Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako podať psovi lieky?

V živote každého psieho majiteľa nastane čas, kedy do našich maznáčikov potrebujeme dostať nejaké lieky. Okrem antiparazitík sa môže jednať aj o liečbu celého radu ochorení, u ktorých sa bez podávania práškov nezaobídete. Preto sa v dnešnom článku zameriame na spôsoby, akými môžete psovi podávať lieky v domácej liečbe.

Bez zbytočného stresu 

Hlavným faktorom je zviera nestresovať. Pokiaľ má Váš maznáčik lieky užívať dlhšiu dobu, je návyk na užívanie liekov uľahčením pre všetkých zúčastnených. Chorý pes nepotrebuje znepokojiť ešte opakovaným vystresovaním z neúspešnej aplikácie lieku. Väčšina hafánov bude skôr spolupracovať pokiaľ zistí, že za podanie lieku príde odmena.

Nenechajte psa myslieť si, že uhýbaním a scénami sa liekom vyhne. Buďte preto trpezliví a neústupní.

Lieky v pevnej forme 

Najčastejšími doma používanými liekmi sú tie na perorálne podanie (podanie ústami). Existujú v tekutej a pevnej forme, častejšie sa ale majitelia stretnú s prvým variantom.

Lieky v pevnej forme existujú v mnohých podobách, spomenúť môžeme napríklad tablety, tabletky, kapsule alebo tie v sypkej forme. 

Schovanie lieku do pamlsku 

Schovanie lieku do jedla je asi najjednoduchším spôsobom, ako do psa dostať liek. Využiť na to môžete plátok syra, šunky, mäsa, alebo rôzne kapsičky a konzervy. Predstavivosti sa medze nekladú, prášky môžete schovať aj do tvarohu, trikom niektorých chovateľov je schovať liek medzi 2 namazané piškóty (použiť môžete napríklad tvaroh, konzervu alebo paštétu pre psov).

Pred podávaním liekov s jedlom sa vždy poraďte s veterinárnym lekárom. Pri niektorých liekoch sa totiž odporúča podávať ich nalačno.

Menšie lákavé porcie

Tabletu alebo tekutý liek zmiešajte s malým množstvom jedla, napríklad kapsičky alebo konzervy. U väčších porcií hrozí, že pes nezje všetko a tableta alebo časť lieku tak zostane v miske. 

Výrazná aróma 

Pach liekov v pamlskoch môže od ich usporiadania odlákať nejedného chlpáča. Aromatické maškrty, napríklad tie s rybami, zamaskujú pach lieku. Zakryť arómu môžete pomocou obyčajnej želatínovej kapsule, do ktorej psovi liek schováte. Niektoré prípravky pre zvieratá sa navyše s arómami a príchuťami už predávajú. Tieto varianty sú pre psov často príjemnejšiou alternatívou. 

Akoby nič 

Pes veľmi rýchlo spozná, že sa niečo chystá. Ak mu prášok schováte do konzervy a budete nad ním celú dobu stáť a kontrolovať ho, tak spozná, že niečo nesedí. A o to opatrnejšie pri prijímaní dobroty bude. Preto mu lákadlo s liekom podávajte čo najprirodzenejšie, ako by sa nič nedialo. Väčšina chlpáčov tak nespozná, že spolu s dobrotou dostali aj liek. Spokojné tak budú obe strany. 

Kŕmenie viacerých zvierat naraz 

V prípade, že máte doma viac zvierat naraz, môžete liek prepašovať aj do kŕmenia alebo maškrty. Snaha o získanie čo najväčšieho množstva jedla a pamlskov psovi nedáva dostatok času premýšľať, čo práve usporiadal. A to môže byť príležitosť dostať do neho aj lieky.  

Dávajte pozor, aby sa k pripravenej maškrte nedostal iný chlpáč. 

Podávanie lieku priamo do papule 

Čo ale robiť, pokiaľ nie je možné podávať lieky spoločne s jedlom? A čo hafani, ktorí naše triky a fígle vždy prekuknú? U takých musíme pristúpiť k podaniu lieku priamo do papule.

