Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako psy prejavujú bolesť a čo ako majiteľ robiť?

Každý správny majiteľ dbá na zdravie a správnu starostlivosť o svojich štvornohých zverencov.

Ako majitelia za ne nesieme plnú zodpovednosť a máme povinnosť zakročiť, ak nášmu psíkovi niečo je alebo ho niečo bolí. Psy sú ale skvelými hercami, často totiž dokážu aj cez veľkú bolesť skrývať, že ich niečo veľmi trápi.

Preto si v dnešnom článku rozoberieme náznaky, že by naše ďalšie kroky mali okamžite smerovať do veterinárnej ordinácie.

Fyzické zmeny

Fyzické zmeny sú často jednoduchšie zachytiť, prejavovanie bolesti ale môže mať mnoho podôb podľa toho, čo práve psíka trápi.

Problémy s dýchaním

Jedným z prvých a hlavných prejavov môžu byť zmeny v dýchaní. Pokiaľ psík bez inej viditeľnej príčiny (vysokej teploty, fyzickej aktivity, …) zrýchlene a ťažko dýcha, obzvlášť pokiaľ takéto správanie po pár minútach neprestáva, je veľmi dôležité rýchlo konať.

Tras, klepanie

Klepanie a tras celého tela môžu byť príznakmi nepokoja a bolesti. Pes takýmto správaním nemusí nutne značiť, že ho niečo bolí, tras môže byť reakciou na iné podnety, prejavom úzkosti alebo naopak nadšenia.

Postoj

Vnímajte jeho pohyb. Aký je postoj, uvoľnený? Alebo naopak kŕčovitý a nervózny? Čo hlava, ako ju pes drží? Je nahrbený? Vnímanie zmeny v postoji je dôležité pre určenie diagnostiky a často súvisí s nepohodlím alebo priamo s bolesťou.

Pohyb

Uľavuje si váš pes na končatinu, odmieta behať, nervózne prechádza, alebo má naopak problém vstať? Nemôže z ničoho nič skočiť na alebo z gauča? Toto je jasný znak, že má váš maznáčik nejaké zdravotné problémy, ktoré je nutné čo najskôr riešiť. Majitelia môžu mať tendencie zamieňať odmietanie nadmerného pohybu za lenivosť, dôležité je preto vnímať, čo za takýmto správaním stojí.

Zmeny v správaní

Bolesť prejavujú psy nielen pri pohybe, že je niečo zle totiž spoznáme aj z ich správania. To síce nemusí byť na prvý pohľad také zrejmé, o to skôr by sme mu ale mali venovať pozornosť.

Každodenné fungovanie

Poznáte to, nie je vám dobre, niečo vás bolí a nemáte na ostatné náladu? Ste nervózni, netrpezliví a nechcete byť rušení. A rovnako to môže mať aj váš maznáčik.

Bolesť sa prejaví v každodennom správaní nášho psa. Veselý a energetický chlpáč je z ničoho nič apatický, odmieta kontakt, môže byť k ostatným odťažený až agresívny. Pokiaľ je taká prudká zmena v správaní niečím novým, nemusí sa hneď jednať o prejav agresie. Vyhodnoťte vašu situáciu a zauvažujte, či vášho psa niečo netrápi.

Pes odmieta piť/jesť

Odmietanie vody a potraviny je veľkým nebezpečenstvom a znamená komplikácie, ktoré vyžadujú okamžité riešenie. Pokiaľ zviera do tej doby nemalo s daným krmivom alebo vodou problém, je veľmi dôležité kontaktovať veterinára a celú situáciu vyriešiť. Dôležité je príčinu odhaliť a vyriešiť čo najskôr, a to nech je akákoľvek.

Nervozita, nepohodlie 

Bolesť sa podpisuje aj na psom odpočinku. Pes, ktorého niečo bolí, má problémy s odpočívaním a spánkom, bude dlho hľadať miesto na odpočinok a často sa budiť. Aj ležanie v kľude bude pre psa náročné, môže ťažko alebo zrýchlene dýchať.

Pozor na prehnanú starostlivosť o srsť. Zviera sa môže snažiť uľaviť si od bolesti lízaním alebo čistením konkrétnej časti tela. Pozor hlavne pri povrchových ranách, ktoré sa môže pes snažiť lízať a celú situáciu ešte zhoršiť. Lízanie je pre domácich miláčikov upokojujúce a môžu sa ním snažiť uľaviť od bolesti a úzkosti, ktorú im bolesť spôsobuje.

Čo robiť?

Majte svojho psa „napozeraného“

Najlepším riešením je mať psíka v oku a spoznať, kedy a ako sa zmenilo správanie. Poznajte svojho psa a jeho spôsoby prejavovania. Individuálne vyhodnocovanie konkrétnej situácie môže každému zvieraťu veľmi uľaviť, objavenie dôvodu bolesti navyše pomáha zachytiť vážne prípady ešte skôr, než dôjde k zhoršeniu stavu.

Nezabúdajte, že veterinár vášho psa nevidí tak často, ako vy. Nemusí preto nutne poznať, čo je na ňom inak, a hovoriť, že je zviera „nejaké divné“ pri určovaní diagnózy úplne nepomôže. Pri popise preto buďte čo najviac detailní a spomínajte aj aktivity alebo zmeny, ktoré Vám nemusia na prvý pohľad pripadať dôležité. Maznáčik sa tak nemusí trápiť dlho.

Nepreháňajte to

Netlačte na svojho psa, vnímajte jeho potreby a doprajte mu dostatok času na odpočinok. Aj veľmi aktívni psíkovia potrebujú čas na regeneraciu a dobitie bateriek. A práve veľká námaha môže veľmi jednoducho viesť k zraneniam a bolesti.

Nezabúdajte, že za psíka musíte často premýšľať a rozhodovať. Hlavne mladší a aktívnejší psíkovia často nespoznajú, kedy už stačí, a nestrážená aktivita vedie veľmi jednoducho k poraneniu pohybového aparátu, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé. V kurze Základná poslušnosť učíme psíka tzv. „nútený odpočinok“, ktorý slúži práve na to, aby sa pes nepretiahol a vedel byť v pokoji.

Aktivity prispôsobte aktuálnemu stavu svojho maznáčika a monitorujte jeho správanie a reagovanie na množstvo záťaže.

Veterina 

Nebojte sa obrátiť na svojho veterinára! Vždy je lepšie podniknúť na prvý pohľad zbytočnú cestu na veterinu ako neskôr ľutovať, že ste sa do ordinácie svojho veterinára nevydali skôr.

Buďte k svojmu veterinárovi úprimní. Ak ste urobili nedopatrením nejakú chybu, je vždy lepšie ju uznať a riešiť následky ako zatĺkať. Veterinár na príčinu skôr či neskôr príde a čím skôr sa určí diagnóza, tým skôr môže vášmu maznáčikovi uľaviť.

Zabavte ho 

Pri poranení alebo bolesti je väčšinou potreba obmedziť pohyb na minimum, psíka tak budete musieť zabaviť inak ako dlhými prechádzkami, preťahovaním alebo športom. Využiť na to môžete rôzne hlavolamy, napríklad lízacie podložky alebo čuchacie dečky, ktoré psíka zabavia na dlhú dobu a vyžadujú minimum pohybu.

Zabaviť môže psíka aj niektorá z plniacich hračiek na našom e-shope. Zaobstarať môžete koberčeky alebo plniaceho hada, ktorý psíka zabaví nadlho a s minimálnou námahou.

Komentáre