Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Ako na domácu prehliadku psa

Asi už ste počuli, že by ste mali svojho maznáčika pravidelne prezerať a kontrolovať. Čo všetko to ale zahŕňa a ako svojho psa správne prezrieť? A ako spoznáme, kedy už vyhľadať pomoc odborníka? Dnes vám povieme, ako na domácu prehliadku, a to od ňufáka až po chvost. 

Kedy psa prezerať?

Odporúčam psa kontrolovať každý deň, najlepšie keď je vybehaný a už upokojený. Ideálne je preto odchytiť ho pri popoludňajšom odpočívaní alebo až po večernej prechádzke, kedy je relaxovaný a v kľude.

Psa prezerajte v pokojnom prostredí, kde vás nikto nebude rušiť. Hlavne zo začiatku nemusí byť psovi manipulácia príjemná, ďalšie podnety ako hluk mu tak na pokoji nepridajú.

Oči

Pozrite sa svojmu psíkovi do očí. Oko by malo byť vlhké, ale bez výtoku, očné bielko je biele, nie žltkasté alebo červenkasté. Zorničky sú v oboch očiach rovnaké, rohovka je číra. Psík nemá problém so zatváraním ani otváraním oka, oko ani očné okolie nie sú podráždené ani opuchnuté.

Ňufák

Ňufák by mal byť vlhký (nemusí byť vždy), hladký, nepozorujeme žiadne chrasty, popraskanie, pes nemá potrebu si ňufák škrabkať. Na chrasty alebo popraskaný ňufák odporúčame tento balzam

Ak pozorujete hustý zelenkastý alebo dokonca krvavý výtok z jednej alebo oboch nosových dierok, vyhľadajte pomoc veterinára. 

Možno u svojho psa pozorujete mierne zmeny pigmentu na jeho ňufáku. Niekedy má ňufák celý čierny, za pár týždňov ho má zase ľahko ružovkastý. Ide o tzv. „snow nose“, ktorý je častý napríklad u plemena husky alebo u labradorov. Farba ňufáka sa mení v závislosti na ročnom období a nie je dôvod sa obávať.

Uši 

U uší spozornite, ak si ich pes často škrabe, utiera alebo trasie hlavou. Môže ísť o cudzie teleso v uchu (často osiny), infekciu alebo ďalšie problémy, ktoré si budú vyžadovať pomoc veterinára.

Zdravé ucho je čisté, bez opuchu, vyrážky a bez zápachu. Do psích uší sa doma pozerá trošku horšie, pri komplikáciách ale problém určite spoznáte aj voľným okom.

Zuby a ďasná

Psie zuby by mali byť čisté, bez nánosu zubného kameňa. Zdravé ďasná sú ružové, bez začervenania, pri stlačení ďasná bruškom prsta sa ďasno sfarbí späť do 2 sekúnd. To je dôležitý ukazovateľ zdravého psa. V prípade, že sú ďasná biele (alebo naopak výrazne červené) vyhľadajte okamžite pomoc veterinára.

Pri zhryze by do seba mali zuby zapadať. Zápach z papule značí nános zubného povlaku a nutnosť pridať na mechanickom čistení zubov. Teraz sú veľmi obľúbené zubné kefky pre psov, pasta a dentálne pomôcky

Tlamu prezrite aj na cudzie telesá a poranenia. Skontrolujte aj celkový stav zubov, pri hryzení veľmi tvrdých predmetov totiž môže dôjsť až k prasknutiu zuba.

Hlava

Prehrabte mu kožúšok. Psík môže mať hlavne v oblasti spodnej čeľuste a brady škrabance alebo vyrážku z ňuchania v tráve, ktorá mu oblasť škriabe a dráždi. Skontrolujte tiež zátylok a oblasť uší.

Telo

Z kontroly hlavy postupujte na oblasť krku a trupu. Strážte si hlavne škrabance, vyrážky, hrčky a začervenané miesta, psa skontrolujte aj na parazity. Pes by nemal reagovať neprimerane alebo bolestivo. Rukou prejdite po chrbtici, smerom od hlavy k chvostu. Pes by nemal reagovať bolestivo.

Končatiny kontrolujte zhora nadol, nezabúdajte aj na oblasť brucha a slabín.

Labky

Labky skontrolujte dôkladne, pozor si dávajte na popraskanie, začervenanie, šupinatenie alebo cudzie telesá. Pazúriky sú zdravé a pravidelne skracované, nekrútia sa.

Medzi prstami ani vankúšikmi nie je začervenanie alebo vyrážka, psík si labky nelíže prehnane. Oblasť medziprstia kontrolujte na schované osiny.

Labky je dobré natrieť ošetrujúcim balzamom,

ktorý udržuje vankúšiky mäkké a chráni ich pred odreninami.
V prípade poškodených vankúšikov (rezné rany, odreniny) urýchľuje hojenie rán.

Tep a dych 

Tepovú frekvenciu najlepšie zmeriame na vnútornej strane stehna v oblasti slabín, pre niektorých majiteľov je jednoduchšie nahmatať oblasť na ľavej strane hrudníka, kde sa hrudníka dotýka ľavý lakeť. Zdravá tepová frekvencia u psa je 70-120 tepov/min, u menších plemien sú hodnoty vyššie, šteňatá môžu mať tep aj okolo 190 tepov za minútu.

Nádych aj výdych je bez problémov, syčania alebo námahy, pes dýcha pravidelne.

Brucho, pohlavné orgány, chvost

Oblasť brucha je horšia na prezeranie, hľadajte preto hlavne známky opuchu, hrčky alebo oblasti, na ktoré pes pri dotyku reaguje bolestivo. Poriadne prezrite oblasť bradaviek.

U psov skontrolujte stav penisu, nemali by ste pozorovať žiadne známky opuchu, podráždenia ani výtoku, rovnaké príznaky hľadajte aj u samíc. Skontrolujte aj okolie análneho otvoru.

Chvost by nemal byť na dotyk bolestivý, strážte tiež vypadanú srsť alebo vyrážku. Pre krásnu, zdravú srsť sú skvelé probiotiká

Celkový stav

Psa postavte a skontrolujte jeho celkový stav. Pes stojí s rovnomerným rozložením váhy na obe strany, nemá problémy pri chôdzi ani zmene pozícií.

Prejdite psovi po stranách hrudníka, pri dotyku by ste mali cítiť samotné rebrá. Tie môžu byť náročnejšie nahmatať u psov s veľmi hustou srsťou, hlavným dôvodom pre problém s nahmataním je ale skôr zvýšené množstvo podkožného tuku. Pri pohľade zhora vidíte u psov zúženie v oblasti pása (pozor, u niektorých plemien takú stavbu tela nepozorujeme), pri pohľade zo strany dokážeme poznať, kde končí oblasť hrudníka, brucho nevisí a netvorí jednoliaty tvar.

Na porovnanie celkového množstva tuku môžete využiť aj niektoré z voľne dostupných grafík, na ktorých máte zakreslenú celkovú kondíciu psa a množstvo podkožného tuku.

Kontrolujte, ako často sa pes vyprázdňuje a v akom stave jeho stolice je. Vylučovanie by psovi nemalo robiť žiadne problémy. Pes je zdravý, s krásnou srsťou a bez obmedzenia v pohybe.

Dúfame, že vás článok namotivoval a že si na domácu prehliadku psa trúfnete aj vy. Labku na to!

Komentáre