Nie je čoho sa báť, postup je jednoduchý a pri troche cviku ho zvládnete aj doma. A ako postupovať?

1) 1) Psa posaďte. Jednou rukou mu zospodu objímte spodnú čeľusť a obojstranným tlakom prstov na pysky dosiahnete otvorenie papule. Prstami neprekrývajte zuby, pes by vás mohol nechtiac uhryznúť.

2) 2) Druhou rukou vložte prášok na koreň jazyka. Platí, že čím ďalej, tým väčšia šanca, že pes prášok prehltne. 

3) Tlamu zatvorte a čeľuste držte stlačené. Okrem zabránenia vypľutiu prášku má pes obmedzenú hybnosť jazyka, prášok tak skôr zostane na korení a nezakotúľa sa inde po papuli.  

4) Psovi zľahka zakloňte hlavu a prstami mu zo zhora nadol hlaďte hrdlo. Dráždením psa donútime k prehltnutiu prášku. U niektorých psov ale stačí len dať prášok čo najďalej do papule. 

5) Skontrolujte psovi papuľu, prášok sa mohol prilepiť na poschodie alebo schovať pod jazyk. Niektorí psi sú majstri v schovávaní, prášok môžu schovať a vypľuť ho až po chvíli. Psa preto po podaní lieku aspoň pár minút nespúšťajte z očí.  

O ukážku, ako psovi lieky podávať, sa nebojte požiadať veterinára. Pred drvením alebo porciovaním lieku sa uistite, že je tento postup možný. Vysypanie obsahu z kapsule povedie k obmedzeniu účinku lieku (kapsula totiž zaisťuje rozpustenie a uvoľnenie liečivej látky až v určitom mieste zvieracieho trávenia, vysypanie obsahu zmení jeho pôsobenie a účinok).

Lieky v tekutej forme 

Veľkou výhodou tekutých prípravkov je ľahšia manipulácia, majiteľ ale musí strážiť, že pes naozaj prehltol celú dávku. 

S pamlskom:

Maškrta je ľahší spôsob podávania tekutých liekov. Pokiaľ to aplikácia lieku umožňuje, je najľahším riešením nakvapkanie na piškótu alebo psie sušienky. Máloktorý pes si vôbec stihne všimnúť, že jeho dobrota chutila trochu inak. Kvapkanie na mäso sa neodporúča, liek po ňom môže stiecť.

Bez pamlsku:

Aplikácia bez maškrty je trochu ťažším spôsobom. Väčšinou sa k nej pristupuje pri podávaní väčšieho množstva lieku alebo tekutiny (napríklad výživa, rozpustené lieky). Pri podávaní priamo do papule hrozí vypľutie lieku, vytečenie alebo dusenie. 

Najlepším spôsobom je aplikovať liek do kútika medzi ďasná a pysk.

1) Psovi držte hlavu mierne zdvihnutú, odtiahnite spodný pysk.

2) Do utvorenej riasy medzi zubami a pyskom aplikujte pomocou injekčnej striekačky (bez ihly) dávku lieku. Niektorí páni aplikujú liek pomocou lyžičky. Psovi potom držte papuľu zatvorenú a mierne mu zakloňte hlavu – liek tak začne stekať psovi do hrdla.

Záver

Všetky lieky podávajte podľa pokynov veterinárneho lekára a priloženého príbalového letáka. Pri nejasnostiach ohľadom aplikácie alebo dávkovania sa nebojte obrátiť na veterinára. 

Kontrolujte pravidelné dávkovanie a záznam o podávaní liekov majte jasne spísaný na jednom mieste, ideálny je napríklad rozvrh alebo rozpísaná tabuľka na chladničke.

Nezabúdajte, že otváranie papule a manipulácia so psom sú prvky, ktoré môžete so svojim maznáčikom trénovať. Fakt či si pes nechá siahnuť do papule môže byť aj život zachraňujúci. Pri podozrení na zožratie pohodených lákadiel na ulici, ulovení nejakej koristi alebo pri podávaní liekov a kontrolách ústnej dutiny hrá spolupráca psa dôležitú úlohu. 

Komentáre