Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

7 najčastejších otázok začínajúcich psíčkarov

20.9. 2021

V dnešnom článku by som sa rada zamerala na najčastejšie dotazy začínajúcich psíčkarov. Poslúžia tiež ako prehľadný sprievodca pre všetkých, ktorí nad zaobstaraním nového člena rodiny len uvažujú. 

1) Ako vybrať ideálne plemeno pre mňa? 

Asi najčastejšia otázka každého začínajúceho psíčkara, budeme sa jej teda venovať trochu viac. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, čo od nového člena rodiny očakávame a čo mu naopak sme schopní sami ponúknuť. Ste aktívni a priali by ste si parťáka na spoločné športovanie a výlety? Rozhliadnite sa po aktívnejších plemenách, ktoré budú spĺňať vaše nároky. Chcete skôr parťáka k rodine? Ideálnou variantou budú sociálnejšie plemená vhodné k deťom.

Nezabudnite zohľadniť vaše vlastné podmienky a situáciu. Pokiaľ máte psa v byte, bude lepší menší psík, na záhradu sa zase hodí skvelý strážca. Máte doma ďalšie zvieratá? Skôr sa vyhnite psom šľachtených na lov. Pozor tiež na temperamentné a tvrdohlavé plemená, ktoré nie sú vhodné pre začínajúcich psíčkarov.

Psa neodporúčam vyberať čisto podľa vzhľadu. Veľa na prvý pohľad krásnych plemien nemusí vyhovovať začínajúcim majiteľom, či už z dôvodu zložitejšieho výcviku, náročnejšej starostlivosti o srsť, alebo svojej povahe. Sústreďte sa teda na požiadavky a charakteristiku každého plemena. Nezabúdajte, že zaobstaranie akéhokoľvek zvieraťa je rozhodnutie na veľmi dlhú dobu. Preto je vždy lepšie s rozhodnutím neponáhľať a porozhliadnuť sa po ideálnom chlpáčovi presne pre vás.

2) Psa s papiermi alebo bez? Alebo adoptovať? 

Téma, pri ktorej sa medzi psíčkarmi zvrtne diskusia skôr v hádku. Psy s preukazom pôvodu, ktorý si môžeme predstaviť ako rodný list psíka, pochádza od strážených a preverených chovateľov, rodičia sú kontrolovaní a starostlivo vyberaní, aby sa zabránilo prenosu celej rady genetických ochorení. Na chovateľa sú kladené veľké požiadavky, ktoré musí splniť. Práve zložitá starostlivosť a spravovanie chovnej stanice stojí za vyššiu cenu šteňaťa. 

Veľkým plusom je jasný pôvod psa, ktorý vďaka chovu spĺňa všetky nároky na dané plemeno. Majiteľ teda vie, ako sa približne bude psík chovať, prejavovať, aký veľký bude a čo od neho očakávať. Nevýhodou je, že niektoré chovné plemená sú práve z dôvodu určitých požiadaviek na vzhľad náchylnejšie na určité ochorenia, ktoré sa u šteňaťa môžu v priebehu života prejaviť.  

Ďalšou variantou je psík, ktorý síce pochádza z kvalitného chovu, ale sám sa do ďalšieho chovu nehodí (napríklad môže mať nevhodné sfarbenie srsti). Taký psík sa väčšinou predáva so zľavou. 

Ak predáva majiteľ psa bez papierov, je dôležité zistiť, čo za tým stojí. Výrazy ako „Čistokrvné šteňa bez PP“ vám totiž nezaručí vôbec nič. Papieroví psi sú z overených chovov a vieme, aký pôvod psík má, ako vyzerali rodičia. Práve predaj psa bez papierov totiž otvára dvere nestráženým priekupníkom so psami z množiarne. Nemusí tomu tak byť vždy, ale je to bohužiaľ niečo, s čím sa psíčkari aj veterinári stretávajú často. 

Narazili ste na množiareň? Stretávame sa bohužiaľ s prípadmi, kedy chcú ľudia pomôcť zvieraťu a psíka z podmienok odkúpia. To ale len roztočí kruh a podporuje ďalšie fungovanie množiarní. V tomto prípade sa porozhliadnite inde a varujte pred kúpou ostatných (napríklad na sociálnych sieťach a skupinách pre chovateľov). 

Iná je situácia, kedy sa chystáte zaobstarať psíka napríklad od susedov, ktorí majú nečakaný vrh šteniatok. Tieto psy síce nespĺňajú požiadavky na chov, neznamená to ale, že sú v nejakom smere „pokazení“ alebo zlí.

Ak nemáte istotu o pôvode psa, alebo si nie ste istí, siahnite radšej po adopcii psa z útulku. Práve adopcia je ideálnym riešením pre každého, kto nesníva o žiadnom špeciálnom plemene. Práve medzi zvieratami z útulku nájdete vždy chlpáča, ktorý sa povahovo hodí presne k vám. K jeho povahe vám tiež viac povedia pracovníci útulku. A vy tak môžete pomôcť nájsť nový domov pre chlpáča, ktorý zatiaľ v živote veľa šťastia nemal. 

A nie, nie je pravda, že v útulku končia len psy nebezpeční, chorí, agresívni alebo že sa psy z útulku nehodia k deťom. Toto všetko sú výmysly, ktoré nie sú pravdivé. V útulku sú hlavne psy zachránení z nevhodných podmienok, zvieratá nájdené, opustené alebo zachránené z množiarní. 

3) Čo nezabudnúť do výbavy?

