Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako pripraviť psa na Silvestra?

Prípravy na oslavy Nového roku sú už v plnom prúde snáď v každej domácnosti. Ľudia si svoje nákupné košíky plnia najrôznejšou pyrotechnikou. Pre veľkú časť psíčkarov preto predstavuje koniec roka skôr stres než radosť. Ako môžeme pripraviť na Silvestra nielen naše psy, ale aj seba?

Ako pes prejavuje strach?

Snaha o útek, schovávanie pod nábytok

Veľká časť psov sa snaží od hluku utiecť. Vyhľadávať preto môžu zapadnuté a potencionálne bezpečné miesta, kde sa môžu pred nebezpečenstvom schovať. Niektorí hafani sa tak budú snažiť vliezť do miest a kútikov, odkiaľ sa sami nedostanú. Strážte preto nielen, kam pes lezie, ale či je pre neho miesto bezpečné. 

Pri schovávaní sa pes tak sústredí na útek, že často nepozerá okolo seba. Pri silvestrovských oslavách tak môže dochádzať k zraneniam, ktoré veľmi často vyžadujú návštevu veterinára. Existujú prípady pádov, zlomenín, ale aj porezanie o sklo následkom preskočenia psa oknom.

Trasenie, štekanie, vytie

Častými prejavmi bývajú aj rôzne zvukové prejavy ako kňučanie, štekanie alebo vytie. Psy môžu tiež nadmerne sliniť. Vystresované zvieratá sa tiež doma môžu pomočiť alebo urobiť potrebu. Pes sa bude triasť a majiteľ jednoducho spozná, že sa mu hluk z vonku nepáči.

Prečo psom vadí pyrotechnika?

Genetika, povaha 

Niektorí psi sú k problémom s hlasitou pyrotechnikou náchylnejší ako iní. Veľkú úlohu pri zvládaní hlasných zvukov zohráva povaha nášho maznáčika. Niektorí hafani môžu byť už od mala veľmi bojazliví a opatrní, a napriek tomu, že žiadnu zlú skúsenosť s ohňostrojmi nemajú. Príčinou môže byť ale aj genetika. Niektorým plemenám totiž hlasné rany vadia menej alebo si na ne postupom času zvyknú. U ďalších ale skôr než povaha alebo gény hrajú rolu zlé spomienky. 

Trauma, zlá skúsenosť 

Petardy a ohňostroje môžu psom pripomínať traumy a zlé skúsenosti. Ak po vás napríklad na prechádzke so psom niekto hodil petardu, je veľká šanca, že s každou ďalšou ranou sa chlpáčovi zlá skúsenosť znovu vybaví. Ďalšie mu môžu pripomínať zvuky hromov a búrky.

U psov s neznámym pôvodom alebo zlou skúsenosťou z predchádzajúceho domova môžu hlasité rany vyvolávať spomienky na zážitky, o ktorých my ako majitelia nevieme. Problémom môže byť ale aj nedostatočná socializácia a neučenie na hlasité podnety od šteňaťa.

Ako k psovi pristupovať?

Kľud 

Najdôležitejšie je zachovať pokoj a nepanikáriť. To posledné, čo pes potrebuje, je cítiť obavy zo svojho pána. Naši maznáčikovia totiž veľmi dobre vnímajú, aké emócie prežívame. Pokiaľ vystrašený pes ucíti zo svojho pána strach a stres, pozná, že sa niečo deje. A to pre neho ešte len predstavuje dôvod na obavy.

Preto je dôležité vyžarovať pokoj a istotu, ktorá nášho maznáčika uistí, že sa nie je čoho báť.

Deň ako každý iný

Veľmi často pomáha nemeniť zabehnutý režim. Psa preto berte na klasické prechádzky, hrajte sa s ním a udržiavajte rovnaký chod domácnosti, ako každý deň. Vyjsť z režimu totiž pre psa znamená signál „Pozor, niečo je inak, niečo sa chystá!“.

Pár zmien ale urobte. Napríklad nechoďte na dlhé prechádzky, pri ktorých hrozí vyľakanie a útek psa. 

Vyjdite psovi v ústrety

Pokiaľ si pes vyberie nejaké bezpečné miesto, je lepšie mu v tomto ohľade „vyjsť v ústrety“. Pokiaľ si Váš pes vyberie, že chce Silvestra stráviť pod posteľou v spálni, odporúča sa mu vyhovieť a z miesta ho násilím neťahať. Uistite sa, že miesto je pre psa bezpečné, má prístup ku krmivu a vode a môže kedykoľvek sám vyliezť a miesto zmeniť. Do miestnosti ho preto nezatvárajte, ale nechajte mu privreté dvere. 

Nevystavujte psa potencionálnemu stresu

Pre bojazlivejšie psy sú obdobia sviatkov všeobecne veľmi stresujúce. Úlohou nás pánov je preto nevystavovať ich nadmernému a zbytočnému stresu. Psa neberte na odpočítavanie polnoci, nenechávajte ho doma samotného, ​​ani ho nevystavujte ďalším potencionálne stresovým situáciám. Vonkajšie psy môžete pustiť do domu alebo garáže, kde sa môžu pred ranami schovať.

