Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

9 naj plemien pre alergikov

4.10. 2021

Prejavy alergie a čo ich spôsobuje

 • Najčastejšími prejavmi sú kýchanie a slzenie očí. Človeku sa v jednej miestnosti so zvieraťom môže aj horšie dýchať, niekedy sú popisované aj prípady ekzémov a astmy. K reakcii môže dochádzať aj v miestnosti, kde sa zviera vyskytovalo, alebo kde má peliešok. Problém môže byť aj v aute, v ktorom sme predtým chlpáča prepravovali.
 • Spúšťačom reakcie sú určité druhy bielkovín, ktoré sa u psov a mačiek vyskytujú primárne v slinách, pote, moči a šupinkách kože. Spúšťačom môžu byť tiež roztoče v zvieracej srsti. Niektorí ľudia, ktorí sú silní alergici, môžu mať problémy napríklad aj s peľom, ktorý so sebou psík alebo mačička domov donesú.
 • Vďaka takému množstvu možných alergénov sa nie je čomu čudovať, že sa s alergiami na psov a mačky stretávame tak často. Ponúka to pre Vás tiež určité riešenie a rozlúštenie celej situácie.

Chcel by som si zakúpiť psa, je to možné?

 • Spúšťačom alergickej reakcie môže byť jeden, alebo viac z vyššie spomínaných dôvodov. Preto odporúčam obrátiť sa na alergiológa a podstúpiť vyšetrenie, ktoré Vám odhalí, na čo vlastne alergický ste. Alergológ Vám pomôže s ďalšími krokmi a možnosťami riešení situácie. Pokiaľ budete mať reakcie napríklad na sliny alebo moč zvieraťa, bude pre Vás lepšie porozhliadnuť sa po inom domácom maznáčikovi. V prípade, že máte reakciu na niečo z kožúšku zvieraťa, existuje pre Vás jednoduché riešenie, a tým je výber hypoalergénného psíka.
 • Hypoalergénne plemená ale nemusia vyhovovať ľuďom so silnými alergiami, ale skôr ľuďom, ktorí v prítomnosti zvieraťa trpia na slzenie očí a nádchu, teda tým, ktorí nemajú tak silnú reakciu. Zvieratá, které sú vhodné pre alergikov, totiž stále produkujú alergény, len v menšom množstve.
 • V prípade silných alergických reakcií sa skôr porozhliadnite po inom domácom maznáčikovi. Ušetríte tým množstvo trápenia nielen sebe, ale i zviera*ťu, ktorému by ste z dôvodu alergie museli hľadať nový domov.

Plemená vhodné pre alergikov

Malé plemená

 • Jorkširský teriér: Jeden zo známejších zástupcov. Jorkšíri sú veľmi inteligentní, hraví, spoločenskí, vychádzajú dobre s inými zvieratami, sú ideálni do bytu, vybehajú sa ale aj na záhradách. Výhodou je ich malá veľkosť, ktorá z nich robí ideálneho spoločníka na cesty, ktorý si s Vami užije výlety aj víkendové oddychovanie. Srsť je nenáročná, dôležité je pravidelné česanie a zastrihovanie, pozor na zliepanie srsti okolo papuľky a očí.
 • Bišónik: Plemeno, ktoré je o trochu väčšie ako Jorkšír. Ideálny je do bytu aj domu. Vyžaduje viac pohybu a aktivít na zabavenie, ideálny pre rodiny s deťmi. Psíky sú typickí svojou inteligenciou a nadšením pre všetky aktivity, sú tichí, spoločenskí a veľmi priateľský, naviac vychádzajú skvelo s inými zvieratami. Starostlivosť o srsť je náročnejšia a vyžaduje pravidelné česanie a údržbu, s ktorou je potrebné pri zakupovaní počítať. Neznášajú dobre samotu, pri dlhodobom odlúčení trpia a môžu ničiť veci. Ideálni pre páníčkov, ktorí na nich budú mať veľa času.
 • Havanský psík: Plemeno, ktoré je chovaním veľmi podobné Bišónikom. Typické je pre nich hravá a nekonfliktná povaha, psi sú veľmi inteligentní a priateľskí ako k ďalším zvieratám, tak deťom. Ako množstvo ďalších plemien zvládajú horšie samotu, nie je vhodný pre chovateľov, ktorí sú dlho a často mimo domu. Nie sú vhodní pre pobyt na záhrade, sú hlasitejší, a ich srsť vyžaduje viac starostlivosti a veľa pravidelného česania.
 • Shih-Tzu: Rovnako ako ostatné vyššie spomínané je aj Shih-Tzu ideálny spoločník do bytu a domu. Je veľmi priateľský, nekonfliktní, nie je náročný na pohyb a hodí sa k rodine s deťmi aj ďalšími maznáčikmi. Mínus predstavuje väčšia starostlivosť o srsť, pre plemeno je naviac typický krátky nos, ktorý v letných horúčavách prispieva k rýchlemu prehriatiu zvieraťa. Neznášajú dobre samotu a bývajú popisovaní ako trochu tvrdohlaví.

Stredné a veľké plemená

 • Basenji: Pôvodne lovecké plemeno, ktoré je veľmi priateľské, energetické, ale aj tvrdohlavé a ostražité. Má silný lovecký pud, často chytá stopy, hľadá korisť, nie je teda veľmi vhodný do domácností s malou zverou, na ktorú nie je od malička zvyknutý. Nie je vhodný k rodinám s deťmi, pretože si vyberie vždy jedného pánička, na ktorého sa upína. Potrebuje tiež veľa pohybu, ale aj mentálnych cvičení. Pri nude totiž môže ničiť veci a rozžuje, čo nájde. Horšie znáš chlad, dobre si poradí s vyššími teplotami, nie je vhodný pre celoročný chov vonku.