Medzi základné vybavenie patria samozrejme kvalitné mištičky, peliešky, obojok alebo popruhy, kvalitné vodítko a hračky. 

Misky odporúčame kovové, na rozdiel od tých plastových sú odolnejšie proti poškrabaniu. V škrabancoch v plastových mištičkách sa môžu zachytiť nečistoty a baktérie. Kovové mištičky sú tiež ťažšie a menej sa prevracajú. Ideálne je mištičky mať vo vyvýšenom držiaku, ktorý chráni psa pred ohýbaním k miskám a s tým súvisiacimi zdravotnými komplikáciami. Pre chlpáča sú vyvýšené mištičky oveľa príjemnejšou variantou.

Nezabudnite psíkovi zaobstarať všetko potrebné na bezpečné cestovanie, ideálne je tiež mať náhubok a špeciálnu psiu lekárničku na doma aj na cesty. 

Všeko potrebné zoženiete na našom EshopeAko na bezpečné cestovanie so psom sme sa zamerali na našom blogu v samostatnom ČLÁNKU>. A ako na domácu psiu lekárničku? To sa dozviete v našom článku TU>

4) Musím so psom na cvičák?

To záleží. Niektoré plemená sú menej náročné a s dostatočnou trpezlivosťou a množstvom pamlskov je možné naučiť zviera základné povely aj bez cvičáku. Väčšinou sa ale odporúča absolvovať všetkým začínajúcim psíčkarom aspoň nejaký výcvik alebo kurz, v ktorom sa učí ako pes, tak jeho pániček správnemu výcviku a vzájomnej komunikácii. 

Veľa ľudí sa hanbí absolvovať so psom výcvik poslušnosti, pretože sa cítia ako že zlihali a nezvládnu zviera vycvičiť sami. Nechať si poradiť od skúsených chovateľov ale predsa nie je žiadna hanba. Naučíte sa tak správnej komunikáii a porozumeniu so psom, ktoré Vám pomôže k budovaniu kladného vzťahu a ďalšieho výcviku. Na pevných základoch sa predsa najlepšie stavia :).

 A práve o komunikácii a správnom výcviku je tiež naša široká ponuka kurzov ONLINE PSEJ ŠKOLY, kde zaručene nájdete ten pravý kurz presne pre vás.

5) Ako je to s povinným očkovaním?

Očkovanie patrí spolu s odčervením k základnej starostlivosti o psa. U psov je povinné iba jediné očkovanie a tým je očkovanie proti besnote. Medzi odporúčané očkovania patrí očkovanie proti psinke, parvoviróze, leptospiróze, infekčnému zápalu čriev a parainfluenze. Tie sa očkujú v kombinovanej vakcíne a očkujú sa 1x za 3 roky. Ďalšie očkovania môžu byť odporúčané napríklad pre lovecké psy alebo pre chovné feny. 

Očkovanie šteniat sa líši od očkovania dospelých psov, na očkovaní sa dohodnite so svojím veterinárom. 

Pozor tiež pri cestovaní do zahraničia. Niektoré krajiny môžu požadovať ďalšie očkovania zvierat, do niektorých lokalít sa môže odporúčať ochrana pred ochoreniami, ktoré sa na Slovensku nevyskytujú. Pred cestovaním sa o situáciu zaujímajte s dostatočným časovým odstupom. Pred vstupom do krajny býva požiadavka časového odstupu očkovania (jedná sa napríklad o 3 týždenný odstup pri očkovaní proti besnote, pokiaľ nie je zviera očkované ešte v dobe platnosti predchádzajúceho očkovania).

6) Ako vybrať kvalitné krmivo?

Zložitá a zamotaná otázka, na ktorú sme sa zamerali v samostatnom článku. Primárne ale platí- Neriaďte sa cenou ani lákavými nápismi na obale, dôležité je zloženie a pôvod surovín. Na prvom mieste musí byť vždy mäso, doplnené o ďalšie živočíšne produkty, zeleninu, zdroj sacharidov, vitamíny a minerály. 

Vyhýbajte sa nešpecifickým pojmom ako mäsová múčka alebo živočíšny tuk, ktoré Vám o zložení krmiva prakticky nič nepovedia. Pozor tiež na rozpísanie surovín. Pokiaľ je v zložení rozpísané hneď niekoľko druhov obilnín, bude ich zastúpenie v krmive vyššie, aj keď sú rozpísané v menšom množstve. Hľadajte preto jasné a jednoduché zloženie z kvalitných surovín. 

Viac sme sa na tému kŕmenie sústredili v samostatnom článku, ktorý nájdete tu>

7) Ako vybrať antiparazitiká?

Záleží na Vašom životnom štýle. Kúpe sa Váš chlpáč často? Máte doma deti? Potom je ideálne opustiť od antiparazitík na vonkajšie použitie ako sú obojky alebo pipety. Tie pri častom kúpaní a otieraní rýchlo vyprchajú a stratia účinok. A pokiaľ máte malé deti, ktoré preskúmavajú svet rukami a na zviera prirodzene siahajú, nie je ideálne, aby sa im látky z kožuchu dostali do pusy. V tento moment odporúčame siahnuť po tabletách, ktoré pôsobia vnútorne. A nie je žiadny dôvod obávať sa použitia tabliet. Tie sú schválené veterinármi a sú absolútne bezpečné.

Ideálne je ale použiť kombináciu tablety a vonkajšej ochrany pred parazitmi. O ideálnej variante sa poraďte so svojím veterinárom. 

Komentáre