Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

Aké sú nástrahy zimy pre psíkov?

Zima predstavuje pre psíčkarov nielen obdobie radostí. Asi každého z nás totiž napadne hneď niekoľko spôsobov, ako dokáže zimné obdobie potrápiť nielen nás, ale aj našich milovaných chlpáčov. 

Poškodenie labiek soľou

Tento problém sa primárne spája s pobytom v mestách, kde sa v zime aplikuje chemický posyp komunikácií a chodníkov. Psíci chodia v takomto prostredí väčšinou naboso a ich packy sú náchylné na poranenia od soli a ďalších látok, ktoré sú súčasťou spomínaných posypov. Citlivejší psíkovia môžu dávať najavo nepohodlie a bolesť už v priebehu vychádzky.

Ako môžeme v takom prípade postupovať? Najlepším riešením je vyhnúť sa posypu oblúkom. To sa nám ale bohužiaľ nie vždy podarí. Ďalším variantom je psíkovi po prechádzke packy umyť alebo utrieť vlažnou vodou. Po osušení sa odporúča vankúšiky ošetriť masťou, zakúpiť môžete špeciálne masti a krémy na psie packy, dobre poslúži aj obyčajná Indulona. Ďalšou možnosťou sú potom psie topánočky.

Psie labky v zime kontrolujte, zabúdať by ste nemali ani na správnu starostlivosť o srsť v oblasti labiek. 

Podchladenie

Pri podchladení hrá rolu hneď niekoľko faktorov. Niektorí majitelia nechávajú svojich chlpáčov celoročne vonku, ďalší sa zase tešia teplu domova. Ďalší chovatelia nechávajú psy cez deň vonku a domov ich púšťajú iba na noc, iní volia variant opačný, kedy svoje chlpáče vypúšťajú na noc von strážiť. U psov v bytoch je zase časté prebiehanie medzi balkónom a vnútrom. To predstavuje pre psí organizmus prudké zmeny teplôt. Nám by asi tiež nebolo príjemné každých 10 minút striedať teploty rozdielne o desiatky stupňov. A práve to predstavuje veľký nápor na psí organizmus. Psík sa v takýchto prípadoch môže ľahko prechladiť, dôjsť môže ale aj k podchladeniu celého organizmu.

Psa by sme nikdy nemali vystavovať náhlym zmenám teplôt. Náchylní sú hlavne bytoví a menšie psy, ktorí môžu byť vystavení mrazivému počasiu v momente, kedy sa zabehnú, alebo trávia so svojím pánom víkend na horách.

Psy, ktorí sa zdržiavajú vonku by mali mať dobre odizolovanú a zateplenú búdu alebo koterec a vyvýšený teplý pelech. Odporúča sa nechať psovi voľný prístup do niektorej časti domu v prípade, že je veľký mráz a silný vietor. 

Pred podchladením tiež chráni psie oblečenie a bundy. Psie oblečenie môžete zakúpiť u nás na e-shope tu.

Jedenie snehu 

Sneh je veľkým lákadlom pre väčšinu psov. Môže byť ale aj ľahkým zdrojom infekcie. Látky, ktoré sa do neho dostanú z prostredia, psiemu organizmu tiež dvakrát neprospejú. Posolený sneh, ktorý v sebe navyše môže mať aj piesok, štrk, alebo ďalšie nečistoty, predstavuje pre psa skôr riziko, než radosť. Strašiakom môžu byť aj rôzne odpadky, ktoré sú pod snehom schované.

Pri príjme nadmerného množstva snehu navyše hrozí otrava vodou. Pri snehu preto platí psa strážiť, nechať ho vyvádzať, ale všetko s mierou.

Dlhý pobyt vonku

V chladných dňoch prispôsobte psovi svoj denný režim. Pokiaľ sú vonku teploty pod nulou, nie je dobré nechávať psa, oblečeného aj neoblečeného, ​​uviazaného niekde pri obchode, kde bude stáť na mieste a čakať, až si pánik nakúpi. To isté platí pri návštevách námestia a popíjania vareného vína s priateľmi. Počas takých dní prispôsobte pobyt vonku požiadavkám Vášho psa. Nie každý bude totiž takéto situácie zvládať bez problémov.

Úrazy psov

Psa počas zimného obdobia poriadne strážte. Veľká časť chlpáčov má rada skákanie a prebiehanie snehom, nikto ale nevidí, čo sa pod ním ukrýva. Pes tak môže napríklad šliapnuť na črepy, ostré kamene alebo ľad. To všetko môže spôsobiť vážne poranenia. So psami sa tiež radšej vyhnite zjazdovkám a obľúbeným sánkarským lokalitám. Riziko, že sa Vášmu psovi niečo stane, je totiž veľmi vysoké. 

Ľad 

Ľad, a hlavne jeho prepadnutie, predstavujú veľké nebezpečenstvo nielen pre psov, ale aj pre ich majiteľov. Záchrana psa, ktorý ľadom prepadol, je náročná a vo veľkej časti prípadov končí tragicky. Prípadov, kedy sa pes na zamrznutom rybníku ľadom prepadne, je ale každý rok nemalé množstvo.

Existujú nedávne prípady, keď záchrana rodinného psa, ktorý prepadol ľadom, skončila tragicky aj pre jeho majiteľa. Pokiaľ sa chystáte ísť na zamrznutú tôň, nechajte radšej svojho psa doma. 

Na záver Vám poradíme iba jediné. Nebráňte psom byť psami. Väčšina z nich zimu a sneh milujú a bola by škoda ich o ich nadšenie zo zimy pripraviť. Doprajte im preto radosť. Bezpečnú, ale nefalšovanú radosť. 

Komentáre