujúcich.

Ak máte väčšieho psíka, tak toho si bohužiaľ so sebou na palubu vziať nemôžete. Väčšie plemená psov sa dávajú do batožinového priestoru. Psík musí byť v prepravke, v kenelke alebo v klietke, ktorá bude dobre zatvorená a nijako sa počas cesty neotvorí.

Podmienky pre prepravu psíka:

prepravka s certifikátom IATA

kovové dvierka a bezpečnostné zatváranie

praktické úchyty na pás na nosenie na rameno

rozmer prepravky 68 x 48 x 51 cm

Záver

Na prepravu psíka autom je mnoho variantov, ale snažte sa vždy nájsť tú najviac bezpečnú, pri ktorej si budete istí, že sa psíkovi nič nestane. Na prepravu psíka lietadlom sa treba toho čo najviac dozvedieť a načítať. Pokiaľ ale viete, že sa Váš psík takých vecí bojí, tak ho do toho zbytočne neťahajte.

Komentáre