Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

5 psích čísel, ktoré je dobré poznať

Dnešný článok sa ponesie v duchu čísel. Nemusíte sa ale báť, nepôjde o žiadnu matematiku ani veľké počty. Zmeriame sa spolu na 5 základných čísel, ktoré by o svojom psovi mal vedieť každý pán. Vedomosti sú totiž kľúčom k tej najlepšej starostlivosti, a to nielen o našich miláčikov. Začíname.

1) Telesná teplota

Telesná teplota je jedným zo základných ukazovateľov zdravotného stavu našich maznáčikov. Vďaka jej meraniu sa môžeme uistiť o zdraví a možných ochoreniach, ktoré naše chlpáče trápia.

Čo ovplyvňuje teplotu tela?

Telesná teplota je odrazom celkového stavu organizmu a počas dňa prirodzene kolíše. Vplyv na ňu má aj vek, fáza pohlavného cyklu alebo gravidity a nervové vzrušenie. Teplotu ovplyvňuje aj okolité prostredie alebo zvýšená fyzická aktivita. Pri meraní je tak dôležité brať do úvahy vyššie spomenuté faktory.

Aká je telesná teplota zdravého psa?

U zdravých jedincov sa teplota pohybuje okolo 37,5-39°C, teplota psieho organizmu je tak oveľa vyššia ako u ľudí. Menšie plemená mávajú spravidla teplotu trochu vyššiu ako veľké psy.

Ak u svojho psíka nameriate teplotu nižšiu ako 36,5 °C alebo vyššiu ako 39,8 °C, vyhľadajte okamžite veterinárnu pomoc.

Ako zistiť teplotu?

Najpresnejšie je meranie pomocou rektálneho teplomera. Existujú aj iné, menej presné metódy, ktoré sa práve z tohto dôvodu neodporúčajú.

Teplotu môžete svojmu miláčikovi rýchlo a jednoducho zmerať aj doma. Potrebovať k tomu budete teplomer, najlepšie digitálny, ktorý je určený iba na meranie teploty maznáčikom.

Digitálny teplomer by mal byť súčasťou každej zvieracej lekárničky.

2) Tepová frekvencia

Rovnako ako telesná teplota nám aj tepová frekvencia pomôže pri hodnotení celkového zdravotného stavu psa, preto je jej meranie jedným zo základných vyšetrení u veterinárneho lekára.

Čo ovplyvňuje tepovú frekvenciu?

Zrýchlený pulz môžeme pozorovať napríklad pri horúčke alebo infekčných ochoreniach, poukazovať ale môže aj na iné zdravotné komplikácie. Psy trpiace obezitou majú obvykle tep trvalo zvýšený. Nižšia tepová frekvencia môže poukazovať na problémy so srdcom alebo otravu.

Príčin je ale oveľa viac a je dôležité neodkladať návštevu veterinára.

Aká je tepová frekvencia zdravého psa?

U šteniat a menších plemien sa hodnoty zdravého psa pohybujú v rozmedzí 70-160 tepov za minútu. U väčších plemien potom 70-120 tepov za minútu. Platí, že čím väčší pes, tým pomalší bude jeho pulz.

Ako zmerať tep?

Ako najjednoduchšie sa popisuje meranie na vnútornej strane stehna. Na návrhu medzi kolenným a bedrovým kĺbom blízko slabín prebieha stehenná tepna, na ktorej môžete pri slabom zatlačení prstami nahmatať tep. Minimálne 2 prsty ponechajte na mieste, kde cítite tep, a počítajte počet úderov za 15 sekúnd. Údaj potom vynásobte 4 pre celkový počet za 1 minútu.

Meranie odporúčam so psom trénovať. Nielen, že budete vedieť, kam v prípade nutnosti siahnuť, psa navyše budete učiť na dotyky a manipuláciu, ktorá mu bude nie vždy príjemná.

Čo vaša tepová frekvencia?

Niekedy je sú to nervy a váš tep dosahuje rekordných čísel že? Napríklad keď váš pes mizne z dohľadu za srnkou alebo zajacom. Alebo keď prídete domov a zas máte rozhryznuté ďalšie obľúbené topánky alebo nádielku na zemi… čo si budeme rozprávať že áno, pozná to každý psičkár, to vám zaručujem!🙂 

Preto sme tu pre vás my, pripravili sme pre vás už 9 online kurzov, klub psíčkarov srdcom a tiež individuálnu pomoc, takže vám dokážeme pomôcť a poradiť s čímkoľvek budete potrebovať. Pomohli sme viac ako 14 000 psíčkarov a pomôžeme radi aj vám znížiť priemernú tepovú frekvenciu a obmedziť stres.🙂 

3) Dychová frekvencia

Dychová frekvencia je posledným z údajov, ktorý spolu s tepovou frekvenciou a telesnou teplotou tvorí takzvaný trias. Trias je nenahraditeľnou súčasťou určovania diagnózy. Počet dychov, spolu so spôsobom dýchania, je dôležitým faktorom pri posudzovaní akútnych stavov každého zvieraťa.

