Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako nám psy prejavujú lásku

03.11. 2021

Ako správni majitelia sa vždy snažíme našim zvieracím parťákom dopriať tú najlepšiu starostlivosť, tie najvoňavejšie maškrty a hlavne náš čas. Snažíme sa im neustále dokazovať našu lásku a starosť o ich blahobyt.

  • Ako nám ale naši miláčikovia preukazujú svoju vďaku a oddanosť?

Poďme sa spoločne pozrieť na tie najčastejšie, a nie vždy na prvý pohľad zjavné náznaky.

Vrtenie chvostíkom

Asi najčastejší prejav radosti u psov. Značí spokojnosť, radosť a nadšenie. Široké mávanie zo strany na stranu je znakom kamarátstva a priateľstva. Pri veľkom nadšení môžu psy chvost roztočiť pomaly dookola. Ide o signál veľkého nadšenia, radosti a hravosti.

  • Psí chvost nám môže byť veľmi užitočným ukazovateľom toho, ako sa naši chlpáči skutočne cítia.

Očný kontakt

Pes vám tým dokazuje záujem, radosť a pozornosť, ktorú Vám venuje.

  • Pri najrôznejších aktivitách po Vás tiež môže „hodiť očkom“ v štýle kontroly a záujmu o svoju svorku.
  • Jedna z ďalších teórií je, že sa pes uisťuje, či Vás daná aktivita baví rovnako, ako jeho.
  • Hlavne očný kontakt, ktorý nadväzuje na dlhšiu dobu, je priamym dôkazom lásky a záujmu.

Vždy nablízku

Pri pozeraní na televíziu, cvičení doma alebo len nočnej prechádzke do kuchyne pre vodu, Vás doma sprevádza Váš chlpatý maznáčik?

No samozrejme, ste predsa jedna svorka. Pes Vám týmto dokazuje jeho priateľstvo a radosť, ako správneho parťáka ho totiž budete mať vždy po boku. Váš maznáčik s Vami bude rád absolvovať najrôznejšie aktivity. Je pre neho dôležité byť vždy blízko svojmu pánovi. Preložiť by sa to dalo aj ako naznačovanie „Som tu pre teba.“

Napríklad u tzv. „útulkáčov“ sa ale veľmi často jedná aj o prejav starosti alebo strachu. Jedinci sa totiž boja, že znova prídu o svoju svorku, ktorá ich už raz opustila. Majú teda strach z opustenia a budú si Vás poriadne strážiť. Toto sa tiež často objavuje ďalej pri dlhšom odlúčení zvierat od pána.

Niektorým psom stačí byť napríklad v jednej miestnosti, kde Vás môžu len po očku strážiť, ďalší už budú vyžadovať bližší kontakt.

  • Existujú aj prípady, keď má pes potrebu pána zaľahávať, zasedávať alebo sa mu aspoň opierať o nohu. Pre psa sa jedná o prejav lásky, náklonosti a ďalej ako jeho uistenie, že je jeho milovaný pániček blízko. Niektorí takéto správanie interpretujú ako „Tak a bezo mňa nikam nejdeš.“

Reaguje na Vás

Psík reaguje na Váš hlas, povely a venuje pozornosť tomu, čo hovoríte. Aj keď sa skôr jedná o výraz typu „Ja ti vôbec nerozumiem, ale mám radosť byť súčasťou.“ Pre zvieratá je dôležitý prejav náklonnosti, záujmu a pozornosti zo strany chovateľa. Práve jeho záujem a reakcia na Váš hlas alebo príchod domov značí radosť a lásku.

Váš psík Vám prejavuje úplnú náklonosť, môže sa však stať, že sa občas objaví nejaký problém s ktorým si neviete rady. Pomohli sme už tisícom psíkom a ich majiteľom. Ak potrebujete tiež pomôcť, neváhajte sa na nás obrátiť, okrem našich siedmich kurzov ponúkame aj individuálnu pomoc (aj online).

Ste pre neho prioritou

Psy sú spoločenské zvieratá, ktoré radi vyhľadávajú záujem druhých. Pokiaľ ho napríklad odveziete na stráženie, môže mať radosť a trochu Vás ignorovať, hlavne pokiaľ sa jedná o širšiu časť svorky, napríklad Vašich blízkych priateľov alebo rodinu.

  • Zo začiatku bude mať chlpáč radosť, že sa so všetkými znovu vidia, ocenia zmenu prostredia a nových parťákov na hranie.
  • Na konci dňa sa mu po Vás ale začne cnieť, bude spať pri vchodových dverách, uvidíte smútok v jeho výraze.

Vy ste pre neho totiž stále priorita, číslo jedna, jednoducho milovaný parťák. Ale možno nie vždy to tak je? Možno stačí aby sa na prechádzke objavil iný pes/mačka/zajac a váš pes je fuč? Ak chcete byť na prvom mieste vždy a všade, prihláste sa do našej privolávačskej výzvy>> Práve tam vás to za 4 týždne raz a navždy naučíme. 🙂

Psychická podpora

Ťažký deň v práci, necítite sa najlepšie alebo je toho na Vás jednoducho a jednoducho veľa?

Nebojte, doma máte toho najlepšieho opatrovateľa. Väčšina psíkov sa vydá svojho majiteľa rozveseliť a utešiť.

  • Niektorí sa chodia maznať, skáču po Vás, hlasno sa prejavujú alebo sa chcú hrať.
  • Niektorí sa napríklad delia o svoje obľúbené hračky alebo dečky.

Počítajte s tým, že Vás vaši chlpáči jednoducho a jednoducho smutným nenechajú. A čo je lepšie, ako takýto pomocník?

Verný pomocník

Pri varení, cvičení, upratovaní alebo opravách v domácnosti počítajte s chlpatým asistentom. Psy veľmi radi vykonávajú všetky aktivity so svojim pánom a po jeho boku figurujú ako „verní pomocníčkovia“. Prejavujú tým záujem a starosť, navyše je to predsa len ďalšia aktivita, ktorú môžete prevádzkovať spolu. Väčšinou ich prítomnosť skôr trošku prekáža, kto by im ale dokázal povedať Nie.

Psí úsmev

Vrtenie chvostíkom, priateľský postoj, rozžiarené očká a ten najširší úsmev sú dôkazom bezhraničnej lásky, oddanosti a vďaky. A verte, že nie je nič krajšie, než sa vracať domu práve za takýmto srdečnou radosťou. Nie nadarmo sa totiž psy považujú za najlepšieho priateľa človeka.

Rovnako ako sa my, tak aj každý pes sa vyznačuje svojou individuálnou osobnosťou. Prejavovať svoju vďaku a lásku Vám ale nezabudne pripomenúť žiaden, nech už si pre to nájde akýkoľvek spôsob.

Existuje množstvo prejavov citov od Vášho maznáčika, ale nie každý sa dá popísať.

Prajem vám spokojný život s Vaším maznáčikom a možno niekedy sa vidíme v nejakom z našich siedmich kurzov. 🙂

Komentáre