Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

5 bezpečnostných tipov, ktoré by mal poznať každý psičkár

Psy sú našimi najlepšími priateľmi a našou úlohou je zaistiť, že budú vždy v pohodlí a bezpečí. A práve preto vám poradíme hneď niekoľko jednoduchých tipov a trikov, ktoré vám pomôžu ochrániť vášho chlpatého člena rodiny. Ideme na to.

1) Svietiace a reflexné obojky

Svietiace obojky sú asi prvou vecou, ​​ktorá napadne väčšinu psíčkarov. Je jedno, či bývate v meste alebo na dedine, svietiaci obojok by mal byť súčasťou každej psej výbavy.

Obojky sa väčšinou dajú zaobstarať v prevedeniach, u ktorých vyberáte z niekoľkých efektov (od stáleho svietenia po rôzne intenzity blikania). Ideálne sú naviac verzie, ktoré sú zároveň reflexným prvkom. Tie totiž zaručujú väčšiu bezpečnosť a lepšiu viditeľnosť zvieraťa. Môžete sa pozrieť aj po reflexných vestách alebo šatkách, ktoré sú výrazné a ľahko viditeľné aj na malých a veľmi chlpatých psoch.

A práve pre majiteľov veľmi huňatých chlpáčov máme tip. Miesto obojku, ktorý môže byť horšie viditeľný, odporúčam zaobstarať závesné svetielko, ktoré pripnete psovi na obojok alebo popruh. Obojok môže byť pod kožúškom horšie vidieť a neplní stopercentne svoju funkciu. Naša sučka má na šírkach pripevnené svetielko, ktoré je výraznejšie ako vyššie spomínaný obojok.

S nastupujúcou zimou a stále skoršou tmou sa teda určite oplatí porozmýšľať nad obstaraním svietiaceho alebo reflexného prvku, ktorý môže ochrániť nielen psa, ale aj jeho pána.

Svietiace obojky alebo závesné svetielka môžete zakúpiť tu na našom e-shope.

2) Psia lekárnička

Lekárničky sú veľmi dôležité pre zaistenie bezpečnej starostlivosti a možnej prvej pomoci zvieraťu. Bohužiaľ sa stále stretávam so psíčkarmi, ktorí lekárničku pre svojho psa z najrôznejších dôvodov nemajú. Odporúčam preto každému zvieraciemu majiteľovi, aby si pre svojho chlpáča taštičku prvej pomoci vytvoril. Väčšina vybavenia nie je taká drahá a často môže hrať veľkú úlohu v zdraví ohrozujúcich situáciách.

O návode, ako má taká „psia lekárnička“ vyzerať, sme sa rozpísali v samostatnom článku na našom blogu tu.

Lekárničku nezabúdajte voziť na výlety alebo dlhé cesty, kontroluje dátum spotreby na produktoch a nezabúdajte do nej pribaliť lieky, ktoré váš pes pravidelne užíva.

3) Telefónny zoznam

Nadpis ako taký môže znieť trochu hlúpo, myšlienka samotná je ale veľmi dôležitá. Odporúčam každému psičkárovi mať doma na nástenke alebo chladničke kontakty na hneď niekoľko veterinárnych kliník. A prečo? Vyhľadávanie najbližšej veterinárnej ordinácie alebo pohotovosti môže byť hlavne v ohrození života zásadné. V prípade akejkoľvek nehody je to posledné, čo potrebujete, stres z hľadania najbližšej pohotovosti alebo veterinárnej ordinácie, ktorá funguje cez víkend. 

Na chladničke mám preto vždy papierik hneď s niekoľkými kontaktmi na veterinárnu ordináciu. Konkrétne sa jedná o:

  • ordináciu, ktorú navštevujeme pravidelne (+ funguje aj cez víkendy)
  • na 2 najbližšie veterinárne pohotovosti vo vašej lokalite (môže sa stať, že prvá pohotovosť vás nebude schopná z akéhokoľvek dôvodu prijať, majte preto v zálohe ďalšie pracoviská, ktoré vám uľahčia riešenie neodkladných situácií)

Na zoznam si tiež zaznamenávame napríklad podávanie odčervovacích tabliet a plánovanie veterinárnych kontrol.

Kontakty mám samozrejme uložené aj v telefóne. Počas dovolenky si v ňom navyše nechávam otvorenú záložku s kontaktom na najbližšiu pohotovosť, na ktorú sa môžem obrátiť v prípade núdze.

4) Autovýbava

Správna autovýbava pre psa je základom bezpečnosti nielen pre prepravované zvieratá, ale aj ostatných členov posádky. Z blízkeho okolia mám bohužiaľ skúsenosti, že nedostatočné zabezpečenie psa v aute môže byť aj život ohrozujúce. A to nielen pre maznáčika.

V prípade nehody slúžia bezpečnostné prvky na to, že pes bude pri náraze zastavený v pohybe. Práve tie môžu byť pre zviera nebezpečnejšie ako náraz samotný. Rovnako ako u ľudí je teda dôležité aby mal pes svoj „bezpečnostný pás“.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou je obmedzenie pohybu psa v aute. Ten totiž môže za jazdy vyrušovať vodiča, napríklad skočením do klína alebo do priestoru k pedálom. Hlavne majitelia menších psov majú vo zvyku maznáčika prepravovať medzi členov posádky alebo si ho sami na klin za volant brať. Často sa s týmto stretávam aj na sociálnych sieťach, kde je takýto prístup prezentovaný neraz známou osobnosťou. Nezabúdajte preto, že nezaistené zviera v aute sa môže veľmi rýchlo stať dôvodom dopravnej nehody.

5) Prvá pomoc 

Mojím posledným tipom je získanie aspoň základných znalostí prvej pomoci v najrôznejších situáciách. Práve prvá pomoc každému zvieraťu môže byť v extrémnych prípadoch rozhodujúca, a každý majiteľ by mal mať základné povedomie o tom, čo (ne)robiť. Znalosť prvej pomoci a manipulácia so psom tiež pomáha znížiť paniku majiteľa, ktorý vďaka tomu vie, čo má robiť a ako má ďalej postupovať. Pamätajte, že aj základy prvej pomoci môžu mať veľký vplyv na ďalší vývoj situácie.

Komentáre