Čo ovplyvňuje dychovú frekvenciu?

Dychová frekvencia je opäť odrazom nielen zdravia Vášho maznáčika, ale aj ďalších faktorov. Napríklad zvýšená frekvencia je prirodzená po fyzických aktivitách alebo v teplom prostredí. Dôležité preto je, aby ste dychovú frekvenciu zvieraťa merali v kľudovom stave. Ideálnym variantom je meranie dychovej frekvencie počas spánku.

Aká je dychová frekvencia zdravého psa?

Optimálna hodnota dychovej frekvencie je v rozmedzí 10-30 dychov za 1 minútu. Na porovnanie, pri ochladzovaní sa počet dychov pohybuje okolo 200 za minútu.

Ako zmerať dychovú frekvenciu?

Najjednoduchším riešením je psa pozorovať v pokojovom stave alebo v spánku. Pri nádychu dochádza k roztiahnutiu hrudníka, ktorý sa pri výdychu vracia do pôvodnej polohy. Celý proces je dobre pozorovateľný. Dychovú frekvenciu meriame opäť za 1 minútu.

4) CRT- doba kapilárneho návratu

Na slizniciach ústnej dutiny môžeme namerať CRT. Jedná sa o skratku z anglických slovíčok capillary refill time, v preklade čas kapilárneho plnenia. Meria sa ním doba, za ktorú sa vytlačená krv z malých cievok vráti späť do svojho riečišťa. Vďaka CRT môžeme posúdiť vnútorný stav organizmu a správne prekrvovanie tkanív.

Čo ovplyvňuje CRT?

Krátke CRT spolu s tmavočervenými sliznicami sa popisuje u pacientov v skorom štádiu septického šoku. CRT trvajúce dlhšie ako 2 sekundy spolu s bledými sliznicami zase značia anemické stavy. Nájdené suché sliznice a dlhé CRT sa popisujú pri pokročilej fáze septického šoku.

Ako zmerať CRT?

Meranie je rýchle a jednoduché. Bruškom prsta zatlačte na ďasno a uvoľnite. Biely odtlačok prsta by sa mal do 1-2 sekúnd sfarbiť späť do ružova. Ak je CRT menšia ako 1 sekunda alebo trvá dlhšie ako 3 sekundy, vyhľadajte veterinárnu pomoc.

Meranie CRT odporúčam pravidelne trénovať a kontrolovať spolu so zvyškom papule.

5) Zdravá hmotnosť

Posledná, ale o nič menej dôležitá, je hodnota ideálnej hmotnosti vášho psa. Nadváha a obezita totiž neškodia iba ľuďom, ale aj zvieratám. Zvýšená telesná hmotnosť je navyše základom, na ktorý sa rýchlo začne nabaľovať celý rad zdravotných problémov a komplikácií.

Čo ovplyvňuje hmotnosť psa?

Faktorov, ktoré ovplyvňujú váhu našich maznáčikov, je naozaj veľa. Od genetických predispozícií, zlého kŕmenia, nedostatku aktivít až po zdravotné problémy. Správna hmotnosť a jej udržiavanie preto hrá v živote psa väčšiu rolu, než si niektorí majitelia vôbec pripúšťajú.

Ako zistiť ideálnu hmotnosť vášho psa?

Najlepším, najjednoduchším a najpresnejším spôsobom je navštíviť vášho veterinára. Ten podľa faktorov, ako je plemeno, vek, pohlavie a ďalšie, pomôže určiť ideálnu zdravú váhu vášho chlpáča, ku ktorej by ste mali so svojím psom smerovať.

Spozornieť by sme mali aj na prvý pohľad mierneho nárastu hmotnosti. Ak sa nám toho napríklad zíde viac a mi na nášho maznáčika nemáme toľko času, tak sa môže stať, že mu nedostatok aktivít začneme kompenzovať zvýšeným množstvom maškrty. Pripočítate k tomu maškrty v plniacich hračkách na zabavenie v momente, kedy nie ste doma, a zo psa, ktorý mal ešte donedávna 10 kilogramov, je naraz o kilo väčší hafan.

A asi si teraz hovoríte, že je jedno, či má pes 10 alebo 11 kilogramov. U psa, u ktorého je ale 10 kg jeho zdravá a dlhodobo udržiavaná váha, sa ale jedná o 10% nárast. A to už ide poznať.

Zistite si preto ideálnu váhu vášho maznáčika. Smerujte k nej, udržujte ju a pravidelne ju kontrolujte. Kilá navyše totiž obmedzujú nielen v pohybe, ale aj v živote.

Komentáre