5 pravidiel zaisťujúcich kvalitnú starostlivosť o zdravie psa

11.11. 2021

Zdravý životný štýl si väčšina z nás skôr spojí s témou starostlivosti o ľudské zdravie. Čím ďalej častejšie sa ale stáva diskutovanou témou aj medzi psíčkarmi. Jedná sa ale o štýl života ich maznáčikov. Čo si predstaviť, ak sa nám odporúča dodržiavať takýto štýl u psa? Prečo je dôležité ho dodržiavať a na čo všetko môže mať vplyv? Na to všetko sa dnes spoločne pozrieme.

Zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl je pojem, ktorý býva často odporúčaný dodržiavať každému psiemu majiteľovi. Už málokto sa ale zamyslí, čo všetko si vlastne pod týmto pojmom predstaviť. Preto sme sa rozhodli urobiť krátky a prehľadný zoznam základných krokov, ktoré nám pomôžu sa v téme lepšie zorientovať.

Zjednodušene sa jedná o označenie základných odporúčaní a pravidiel, ktoré zaisťujú kvalitnú starostlivosť o zdravie psa. Rovnako ako u ľudí sem patrí hlavne kvalitný pohyb a plnohodnotná strava.

Čo všetko sem patrí:

1) Vyvážená strava

Základom je plnohodnotné krmivo z kvalitných surovín. Rozhodne sem nemôžeme počítať obrovské vrecia nekvalitných granúl z hypermarketov, ktoré stoja desatinu ceny balenia tých naozaj kvalitných. Len cena ale nie je ukazovateľom kvality. Vždy kontrolujte zloženie, pôvod surovín a certifikáty, ktoré krmivo má.

Nesmiem zabudnúť spomenúť ani zle vyvážené kŕmenie technikou BARF, ktoré hrozí hlavne u začínajúcich a neskúsených chovateľov. Dôležité je mať u kŕmenia technikou BARF naozaj jasný prehľad o tom, čo psom (a v akom množstve) servírovať, a čo všetko je potrebné dopĺňať.

Rozhodne sem nepatrí kŕmenie v štýle „mäso s kurčaťom a mrkvou“, ktoré pes dostáva každý deň. Tento monotónny štýl kŕmenia môže viesť k nedostatku niektorých mikronutrientov, ako sú vitamíny a minerály, ktoré psovi v strave chýbajú. Mäso s ryžou a zeleninou by malo byť teda skôr príležitostným spestrením psieho jedálnička, nie jeho hlavnou zložkou.

Nezabúdajte strážiť dostatočný príjem tekutín u všetkých členov domácnosti.

2) Optimálna váha

Spolu s kvalitnou stravou ide ruka v ruke aj zdravá hmotnosť každého psa. Kilá navyše môžu totiž prispievať k celému radu ochorení nielen u ľudí, ale aj zvierat. Optimálna hmotnosť tak prispieva k prevencii vzniku ochorení napríklad pohybovej, tráviacej a obehovej sústavy. Nadváha a obezita majú z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na každodenné fungovanie všetkých chlpáčov.

Zvieraťu s nadváhou je teda potrebné od prebytočných kíl pomôcť. Chudnutie u zvierat je pomalší proces, ktorý potrebuje čas a dávku trpezlivosti. Odmenou vám ale bude šťastný a spokojný pes.

3) Dobrá fyzická kondícia

Nie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele je zdravý duch. A práve dobrá kondička s tým úzko súvisí. Každému psovi by mal byť doprianý dostatok pohybu rôzneho zamerania. Ideálne je mať hneď niekoľko činností, ktoré môžete so svojim psom prevádzkovať. Či už sa jedná o športovanie, skúšanie nových aktivít, jazdenie na výlety alebo spoločné vybehanie s ďalšími psími parťákmi.

4) Psychické zdravie

Dôležité je sústrediť sa nielen na fyzické, ale aj psychické zdravie psa. Aj psy môžu totiž trpieť stresom a úzkosťami, ktoré môžu mať najrôznejšie príčiny. Pri starostlivosti o nášho maznáčika by sme mali dbať na dostatočnú starostlivosť a zábavu, ktorá zaistí naplnenie ich potrieb. Pre každého psa pod týmto označením platí niečo trochu iné, je preto dôležité sústrediť sa na váš konkrétny prípad. Niektorí môžu potrebovať väčší výdaj energie, pre ďalšie to môže znamenať potrebu väčšieho kontaktu s ďalšími psami alebo naplnenie ich prirodzených potrieb.

Ideálne je brať psa často do prírody alebo ho brať na prechádzky, u ktorých budeme striedať navštevované lokality. Preskúmanie nových miest vzbudí u psa väčší záujem o preskúmavanie nových pachov, nové hračky poslúžia na zabavenie doma. Trénovanie nových aktivít zase núti chlpáča zapojiť všetky zmysly, sústrediť sa, a premýšľať nad ich vykonaním.

Dôležité je tiež pracovať so spúšťačmi stresu alebo úzkosťami. To, že psa niečo trápi neznamená, že to tak musí byť aj naďalej. S chlpáčom môžete napríklad trénovať zvládanie cestovania autom, strach z ľudí alebo ostatných psov, zvládanie separačnej úzkosti alebo silvestrovských osláv.

Pri téme psychického zdravia by som ešte rada rýchlo predstavila pojem enrichment. Enrichment predstavuje napĺňanie prirodzených potrieb zvieraťa, ktoré sú typické pre jeho chovanie v prirodzenom prostredí. S pojmom sa stretávame hlavne u zvierat chovaných v zoologických záhradách, rovnaký význam má ale aj pre domácich miláčikov. Cieľom je zvieraťu poskytnúť možnosť prirodzeného prejavu jeho správania, u psov si pod týmto môžeme predstaviť napríklad získavanie potravy (v našom prípade hľadanie maškrty), skúmanie nových terénov alebo stretávanie s ďalšími psami. Jednoducho akékoľvek spestrenie, ktoré ste schopní mu dopriať.

5) Pravidelná veterinárna starostlivosť

Pravidelné návštevy veterinárnej ordinácie síce pre väčšinu maznáčikov nie sú radostnou udalosťou, ich význam je ale nezastupiteľný. Vďaka veterinárnym prehliadkam môžeme prísť na celý rad ochorení, ktoré môžeme rýchlo a včas liečiť. Vakcinácia nám zase poskytuje preventívnu ochranu pred nebezpečnými chorobami. Neustály vývoj veterinárnej medicíny pomáha zaisťovať kvalitu života každého zvieraťa. Kontroly u veterinára sú dôležitou súčasťou zdravého a spokojného života a je veľmi dôležité ich so svojimi chlpáčmi podstupovať.

Nezabúdajte tiež na pravidelnú ochranu pred vonkajšími a vnútornými parazitmi, a starostlivosťou o srsť, packy, uši a zuby.

Zdravý životný štýl má veľký vplyv na celkové zdravie zvieraťa. Práve správna starostlivosť a zdravý životný štýl pomáhajú našim chlpáčom žiť dlhý, spokojný a kvalitný život plný radosti a pevného zdravia. Nezabúdajte, že prevencia je príjemnejšia, jednoduchšia a lacnejšia, než následná terapia. Dodržiavanie pár jednoduchých pravidiel nám tak pomôže zaistiť, že si naši miláčikovia budú užívať čo najviac šťastných dní.