5 tipov pre lepší spánok vášho psa aj vás

Spánok je nepostrádateľnou súčasťou života nielen pre nás. Nie každý maznáčik navyše na prvýkrát prespí celú noc, majitelia šteniat sa prvých pár dní tiež veľmi nepospia. Zlepšiť spanie a kvalitu ich noci môžeme aj starším psom, a to pomocou len niekoľkých ľahkých trikov.

1) Režim

Či už ste majitelia malého šteňaťa, alebo neúnavného dospeláka, rutina a každodenný režim budú vaši najlepší priatelia pri výchove. Udržiavanie režimu počas dňa prispieva k správnemu fungovaniu organizmu, navyše sa v psej mysli vytvorí rutina, ktorá vedie k návyku na daný režim a myšlienkové spojenie večerná prechádzka -> kŕmenie -> zubná hygiena -> spánok. To uľahčí psovi naučenie na celkový režim domácnosti a objasnenie, kedy sa už chodí spať. Taký psík je vyvenčený, nakŕmený, unavený a spokojný.

2) Zistite príčinu problému

Prechádza sa váš pes neustále po byte? V noci niekoľkokrát mení miesto, vyrušuje vás a ďalší deň ste kvôli únave pomaly nepoužiteľní? Potom je potrebné objaviť príčinu takého správania, obzvlášť ak sa u vášho psa vyskytlo novo.

Pes vás môže budiť z dôvodu častejšieho venčenia. U šteniat, starších alebo chorých psov je toto problém, s ktorým okrem trpezlivosti veľa neurobíte. Pokiaľ má ale častejšie nutkanie chodiť von do tej doby zdravý pes, bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné navštíviť veterinára.

(Počas leta môžu zvieratá vyžadovať častejšie venčenie z dôvodu väčšieho príjmu vody/pitia pri kúpaní/zavodnení pred výletom. Nemusí sa hneď jednať o zdravotný problém. Situáciu musíte ako majiteľ vyhodnotiť a v prípade podozrenia sa obráťte na veterinára).

3) Prebytok energie

Problém s nedostatkom aktivity nie je iba v prebytku energie, ktorý spôsobuje, že váš maznáčik nie je unavený. Zamestnanie počas dňa vedie nielen k únave tela, ale aj mysli. Veľkú časť dňa, kedy sú majitelia mimo domova, trávia psy hlavne spánkom. Po vašom príchode z práce je tak pes vyspaný, odpočinutý a pripravený niečo podniknúť. A nie vždy máme čas, energiu a trpezlivosť ísť na dlhú prechádzku, tréning alebo športovať.

Aktivity so psom si rozdeľte počas celého dňa. Striedať sa môžete s ďalšími členmi rodiny, môžete vymyslieť aktivity, ktoré psa unavia za kratší čas (napríklad vziať psa na chvíľu plávať, vybehať s ďalšími psami, chvíľu intenzívne trénovať, …). Počas vašej neprítomnosti ho môžu zabaviť rôzne plniace hračky alebo čuchacie koberčeky, ktoré zamestnajú jeho myseľ a rozvíjajú jeho premýšľanie a pamäť.

TIP: Plniace hračky sú praktická zábava za pár eur. Vyberať môžete z mnohých variantov podľa obtiažnosti, veľkosti alebo preferencií vášho psa. Moja sučka napríklad rada veci vyčucháva a skúma labkami, zároveň je veľmi netrpezlivá a zložitejšie hlavolamy ju počas tréningu toľko nezaujímajú. Zaobstarala som jej preto Ňuchaciu dečku a plniaceho hada, ktoré ju nadlho zamestnajú aj na malom priestore v byte.

Na plniace hračky, lízacie podložky a ňuchacie koberčeky v mnohých variantoch za výhodné ceny sa môžete pozrieť na našom e-shope. 🙂

4) Cíti sa sám

Pes je spoločenské zviera, ktoré vás chce mať neustále nablízku. Počas noci chlpáči nechcú byť sami, chcú byť u vás v bezpečí, mať vás blízko, niektorí psi sú veľmi lojálni a chcú vás strážiť aj v noci. Maznáčik na vás čaká do príchodu z práce, potom sú na rade domáce povinnosti, a nie vždy nám môže byť maznáčik nablízku. Ak máte napríklad spálňu na poschodí a psa nechávate na prízemí, potom je veľká šanca, že bude chcieť spať pri vás a pod schodmi bude kňučať, kým si ho k sebe nevezmete.

5) Pohodlie

Mení váš pes často miesto a pozíciu pri spaní? Možno mu je v danej miestnosti príliš chladno/horúco. Pes si môže počas noci skúšať nájsť lepšie miesto na spánok, napríklad miesto v pelechu bude chcieť spať v chodbe, kde je chladnejšie. Ďalšou možnosťou sú zdravotné komplikácie, ktoré psíkovi zhoršujú určité pozície alebo príliš mäkké materiály. Starší psíkovia môžu trpieť na bolestivé kĺby a nemusia im vyhovovať pelech, ďalším psom môže vadiť hluk alebo umiestnenie pelechu v miestnosti.

Vyskúmajte, čo vášmu psíkovi vyhovuje. Dbajte na jeho zdravie a prevenciu, pred spaním psa naposledy vyvenčite, zaistite mu pri spánku pokoj a pohodlie, umožnite mu spať s vami v miestnosti, pokiaľ bude chcieť. Večerné aktivity už majte pokojnejšie, venovať sa môžete napríklad česaniu srsti, maznaniu, rýchlej zdravotnej prehliadke psa (na tému domácej prehliadky psa sme sa rozpísali v samostatnom článku) alebo čisteniu zubov.