Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

5 dôvodov, prečo váš pes priberá

Zdá sa Vám, že Váš chlpáč trochu pribral na váhe? A tušíte, prečo to tak je? V dnešnom článku sa pozrieme na najčastejšie dôvody rastu hmotnosti u psov.

1) Prekrmovanie

Asi najčastejším dôvodom je zlý odhad kŕmnej dávky alebo jej zlé zloženie. Pes môže v strave prijímať veľké množstvo energie, ktoré potom nestíha vydať. Pokiaľ príjem energie prevyšuje výdaj, dochádza k jej ukladaniu a nárastu váhy. 

Najlepším riešením je úprava kŕmnej dávky a kontrola kvality jej zloženia. Vyberajte optimálne zložené krmivo, strážte príjem a výdaj energie a maznáčika kontrolujte na prudké zmeny hmotnosti alebo tráviace ťažkosti. 

Kvalitné krmivo pre vášho psíka môžete zakúpiť tu na e-shope.

V prípade, že máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky, nebojte sa obrátiť na skúsenejších chovateľov alebo Vášho veterinárneho lekára.

2) Dokrmovanie- pamlsky

Aj pri správne zloženej kŕmnej dávke je možné, že bude pes priberať. Dôvodom môže byť jeho dokrmovanie maškrty alebo zvyšky od stola. Hlavne maškrty môžu predstavovať veľký príjem energie navyše, nejeden majiteľ ich navyše zabúda do denného príjmu psa počítať. Ak používate maškrty pri tréningu, do toho dávate psovi dobroty na hryzenie keď je doma sám, používate ich do hračiek alebo hlavolamov a do toho mu sem tam hodíte niečo od stola, nie je sa čomu čudovať že čísla na váhe neprestávajú rásť. Pokiaľ sa k tomu ešte pripojí odmeňovanie od ďalších členov rodiny, tak nie je divu, že sa Váš maznáčik začína zaguľacovať.

Riešením je udržiavať vyrovnaný príjem a výdaj energie. Vyberajte kvalitné maškrty, ktoré psovi budete dávať v stráženom množstve. Možností je mať na pamlsky dávkovače alebo dózy, do ktorých rozdelíte dennú dávku pamlskov, z ktorých môžu psa odmeňovať aj ďalší členovia domácnosti.   

Kvalitné maškrty pre vášho psíka môžete zakúpiť tu na e-shope.

3) Nadúvanie a plynatosť 

Nadúvanie vie pekne potrápiť aj našich hafanov, k vzniku môže navyše dochádzať hneď z niekoľkých dôvodov. Častou príčinou je rýchle konzumovanie krmiva, u ktorého pes pri hltaní potravy prehltne aj veľké množstvo vzduchu. Ďalším možným dôvodom je rýchla zmena krmiva, zlé zloženie krmiva alebo nevyhovujúce a nadúvacie potraviny.

K nadmernej plynatosti majú predpoklady aj psy s kratšími ňucháčmi, napríklad boxeri alebo buldoci. Plynatosť môže byť ale aj príznakom ďaleko závažnejších príčin, ako sú ochorenie tráviaceho traktu, ochorenie pankreasu alebo infekcia parazitmi.

Pri jedle zaistite psovi pokoj, aby nemal potrebu kŕmenia rýchlo hltať. Pri kŕmení viacerých zvierat naraz ich od seba oddeľte, aby nedochádzalo k stresovým situáciám a snahe čo najrýchlejšie prehltnúť čo najviac krmiva.

4) Gravidita 

Častou príčinou, prečo sa Vám môže zdať, že Váš maznáčik pribral, je ale aj gravidita sučky. Aj nestrážený moment vonku alebo na záhrade s dierou v plote poskytuje dostatok času na počet neplánovaných prírastkov. Nadmerný pohyb alebo obmedzovanie krmiva v tomto prípade suke skôr uškodí. V prípade podozrenia na neplánovanú graviditu vezmite sučku na vyšetrenie k veterinárovi.

5) Príznak ochorenia, lieky

Priberanie ale môže byť príznakom aj celého radu ochorení, ktoré sami nemáme šancu spoznať. Medzi príklady ochorení, u ktorých môžeme pozorovať nárast hmotnosti, sú napríklad Cushingova choroba, znížená funkcia štítnej žľazy alebo ochorenie parazitmi. 

Možnosťou je aj stav, kedy dochádza k hromadeniu tekutiny v dutine brušnej (odborne označované pojmom ascites). Zavodnením môže telo reagovať ale aj na ďalšie ochorenia orgánov alebo vzniknuté nádory, u mladých zvierat môžu byť dôvodom vzniku vrodenej vady. 

V neposlednom rade môžu za rastom hmotnosti stáť aj niektoré predpísané lieky. Pokiaľ ste výrazne nemenili režim ani kŕmnu dávku, a aj napriek tomu pozorujete u svojho psa nárast hmotnosti, je najlepším riešením objednať sa na kontrolu k veterinárovi.

Komentáre