Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako psy prospievajú deťom

Deti a zvieratá patria neodmysliteľne k sebe, tak úprimné priateľstvá sú totiž na celý život.

Priateľstvo medzi dieťaťom a psom je nielen plné radosti a šťastia, ale pre obe strany aj praktickou skúsenosťou. Psy totiž učia naše deti zručnostiam, ktoré im v živote pomôžu otvoriť nejedny dvere, a zvládať situácie, s ktorými by mal problém nejeden dospelý.

Učí ich zodpovednosti

Pred zaobstaraním každého domáceho maznáčika je dôležité uvedomiť si, aká veľká zodpovednosť to naozaj je. Maznáčik nie je vec na hranie, ktorú môže dieťa odhodiť do kúta až vyrastie, zostarne alebo ho omrzí.

Práve psy sú v tomto smere skvelým učiteľom rutiny a zodpovednosti, ktoré deťom poskytnú veľký benefit do budúcna. Potrebujú predsa pravidelné prechádzky, fyzické aktivity, psíka musíme zabaviť, nakŕmiť, upratovať po ňom, postarať sa mu o srsť a hrať sa s ním. To zo začiatku neznie ako taká veľká starosť, každodenná starostlivosť je už ale náročnejšia a dieťa by s pomocou a dohľadom rodiča malo prispievať k staraniu sa o rodinného maznáčika.

Správna starostlivosť navyše učí deti empatii, samostatnosti a pomoci ostatným.

Pes je oddaný parťák

Pes je opora, verný parťák, ktorý je vždy po našom boku. Pre veľa rodín sú preto domáci miláčikovia nielen milované zvieratá, ale aj skutoční členovia rodiny. Veľa deťom je preto ich domáci maznáčik najlepším priateľom, ktorý je tu vždy pre nich. Hlavne u hanblivejších detí môže byť pes nielen najlepší priateľ, ale aj vodítko na nadväzovanie ďalších kontaktov a priateľstva.

Pes totiž dodáva deťom pocit istoty, spoločnosti a bezpečnosti, čo znižuje pocit samoty alebo smútku. Pes po boku je navyše skvelým námetom na konverzáciu.

Socializácia

Psy sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť sociálne schopnosti dieťaťa. Pri prechádzke so psíkom po meste alebo chodení do parkoch a výbehoch stretne dieťa veľa ďalších majiteľov, s ktorými sa bude potrebovať dohovoriť (napríklad ak budú chcieť psíkov nechať očuchať).

Pes je tiež skvelá téma pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi alebo ako téma konverzácie dieťaťa s dospelými (napríklad s vašimi známymi alebo ďalšími členmi rodiny). Veľa detí miluje rozprávanie o ich maznáčikoch a vďaka konverzovaniu zlepšujú svoje vyjadrovanie, premýšľanie a fungovanie vo svete okolo nich. Téma zvieratá je navyše ideálny začiatok aj pre hanblivejšie deti, ktoré sa inak môžu hanbiť hovoriť.

Pomoc od stresu

Asi sami poznáte, akým skvelým rozptýlením od všetkého zlého naši maznáčikovia sú. Chodíte občas so psom na prechádzku utriediť si myšlienky alebo jednoducho na chvíľu vypnúť a dať si pauzu? Ste unavení, napätí a idete sa primaznať k svojmu zvieraťu, vyčesať mu srsť alebo sa s ním preťahovať o obľúbenú hračku? Deti to majú rovnako.

Vďaka svojmu vnímaniu sveta sú veľmi citlivé a ľahko sa u nich môžete stretnúť so smútkom a stresom. Emócie, pozitívne aj negatívne, sú súčasťou života každého z nás a je dôležité vedieť ich uchopiť, popísať a spracovať. Dieťa sa môže naučiť napätie, smútok alebo stres uľavovať rôznymi spôsobmi, a práve tu prichádzajú na scénu naši oddaní parťáci.

Nielen, že sa bude psík snažiť svojho malého pána rozveseliť, ale poskytuje mu aj celý rad možností, ako prísť na iné myšlienky.

Štúdie popisujú zníženie stresu u detí interagujúcich so zvieratami. Môže ísť o hranie, maznanie, športové aktivity alebo obyčajné venčenie.

Zvyšujú im sebavedomie

Všetky vyššie spomenuté body sa spájajú v jeden dôležitý fakt. Deťom, ktoré majú za svojho psa určitú zodpovednosť a starajú sa o neho, berú ho na prechádzky, trénujú s nimi povely a zlepšujú svoju komunikáciu s ďalšími ľuďmi, rastie sebavedomie. Dieťa má radosť a dobrý pocit zo správne odvedenej práce v podobe starania sa o domáceho maznáčika a dôvery, ktorú mu rodičia dali.

Na záver

Psy sú úžasné stvorenia, ktoré nás často učia oveľa viac, než si pripúšťame. Veľa ľudí si ani neuvedomuje, ako dôležité a pevné puto medzi deťmi a zvieratami je, ako veľmi je potrebné také priateľstvo pestovať a podporovať.

Prekvapte svoje deti online kurzom, vďaka ktorému svojho psíka naučia 15 efektných trikov

Darček, z ktorého budete nadšení vy aj vaše deti: Vďaka výcvikovým kurzom sa vaše deti naučia niečo nové, pesan sa unaví a vy budete mať dobrý pocit z toho, že má dieťa zmysluplnú zábavu.

Vďaka online kurzu Psie triky s Veronikou deti naučia psíka rôzne otočky, skok do náručia, cúvanie, skoky s odrazom od tela a ďalšie – celkom 15 zábavných trikov. V kurze je všetko vysvetlené tak, aby to zvládol skutočne každý.❤️

Na všetky naše kurzy teraz máme krásne vianočné darčekové poukážky s Veronikou, mrkněte sem a můžete mít hned o dárek postaráno.🎄🎁

→ VYBRAŤ KURZ AKO DARČEKOVÚ POUKÁŽKU>>

Komentáre