Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
Poznáte to, vonku svojho maznáčika strážite na každom kroku, po príchode domov ho ale pustíte z vodítka a na záhrade už má psík často osobné voľno. Ako čo najlepšie zaistiť svojmu maznáčikovi bezpečie a pohodlie aj na našom vlastnom dvore? Dáme vám hneď 6 tipov.
Bezpečné zaistenie zvieraťa je nutnosť. Majitelia ale občas svojich miláčikov podceňujú a plot, ktorý už pri kúpenom pozemku bol, považujú za dostatočný. Susedova hárajúca suka, za plotom bežiaci zajac alebo úzkosť zo samoty vás ale môžu rýchlo presvedčiť o opaku, aj malé urputné plemená totiž zvládnu plot podhrabať alebo prehrýzť.
Premýšľajte preto za svojich miláčikov a nepodceňujte ich urputnosť.
Občas sa aj napriek všetkej snahe môže stať, že nám náš chlpáč utečie. Pes by preto mal mať na obojku alebo postroji identifikačnú známku a kontakt na majiteľa, aby sa mohol v bezpečí vrátiť domov.
Ďalším variantom je, že psa niekto zo záhrady vypustil alebo dokonca ukradol (áno, stretla som sa aj s takým prípadom). Identifikačný podkožný čip s platnými údajmi je preto nutnosťou, ktorá môže vášho psa zachrániť. Odporúčam mať aj bezpečnostný systém alebo kameru, ktorá bude vášho maznáčika snímať.
Všetkým zvieratám zaistite celodenný prístup k čistej pitnej vode. Počas tepla je lepšie podávať vodu vlažnú a niekoľkokrát ju za deň vymeniť. Misku psovi dôkladne čistite, v teple sa rýchlejšie množia baktérie, ktoré predstavujú zdravotné riziko.
Najlepším riešením je mať misiek s vodou viac, aby si z nich pes mohol počas dňa vyberať, pri prevrhnutí misky v čase vašej neprítomnosti má navyše stále dostupný ďalší zdroj vody. Viac zdrojov vody navyše ocení aj ďalšia zver vo vašom okolí.
Kompletnú výchovu vášho psíka vyriešite pri nás z pohodlia domova ľavou zadnou. Tu si vyberiete pre vás ten najvhodnejší kurz. Spoločne to zvládneme.
Krmivo ponechané vonku stráca rýchlo na kvalite, pach mäsa v miske môže priťahovať na záhradu nepozvaných hostí z okolia, napríklad mačky alebo ježkov. Krmivo môže tiež rýchlo navlhnúť a predstavovať tráviace ťažkosti.
Zaistite svojim chlpáčom bezpečný úkryt, do ktorého sa môžu schovať pred nepríjemnými vplyvmi počasia. Tieň a prístrešok by preto mali byť samozrejmosťou na každej záhrade. Hlavne horúce alebo príliš chladné počasie môže predstavovať nebezpečenstvo, zabezpečený koterec a búda sú tak určite nevyhnutnosťami.
Pri vytvorení tieňa a chladného miesta sa navyše vyhnete tomu, že sa váš psík bude hrabať namiesto v záhonoch, vyhrabaná diera v hline ich totiž príjemne chladí.
Pozor si dávajte tiež na rôzne čistiace prípravky, žieraviny, nemrznúce zmesi alebo čokoľvek ďalšie, do čoho by sa váš maznáčik mohol dostať. Bezpečne zaistite aj ostré a ťažké predmety, ktoré by na seba mohol váš maznáčik zhodiť napríklad pri hľadaní tieňa v kôlni alebo garáži.
Úplne mimo dosahu dajte rôzne granule na slimákov alebo rodenticídy, zvieratá otrávené týmito jedmi sú totiž častými návštevníkmi veterinárnych pohotovostí.