Niektorí psíčkari dokonca volia variant úteku z mesta. Často tak odchádza na chaty alebo do pokojnejších oblastí, kde sa vyhnú hlučným oslavám a veľkým ohňostrojom. Úplný pokoj počas osláv Silvestra nebudete mať asi nikde, rodinná chata alebo návšteva známych na dedine môžu ale byť pre Vášho psa príjemným kompromisom. 

Prípravy pred Silvestrom

Okrem zachovania pokoja a každodenného režimu je dôležité zohľadniť psíkove potreby a emócie. Preto je dôležité snažiť sa psovi od strachu pomôcť individuálnym prístupom. 

Bezpečné miesto 

Niektorí majitelia volia variantu svojmu psovi vytvoriť vlastné „bezpečné miesto“. Môže sa jednať o roh s dekou a vankúšmi, prekrytú klietku (ak je na ňu pes naučený a zvyknutý), alebo cez stôl prehodenú deku.

Ďalšou možnosťou je postavenie bunkra, do ktorého si so psom môžete vliezť. Potrebovať k tomu budete len pár vankúšov a dek.

U nás už sa jedná o malú tradíciu, kde si deti doma počas Vianoc stavajú vlastný bunker na hranie, v ktorom sa hrajú a pozerajú na rozprávky. Do bunkra za nimi lezie rodinný pes, ktorý mal roky zlú skúsenosť so zvládaním silvestrovských osláv. Tento variant je ideálny hneď z niekoľkých dôvodov. Pes je totiž blízko svojej svorky a detí, ktoré má tendenciu neustále strážiť. Zároveň sa jedná o pohodlnejšie miesto, než je priestor za skriňou alebo gaučom. Deti s rozprávkami predstavujú zvuky, ktoré prehlušia búchanie petárd z vonku. Vankúše a deky navyše tvoria bezpečný priestor, ktorý vonkajší hluk ešte o trochu viac izoluje. A vďaka stavaniu bunkra vopred má pes dostatok času si nové miesto preskúmať a vyskúšať.

Kratší pobyt vonku 

Denný režim sa snažte nemeniť, ale iba trochu prispôsobiť. Ak ste napríklad zvyknutí chodiť so psom na dlhé večerné venčenie, je lepšie tento variant jeden deň v roku vynechať a radšej psa nechať vyvenčiť len pred domom alebo na záhrade. Opäť tu platí zohľadniť Vašu konkrétnu situáciu a psíkovu toleranciu k hluku.

Pri venčení počas celého dňa psa strážte. Veľa ľudí s odpaľovaním rachétlí totiž nečakajú na večer, k búchaniu petárd tak dochádza počas celého dňa. Aj ten najposlušnejší pes sa môže zľaknúť, uskočiť alebo utiecť. V ten moment je dôležité mať psa správne zaisteného. Majte ho preto vždy na vodítku, najlepšie si ho omotajte okolo ruky alebo tela. Znížite tak riziko, že vodítko so psom upustíte alebo sa Vám pes vyšmykne. Pri strate psa pomôže k jeho návratu známka s telefónnym číslom na jeho majiteľa.

(Kvalitné vodítka a psie známky zakúpite na našom e-shope tu.)

Prípravy počas roka

Práca so strachom 

Učte psa pracovať so strachom. Naučte ho zvykať na nové podnety a hlasné zvuky. Vyhľadať môžete aj pomoc odborníka.

Zabavenie

Praktizovať môžete aj rôzne hry a hlavolamy. Na tie je dobré učiť psa počas celého roka, na Silvestra to tak bude aktivita na zabavenie, ktorú dobre pozná a vie. Väčšinu vystrašených psov by pri strachu nemala záujem skúmať nové hračky alebo podnety. Aktivity, ktoré so psom prevádzkujete, mu pomôžu odviezť myšlienky od hluku a búchania petárd.

Pomoc veterinára 

Situáciu môžete riešiť aj u svojho veterinára. Niektorí majitelia siahajú u svojich psov na využitie upokojujúcich liečiv. Opäť sa nejedná o najvhodnejší variant, ktorý nemusí byť odporučený všetkým. Vždy je lepšie psa učiť so strachom a stresom pracovať, v niektorých prípadoch ale takýto variant jednoducho nestačí.

Bachove esencie

Bachove kvetové esencie namiešané priamo na akékoľvek krízové ​​stavy – návšteva veteriny, cestovanie, náhla strata, choroba, zmena majiteľa či zmena prostredia alebo práve spomínaný Silvester, môžu psíkovi od strachu tiež pomôcť.

Krízovú esenciu zakúpite priamo tu na e-shope.

Prajeme Vám pokojné a spokojné prežitie vianočných sviatkov.😊

Komentáre