Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako odnaučiť psa dobiedzať?

Predstavte si nedeľný rodinný obed, výborné jedlo a skvelú spoločnosť.

  • Sadáte si ku stolu, ale niečo alebo skôr niekto do Vášho dobiedza ňufákom a jeho lezenie pod stolom trasie taniermi.
  • O chvíľu neskôr na sebe cítite škrabanie packou a niečí pohľad. Pripomína Vám to Vašu osobnú skúsenosť? Potom práve pre Vás sme spísali pár tipov, ako odnaučiť Vášho chlpáča dobiedzať.

Ako začať?

Samozrejme, že čím skôr s výchovou začnete, tým lepšie. Nikto Vám ale nezaručí, že to čo šteňa odnaučíte, nezačne v puberte skúšať znova. Odnaučiť sa dá ale aj psí „dospelák“.

Rozhodne teda neplatí, že starého psa novým kúskom nenaučíte. Pri všetkých vekových, váhových i povahových kategóriách je potrebné jedno jediné, trpezlivosť.

  • Hlavné je tým smutným psím očiam neustúpiť a nepoľaviť v snažení.

Všetci spoločne

Rovnako ako u akéhokoľvek iného výcviku psa, je aj tu dôležité postupovať jednotne v rámci celej domácnosti.

  • Zhrňte si základné pravidlá, ktorými sa budete riadiť a dohodnite sa, že zvieratám sa jednoducho od stola jedlo dávať nebude.
  • To isté platí aj pre návštevy alebo osoby, ktoré Vám miláčikov chodia strážiť. Práve tí majú najväčšiu šancu Vašim chlpáčom podľahnúť.

Bez jednotného prístupu príde všetka snaha navnivoč.

Dobiedzača ignorujte

Roztomilé očká by Vás totiž veľmi ľahko mohli presvedčiť o tom, že predsa niečo málo nevadí a výcvik „teda už vážne začne od zajtra“.

  • V psom mozgu to znamená jediné – toto na pánička zaberá.

Zvieraťu sa vôbec nepozerajte do očí, nehovorte na neho, ani na neho žiadnym spôsobom neupozorňujte. Na jeho ďalšiu snahu o upútanie pozornosti sa zameriame v ďalšom kroku.

Snaha odnaučiť psa dobiedzať úzko súvisí s poslušnosťou psa. Ak psík nemá zvládnutú základnú poslušnosť, potom napríklad dobiedza alebo prejavuje iné nevhodné správanie (skákanie, štekanie, hryzenie vecí a pod). Pokiaľ to chcete vziať do vlastných rúk a raz a na vždy psíka vychovať tak, aby ste boli dvaja skvelí parťáci, bez kriku a násilia, radi vás privítame v našom kurze Základná poslušnosť, kde sa spolu všetko naučíme.🙂

Nesmieš!

Nenechajte psa zájsť tzv. za hranu.

  • Napríklad aby liezol ostatným do klína, štekal alebo hrabal packami pre upútanie pozornosti.

Ukážte mu, že to už stačilo, najlepšie naučenými povelmi typu „Fuj“, „Nie“, „Nesmieš“. Zvieratá tieto povely poznajú a veľmi dobre vedia, čo znamenajú, aj keď sa možno budú tváriť, že Vám nerozumie jediné slovo.

Nikdy ale nepoužívajte hrubú silu.

Žiadne jedlo zo stola

Ďalším trikom je nedávať psovi zo stola vôbec nič. Ale NAOZAJ VÔBEC NIČ. A to musíte vysvetliť všetkým členom rodiny. Až potom to bude mať účinok.

  • Nielen pri jedle, ale ani to, čo práve na stole leží (napríklad ulomený kus bábovky alebo sušienky od popoludňajšej kávy).
  • Zvieratá to nedokážu odlíšiť a stále to budú brať ako šancu niečo dobré od stola vyžobrať.

Podobne funguje naša domácnosť pri varení, kedy našej suke nedávam nič priamo od pultu.

  • Niečo dobré dostane po varení do misky a namiesto snahy a dobiedzania pri pulte, čaká na svoj prídel pekne na svojom mieste. Jedná sa o malý, ale z osobnej skúsenosti môžem dodať, že veľmi účinný detail.

Tiež nám pomohlo prestať jesť pri nízkom stole, na ktorý naša sučka videla.

  • Pri vysokom stole, kde sme ju ignorovali a ona nemala možnosť jedlo vidieť ani ako sa k nemu dostať, svoju snahu vzdala a teraz už len leží pod stolom alebo v našej blízkosti.

Čas večere pre všetkých

Ďalšou možnosťou je dať psovi bokom jeho vlastné jedlo alebo nejakú maškrtu, ktorá ho zabaví. Ideálny je napríklad lízací had, ktorého môžete naplniť 100% prírodnými mäsovými maškrtami.

„Lízací had“
  • Pes totiž môže dobiedzať okolo stola jednoducho kvôli hladu.
  • Najedený si navyše môže chcieť na chvíľu ľahnúť a oddýchnuť, tým pádom na dobiedzanie pri stole nebude mať ani pomyslenie.

Tu je dôležité potom naozaj psom nič nedávať, mohli by sa totiž naučiť jedlo z misky rýchlo zhltať a bežať dobiedzať k stolu pre niečo ďalšie.

Nielen že môže byť dobiedzanie pre ostatných pri stole nepríjemné, niektoré pokrmy navyše môžu pre chlpáča predstavovať zdravotné riziko.

  • Už z tohto dôvodu je naozaj lepšie im nič od stola nedávať a venovať sa iba svojmu jedlu.
  • Veď na seba budete mať veľa času nielen po popoludňajšej sieste.
  • Môžete sa napríklad spoločne vydať na poobednú prechádzku.

Ak chcete mať aj vy doma vychovaného psíka, pridajte sa k nám do kurzu Základná poslušnosť, kde vám s výchovou pomôžeme. Celý kurz je vedený hravou formou, takže naozaj baví psíkov a tým pádom aj vás, keď vidíte, ako sa váš chlpáč učí ľahko novým veciam a stáva sa z neho super parťák.🙂

Prajeme vám veľa úspechov na ceste za vychovaným psom a skvelým parťákom.

Komentáre