Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥
V dnešnom článku sa preto pozrieme, čo to socializácia vlastne je, ako ju trénovať a prečo je dôležitá pre vášho štvornohého priateľa.
Socializácia je proces, počas ktorého sa pes stretáva a získava skúsenosti s ďalšími ľuďmi a zvieratami. Zoznamuje sa tiež s rôznymi situáciami a novými podnetmi z okolia. Dobre socializovaný pes tak na podnety reaguje pokojne a bezproblémovo.
Socializáciu sa šteňa učí od narodenia, najdôležitejšia fáza emocionálneho vývoja ale nastáva približne medzi 3. až 18. týždňom života. V tomto období je šteňa prirodzene veľmi zvedavé a rado bude skúmať svet okolo seba. Pozitívna skúsenosť v tomto veku je kľúčová pre jeho ďalší vývoj.
So socializáciou je preto dobré začať ihneď po zaobstaraní nového člena rodiny. Rozhodne ale neplatí, že by sa socializácia týkala iba šteniat. Tréning na nové podnety by sme mali trénovať aj s dospelými a staršími psami.
1)Psa postupne zoznamujte s rôznymi miestami a prostredím, ako sú parky, lesy, výbehy, rôzne mestské časti a podobne. To psovi pomôže navykať si na rôzne podnety z okolia a lepšie si na ne zvykať.
2) Zoznamujte. S vašimi príbuznými, známymi aj s deťmi. Chlpáč sa tak bude učiť na prítomnosť a pozornosť cudzích ľudí.
3) Umožnite vášmu štvornohému priateľovi kontakt s inými zvieratami. Hlavné je pravidelné zoznamovanie a interakcia s ostatnými psami, navykanie na ostatné zvieratá (napríklad mačky a iné domácich miláčikov) vám zase môže uľahčiť fungovanie do budúcna.
Pri zoznamovaní sa s inými zvieratami postupujte vždy opatrne. Ideálne na stretnutie sú rôzne psie parky a výbehy, kde sa môže váš pes zoznamovať pomaly a pod dohľadom. Najlepšie začínajte stráženým očuchávaním cez plot a na vodítku.
4) Učte psíka na veterinárne ošetrenie. Návštevy čakárne a postupné zoznamovanie s ošetrujúcimi veterinármi a sestričkami v psovi vytvára pozitívne vnímanie a lepšie navykanie na veterinárne ošetrenie. Spolu s domácim trénovaním veterinárnej manipulácie tak pomôžete psovi lepšie znášať a vnímať pravidelné návštevy veterinárneho lekára.
5) Trénujte psa na cestovanie nie len autom, ale aj hromadnou dopravou. Nikdy totiž neviete, kedy budete potrebovať chlpáča prepravovať bez vozidla, hromadná doprava môže byť pre psa navyše dosť stresujúca. Postupné navykanie je tak pre každého domáceho maznáčika oveľa príjemnejšie.
6) Kompletný návod ako psíka čo najefektívnejšie socializovať pre vás máme v kurze Základná poslušnosť>
Správna socializácia psa je kľúčová pre jeho správne správanie a ďalší vývoj. Okrem znižovania stresu z neznámych situácií nám tiež pomáha minimalizovať strach a možnú agresivitu, ktorá sa u horšie socializovaných zvierat môže objavovať.
Dobre socializovaní psy sú tiež popisovaní ako poslušnejší a vnímavejší na naše povely. Pes sa totiž môže lepšie sústrediť na nás a to, čo od neho vyžadujeme. Všetko vzájomné fungovanie je tak príjemnejšie nielen pre nás, ale aj pre našich štvornohých parťákov.
Psy, ktorí sú správne socializovaní, si môžu užívať život naplno a tešiť sa z množstva nových zážitkov a zoznamovania. K správnej socializácii, ale aj pozitívnemu výcviku a učeniu psej reči, slúži náš online Kurz základná poslušnosť, v ktorom sa spoločne zameriame na budovanie spoločného vzťahu medzi vami a vaším psím parťákom.
Socializácia má zásadný význam pre celkovú pohodu a šťastie každého psa. Zaistite, aby bol váš maznáčik pravidelne vystavovaný novým situáciám a prostriedkom, venujte pozornosť tiež zoznamovaniu s ďalšími psami a ľuďmi. Správna socializácia pomáha vytvárať pozitívne skúsenosti, ktoré sa vášmu chlpáčovi budú hodiť celý život.
Omrknúť kurz Základná poslušnosť a pustiť sa do socializácie a výchovy ešte dnes>