Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
18.10. 2021
Dnešný článok by som rada venovala najčastejším prešľapom a zlozvykom u psích chovateľov. Sústredíme sa na 7 najčastejších chýb, ktoré majitelia robia a poradíme jednoduché riešenia, ktoré zaručia tie najlepšie spoločné zážitky. Ideme na to!
Začíname zostra. Bohužiaľ sa často stretávame s prípadmi, kedy ľudia vôbec nekontrolujú zdravotný stav psej papule a uší. Práve papuľka a uši ale môžu trpieť na celú radu ochorení, ktorým sa ale dá ľahko predísť pravidelnou kontrolou a starostlivosťou. Uši môžu trpieť na zápaly, v lete sa môžu zapariť, naviac sa do nich môžu dostať aj osinky, ktoré začnú zarastať. Zuby môžu trpieť na zubný kameň, ktorý môže prejsť do zápalov a ďalších zdravotných komplikácií. Psy potom musia podstupovať celkovú narkózu a odstraňovanie zubného kameňa. Ani to ale nezaručuje, že sa problém nebude opakovať. Celková anestézia naviac môže u niektorých psov predstavovať riziko.
Vrátime sa trochu k predchádzajúcemu bodu. Množstvo majiteľov totiž neučí zvieratá na žiadnu manipuláciu a napríklad kontrola uší alebo papule je pri pravidelných veterinárnych prehliadkach pre zviera nepríjemná a stresujúca. Máloktorý majiteľ tiež pracuje s faktom, že psíka môže na návštevu veterinárnej ordinácie pripravovať a učiť. Veterinárne prehliadky sa tak pre zvieratá stanú menším strašiakom a návšteva veterinára bude pre psa oveľa príjemnejšia záležitosť. Na tréning naviac nepotrebujete vybavenie veterinárnej ordinácie, stačí len čas, chuť a trošku trpezlivosti.
Téma bohužiaľ neustále opakovaná a predsa aktuálna. Veľa majiteľov vyberá psa podľa vzhľadu alebo podľa toho, ktoré plemená sú aktuálne v móde. Bohužiaľ si už ale nezistia, či sa k nim pes povahovo hodí a či zvládnu všetky požiadavky, ktoré dané plemeno má. Následkom môže byť napríklad zlá starostlivosť o srsť alebo nedostatok pohybu a frustrácia z nevybehanej energie. Pri výbere sa preto najskôr uistite, že sa k vám pes hodí a že viete, čo od daného jedinca očakávať. Výber neunáhlite a radšej počkajte na toho pravého chlpáča.
Bohužiaľ sa jedná o ďalší pomerne častý problém. Množstvo majiteľov sa totiž zaujíma o kvalitu a zloženie granúl, zloženie pamlskov už ale zostává trochu bokom. Pes s kvalitným krmivom tak môže dostávať pamlsky plné obilnín, ktoré sú výživovo chudobné a psíkovi nič neprinášajú. Napríklad psie piškóty sú síce medzi psíčkarmi stále obľúbené, pretože sa vďaka označeniu ako vhodné pre psov považujú za lepšiu variantu ako piškóty obyčajné. Piškóty pre psov sú síce menšie zlo, stále sú ale vyrábané hlavne z múky a cukru. Pri výbere pamlskov sa preto zamerajte na jednoduché zloženie a kvalitné suroviny. Pokiaľ patríte medzi odvážlivcov môžete skúsiť upiecť pamlsky domáce.
Kvalitné kŕmenie aj pamlsky môžete zakúpiť na našom e-shope.
Na sociálnych sieťach a v rôznych diskusiách sa veľmi často objavujú príspevky typu: „Pes mi už 3 dni zvracia, čo mám robiť?“ alebo „Psovi po uhryznutí hmyzom miesto začervenalo a opuchlo, čo s tým?“. Na toto môžem povedať len jediné, internet zavrite a kontaktujte svojho veterinára. Internet nám síce môže dať predstavu o probléme, vždy je ale lepšie diskutovať celú situáciu s odborníkom, ktorý sa v odvetví dlhodobo pohybuje a dobre orientuje.
V našich článkoch preto často odkazujem riešenie problémov práve cez veterinára. Pretože v prvom rade je vždy zdravie a kvalita života našich chlpáčov. Cez internet sa žiadne diagnózy stanovovať nedajú a pokiaľ psíka niečo trápi, počítajte radšej s telefónom na veterinu a návštevou ordinácie, kde sa v najhoršom prípade dozviete, že sa jedná o planý poplach. Každý planý poplach je ale lepší ako neskoršie ľutovanie. Nikto na internete nepozná zdravotný stav vášho psa a jeho celú anamnézu. Veterinár je teda od toho, aby zvieraťu pomohol, nebojte sa na neho obrátiť.
Veľa páničkov trápi, keď to, čo fungovalo u jedného psa, nefunguje u ďalšieho. Stretávame sa často s celou radou zaručených tipov a trikov od chovateľov, pretože tie ostatné proste u ich psa nefungovali. A tak to je. Rovnako ako ľudia sú aj psy osobnosťami, ktoré potrebujú individuálny prístup. Pri výcviku sa preto snažte nájsť metódu, ktorá bude fungovať vám. Ostatné rady môžete použiť ako vodítka. Najdôležitejšie je ale nacvičenie komunikácie medzi vami a vaším chlpáčom. To, čo jeden pes pochopil hneď, môže totiž ďalšiemu trvať týždne.
Nezabúdajte, že sa oproti človeku dožívajú psy podstatne nižšieho veku. Za tú dobu sa vyvíjajú a prechádzajú jednotlivými štádiami vývoja a života. Od šteniatka, cez pubertu, dospelosť a starobu, kedy v každom štádiu potrebujú trochu iný prístup svojho pánička. Pri výcviku a fungovaní so psom tak nezabúdajte zohľadniť jeho potreby.
Malá rada na záver. Občas sa stretávame s dotazmi, že pes je taký „nijaký“, chová sa inak, nechce prevádzkovať žiadnu aktivitu, alebo že je proste „nejaký divný“. Nezabúdajte, že pes je živé a vnímajúce zviera, ktoré niekedy proste nemusí mať náladu na dlhé tréningy, behanie alebo hranie. Zvieraťu doprajte priestor pokiaľ to vyžaduje a do aktivít ho v ten deň nenúťte. Rovnako ako my, potrebujú aj zvieratá niekedy pauzu.
Pokiaľ je ale zviera malátne, odmieta potravu a problém pozorujete dlhodobo, alebo sa naopak jeho stav rapídne zhoršil, obráťte sa radšej na svojho veterinára. Nezáujem o aktivity, ktoré predtým pes robil bez problémov, môže byť jedným z príznakov zdravotných problémov.