Typický je svojím „mačacím chovaním“, ktoré sa prejavuje jeho láskou k lezeniu na vyvýšené miesta a pozorovaním okolia. Basenji nemajú radi vodu a budú odmietať chodiť na prechádzky v daždi. Ďalej sa mačkám podobajú v ich neustálej starostlivosti o srsť, ktorú si sami upravujú a olizujú. Vyžadujú minimálnu starostlivosť o srsť. Toto plemeno nevie štekať, ale vydáva skôr vrčivé zvuky, ktoré môžu neznalca vystrašiť. U plemena Basenji je toto ale prirodzený prejav.

 • Pudel: Veľmi obľúbené plemeno, ktoré je známe svojou vysokou inteligenciou. Medzinárodná kynologická federácia uznáva hneď 4 veľkosti pudlov, ktoré rozdeľuje podľa veľkostí na toy, trpasličí, stredné a veľké. Aj vďaka tomu sa pudle tešia veľkej obľube medzi chovateľmi. Nie je sa ale čomu diviť. Pudel je chytré, priateľské, učenlivé a elegantné plemeno, ktoré je vhodné k deťom aj zvieratám. Vďaka svojej prispôsobivosti je ideálny do bytu aj domu.

Potrebuje veľmi zamestnávať myseľ, sú skvelými parťákmi na psie športy. Srsť je nutné pravidelne česať a zastrihovať, inak sa ale jedná o plemeno nenáročné na údržbu, ktoré sa hodí aj pre chovateľa začiatočníka.

 • Bradáč: Rovnako ako u pudlov sa aj bradáči delia na tri podkategórie podľa veľkostí. Všetky ale majú niečo spoločné. Jedná sa o plemeno inteligentné, učenlivé, a perfektné k deťom. Je ideálny do bytu aj pre celoročný pobyt vonku, lepšie mu je ale blízko milovanej rodiny, ako každý pes totiž zle znáša samotu a odlúčenie od svorky. Môže loviť menšie zvieratá, ako sú myši a potkany, ale aj morčatá alebo škrečky. So zvieratami inak vychádza dobre a nie je konfliktné plemeno, môžu byť ale trochu tvrdohlavý a rád skúša, čo si môže na pánička dovoliť.

Potrebuje ale zamestnať ak telo, tak myseľ. Preto je ideálny na aktivity typu agility, uvíta aj dlhé prechádzky a výlety do prírody. Srsť je nenáročná na údržbu, okrem pravidelného česania a zastrihovania je potrebné čistiť dlhé fúzy na papuľke.

U nás na eshope pre Vás máme unikátnu prírodnú zmes cenných zložiek ako sú byliny, semená, kôra, korene a biotin –> NATURBALANCE, ktorá pomáha pri svrbení, matnej srsti, boľavých končatinách, alergiách a vypadávajúcej srsti. 

https://eshop.onlinepsiskola.cz/naturalbalance-375g/
 • Komondor: Plemeno, ktoré vyniká svojím unikátnym zjavom. Jedná sa o sebavedomé a trochu tvrdohlavé plemeno, ktoré potrebuje skúsenejšieho majiteľa. Komondor je oddaný svojej rodine, ktorú neustále stráži. Hodí sa aj ako strážca na statky a záhrady. Je potrebné, aby bol odmalička zvyknutý na kontakt s ľuďmi aj ďalšími zvieratami, ktoré znáša, ale musí byť nad ďalšími psami dominantný. Je ideálny ako jediný pes k rodine, ktorá pre neho bude mať dosť času a priestoru. Komondrovi je lepšie na dedine ako vo veľkom meste, kde nemá dostatok priestoru a aktivít.

Srsť vyžaduje minimálnu starostlivosť. Jednotlivé dredy sa od sebe musia odmotávať a čistiť od zamotaných nečistôt, aby nedochádzalo k ich zamotávaniu. Chlpy samotné nevypadávajú, odpadnúť ale môže rovno celý dred. Je to veľmi odolné a vyrovnané plemeno, ktoré bude vynikajúcim strážcom.

 • Čínsky chocholatý pes: Hravý, veselý, nekonfliktný pes, veľmi dobre vychádza s ďalšími zvieratami, bude ideálnym parťákom k starším deťom. K cudzím ľuďom je nedôverný, nikdy nie je agresívny. Pes potrebuje, ako všetky plemená, citlivý, opatrný a láskyplný prístup. Má rád dlhé prechádzky, ideálny je do bytov a domov, pes nie je stavaný na celoročný pobyt na záhrade. Plemeno je veľmi náročné na starostlivosť o srsť a pokožku. Pred zakúpením sa teda uistite, že viete, ako sa o psa starať.

Najlepším riešením je nájsť skúsenejšieho chovateľa alebo chovnú stanicu, a opýtať sa na detaily rovno tam. Perfektné je spojiť to s návštevou a s psíkom a mačičkou sa stretnúť a pomaznať, aby ste videli, ako budete reagovať. Viete o niekom v okolí, kto má plemeno, po ktorom túžite? Skvelé, opýtajte sa ich, či si ich maznáčika môžete pohladkať a s plemenom sa zoznámiť viac.

Ako sa starať o domácnosť a či si môžete adoptovať psíka z útulku, aj keď máte alergiu nájdete v celom článku u nás v klube.

Štítky:
Komentáre