Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako sa vysporiadať s nesposlušnosťou Vášho psa?

V prvom rade si treba uvedomiť, že za neposlušnosť psa nemôže sám pes, ale jeho majiteľ, a preto by sme ho nemali nijako trestať. Vždy prvýkrát hľadajte chyby, ktoré robíte pri výcviku Vy a nehľadajte ich na Vašom psíkovi. Zároveň si musíte uvedomiť, že nikto nie je dokonalý a aj pri výcviku psíka budete robiť nejaké chyby. Či sú to len malé chybičky, ktoré si toľkokrát ani človek nevšimne, alebo väčšie chyby, za ktoré sa neskôr trestáme, čo nie je cesta k úspechu.

Odmena

Ako vždy, odmena, dôležitý krok pri akomkoľvek výcviku psíka. Zvieratá, momentálne konkrétne psy, náš ľudský život tak nechápu, preto ich musíme naučiť tie veci, ktoré po nich chceme. Čo je práve správne, čo nie je, skrátka ich musíme naučiť, ako to tu funguje. Psíkovia, ktorí nie sú vycvičení a nie sú zvyknutí na akýkoľvek výcvik, zo začiatku nechápu, čo po nich vlastne daný človek chce, a tak mu to musíme stručne vysvetliť, na to je však potrebná nejaká odmena – hračkapamlsok a pod., ktorú psík ocení a bude mať väčšiu motiváciu úlohu splniť.

Samotný výcvik

Pri výcviku poslušnosti psíka si musíte uvedomiť, že nie je kam sa ponáhľať. Psík musí mať na výcvik dostatok času, všetko sa učiť pomalšie, aby to pochopil a nebol z ničoho nijako v strese. Trpezlivosť človeka pri akomkoľvek výcviku zohráva veľkú úlohu. Na psíka s ničím netlačte, na všetko potrebuje určitú dobu/čas, pretože by si mohol k daným povelom alebo trikom vytvoriť negatívne myšlienky a postoje, ktoré sa neskôr veľmi zle odnaučujú.

Pri výcviku tiež musíte dbať na to, či nerobíte nejaké výraznejšie chyby, ktoré psíka naučíte a neskôr si uvedomíte, že ste to vlastne robili celé zle a musíte to psíka preučiť, čo nie je žiadna sranda a vyžaduje to veľa času ako pre Vás, tak aj pre Vášho psíka.

Pokiaľ budete psíka učiť niektorý povel, čo sa týka poslušnosti a ovládateľnosti psa, tak si pripravte už vyššie uvedenú odmenu (hračku, maškrtu a pod.) podľa toho, čo má psík rád a je za to ochotný s Vami spolupracovať. Ďalej ak používate kliker, tak sa veľmi hodí. Pokiaľ nie, stačí nejaká slovná pochvala, u ktorej nebudete nijako meniť tón hlasu a vždy to bude rovnaké slovo (napr. – dobre, správne, výborne, áno a pod.). Funguje to u všetkých povelov a trikov rovnako: vyslovíte daný povel, kliknete s klikrom alebo slovne pochválite psíka a nasleduje daná odmena, ktorú si určí sám Váš pes, podľa toho, čo preferuje za odmenu.

Záver

 Psíka povely a triky učte na nejakom pokojnom mieste, ktoré pozná a nebude ho nijako rušiť a ovplyvňovať v spolupráci s Vami. Keď bude psík daný povel či trik ovládať, skúste trénovať na iných miestach. Zo začiatku rovnako pokojných, ako bolo miesto, kde ste začínali a postupne psíka začnite brať na miesta, ktoré toľko nepozná, alebo ich nepozná vôbec, alebo miesta, ktoré sú hlučné. Psík sa totiž musí naučiť Vás vnímať za akejkoľvek situácie, nech ste kdekoľvek a nech sa deje čokoľvek.

Ak budete mať problém s výcvikom a výchovou psíka aj naďalej problém, nebojte sa obrátiť na kurz “Základná poslušnosť”, radi Vám so všetkým pomôžeme.

Komentáre