Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

5 tipov, ako vybrať veterinára

Veterinárna starostlivosť zohráva v živote každého zvieraťa dôležitú úlohu. Veterinár nám totiž pomôže nielen v prípade, keď nášho chlpáča niečo trápi, ale aj pri prevencii a pravidelných kontrolách ich zdravotného stavu. Prečo sa pri výbere neorientovať iba podľa hodnotenia na internete a vzdialenosti od ordinácie? A ako vybrať toho najlepšieho veterinára? Máme hneď 5 tipov!

1) Povesť ordinácie

Pri samotnom hľadaní veterinárnych ordinácií vo Vašom okolí je asi najjednoduchším variantom hľadať cez internet. Počas vyberania sa môžete orientovať pomocou hodnotenia ich stránok, hlavne menšie a nové veterinárne ordinácie ale nemusia mať toľko recenzií. Preto sa nebojte opýtať napríklad na sociálnych sieťach a lokálnych psíčkarských skupinách, opýtať sa môžete aj psíčkarov vo Vašom okolí. Namiesto skresleného hodnotenia na internete tak budete mať skúsenosť s ordináciou z prvej ruky.

2) 2) Čistá ordinácia, príjemné prostredie

Čistota a hygiena sú základom každej správnej veterinárnej ordinácie. Okrem stavu ordinácie preto tiež skúmajte čistotu a prostredie čakárne. Špina a zanedbávanie čistoty sú znakom ordinácie, ktorej je lepšie sa vždy vyhnúť.

Okrem čistoty prostredia tiež vnímajte, aké príjemné je prostredie ordinácie. Aká vládne v ordinácii atmosféra? Ako sa chová personál? Napäté a nepríjemné prostredie totiž pôsobí nielen na vás, ale aj na zvieracieho pacienta. Pre väčšinu maznáčikov je návšteva veterinára stres sám o sebe, pridávať mu na nepohodlie je tak to posledné, čo potrebuje.

3) Prístup veterinára

Mimo celkové prostredie ordinácie vnímajte aj prístup samotného veterinárneho lekára. A to nielen, ako pristupuje k Vášmu zvieraťu, ale aj k Vám. Hlavne u mladších a bojazlivejších jedincov je prístup veterinára dôležitou súčasťou ich zvládania veterinárneho ošetrenia. Pri takýchto prípadoch je lepšie voliť veterinára, ktorý bude mať s takým zvieraťom pochopenie a trpezlivosť. Nie každý veterinárny lekár bude totiž správanie Vášho maznáčika vždy tolerovať.

V tomto smere je ale dôležité pripomenúť, že spolupráca zvieraťa a veterinára vedie k jednoduchšiemu a príjemnejšiemu vykonaniu veterinárnych úkonov. Pokojnejší pes uľahčuje prácu veterinárovi, ktorý sa tak môže plne sústrediť na ošetrenie samotné. Ideálne je, ak na odbúravaní strachu z návštevy ordinácie pracujete spoločne s lekárom. Chápavý a pomocný veterinár predstavuje úľavu nielen pre zvieratá, ale aj pre ich majiteľov

Uistite sa tiež, že má ordinácia prijateľnú otváraciu dobu, máte sa kam obrátiť v prípade akútnych ťažkostí a veterinár má dostatok priestoru na vyšetrenie Vášho maznáčika. Ak ordinácia preferuje kvantitu ošetrených pacientov pred kvalitou, máte pocit, že ste z ordinácie pomaly vystrkávaní alebo máte pocit, že je Vaša návšteva veterinárovi skôr na obtiaž, ušetrite si nervy a poobzerajte sa radšej po inom veterinári.

4) Nebáť sa opýtať

S prístupom Vášho veterinára ale súvisí aj ďalší bod. Stretávam sa s názormi psíčkarov, ktorým prístup ich veterinára nesedí. Skúmajú, ktorý lekár má v čase ich návštevy službu, boja sa zavolať s dotazom alebo majú strach objednať sa na kontrolu, aby neboli označení za „ustrašených páničkov“.

Veterinár tu je preto, aby pomohol Vášmu zvieraťu. Preto platí, že je lepšie zavolať a riešiť planý poplach, než hasiť vypuknutý požiar. A ak sa bojíte, že na vás bude personál ordinácie nepríjemný, je najvyšší čas porozhliadnuť sa po novej ordinácii. Odkladanie veterinárnych ošetrení a podozrenie na zdravotné problémy totiž potom najviac odnášajú domáci miláčikovia.

5) 5) Skúsenosti veterinára a ďalšie kontakty

U menších ordinácií nemusí byť ponúkaná kompletná starostlivosť, ktorú môžu maznáčikovia vyžadovať. Preto sa uistite, že veterinár bude mať kontakty na špecializovaných lekárov, na ktorých sa v prípade problémov môžete obrátiť.

Ďalší tip je hlavne pre majiteľov exotických maznáčikov, menej častých plemien a psov trpiacich zdravotnými problémami. Skúste sa na veterinárnu ordináciu opýtať priamo v chovateľskej skupine. Nie každý veterinár sa totiž mohol s daným zvieraťom stretnúť alebo sa nemusí na dané zvieratá špecializovať, ordinácia len pár kilometrov ďalej sa zase môže špecializovať na ochorenie, ktoré Vášho maznáčika trápi. Ordináciu preto vyberajte podľa Vašich konkrétnych potrieb.

Komentáre