Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako sa starať o psie pazúriky

09.11. 2021

Pokiaľ ste o tejto téme začali premýšľať už pri zakupovaní psa, máte môj obdiv. Hlavne väčšina „prvochovateľov“ túto tému začne riešiť až potom, čo sa stretnú s prvou negatívnou skúsenosťou. Ako sa teda starať tak, aby sa náš štvornohý spoločník mohol chváliť pevnými zdravými pazúrikmi?

Pazúriky samotné

Z odborného hľadiska sa jedná o zrohovatený derivát pokožky, podobný kopytám a ľudským nechtom. Tvorí pokryv posledného článku prstov.
Samotný pazúrik môžeme rozdeliť na:

 • Živú časť
 • Neživú časť

Predtým spomínaný popis spadá pod neživú časť, tvoriacu ochrannú vrstvu. Do približne 2/3 pazúru zasahuje výbežok cievy a nervu, ktorý je pozorovateľný u svetlých pazúrikov. Tu hovoríme o takzvanej živej časti.

Existujú dva druhy sfarbenia:

 • Biele pazúriky
  • Z pohľadu zastrihávania nám biele pazúriky uľahčia prácu, pretože je aj voľným okom pozorovateľné, kde končí živá časť a o koľko pazúr prerastá.
 • Čierne pazúriky
  • Pri čiernom sfarbení nie je možné toto pozorovať a je dôležité skracovať po veľmi malých častiach. Tým sa vyhneme zasiahnutiu do živej časti.
Psí drápky

Kedy skracovať?

Pri správnej dĺžke by mal pazúr u stojaceho psa končiť približne 2 mm nad povrchom, na ktorom stojí. Pokiaľ už pozorujeme zakrúcanie a prerastanie, je najvyšší čas začať skracovať. Rast je rovnako ako u ľudí rôzne rýchly. Packy je teda nutné kontrolovať pravidelne. U všetkých psov kontrolujeme pazúriky na prvých prstoch labiek, ktoré nedosahujú povrch a neobrusujú sa. Tie treba skracovať vždy.

Čo je dobré spomenúť je fakt, že s predlžovaním pazúru sa preťahuje aj ich živá časť.

 1. Nedá sa teda po dlhej dobe odstrihnúť naraz veľký kus. Skracujte opatrne, s postupným zastrihovaním sa začne sťahovať späť aj živá zložka.
 2. Rozhodne sa neriaďte tým, že počujete psie packy cvakať o podlahu. Pazúriky bývajú v tomto prípade ideálnej dĺžky a nie je potrebné psa zbytočne stresovať nadbytočnou manipuláciou.

Musíme pazúriky strihať?

Tu väčšinou platí pravidlo, že čím väčší pes, tým menšiu starostlivosť musíme pazúrom venovať.

Hlavne psy v mestách bývajú väčšinou zastrihávaní ušetrení. Ich ťažšia konštitúcia v spojitosti s tvrdými povrchmi, ako betón, asfalt, mačacie hlavy a podobne, im zaisťujem obrusovanie pazúrikov počas pohybu a tým zamedzujú prerastaniu. Aj tak nie je dobré nenechávať nič na náhodu a pazúriky raz za čas skontrolovať.

Toto odporúčam hlavne u veľkých psov, ktorí ešte nedosiahli dospelosť a váha nemusí packy dostatočne zaťažovať.

 • Druhú skupinu tvoria veľmi chlpatí jedinci, napríklad malamuti, u ktorých voľným okom nemusíme vznikajúci problém ihneď zachytiť.
 • U psov, pohybujúcich sa primárne po lesných a poľných cestách alebo záhradách a pri tzv. „gaučiakoch“ je potrebné prerastanie tiež strážiť.
 • Menšie plemená s ľahšou konštitúciou nezaťažujú packy toľko a v prevažnej väčšine je potrebné pazúriky strihať.

Prerastajúce pazúriky na minimálne jednej končatine u veľkých plemien, môžu ukazovať na uľavovanie končatiny napríklad z dôvodu zápalu alebo bolestiach pri pohybe.

Čo hrozí pri prerastení

 1. Ľahšie prípady prerastania
 2. Horšia pohyblivosť
 3. Našľapovanie
 4. Pes začína pôsobiť nervóznejšie
 5. Packy si ohrýza a olizuje

Pokiaľ si týchto príznakov majiteľ nevšimne, hrozí zatáčanie pazúrikov späť. Tie môžu začať vrastať do psích labiek, spôsobiť veľké bolesti a zanesenie infekcie z vonkajšieho prostredia. To vedie k zlému našľapovaniu, zápalom a horúčkam. Zviera sa na bolestivú končatinu nebude chcieť postaviť a tým začne preťažovanie pohybového aparátu.

Dôležité je učiť psa kladnému prístupu k manipulácii už od útleho veku. Celý článok vrátane návodu ako správne strihať pazúriky a naučiť psíka manipuláciu nájdete v našom klube tu>>

Komentáre