Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

4 zásady úspešného tréningu, ktoré musíte poznať

Viete, ako dlho by mal tréning so psíkom ideálne trvať, ako ho začať a ukončiť? Čím všetkým môžete psíka odmeniť a čo znamená odmena typu „tu a teraz“? To a ešte viac vám prezradíme.

PRED TRÉNINGOM

Pred tréningom treba psíka vyvenčiť a je potrebné, aby bol motivovaný, takže nie po jedle.

Na začiatku tréningu je dobré dať povel, ktorý už psík pozná napríklad sadni, daj pac a pes vám začne dávať plnú pozornosť a môžete pokračovať novým povelom. Pravidelnosť tréningu je dôležitá. Vy musíte byť úplne v pokoji a s dobrou náladou.

Keď sa rozhodnete pre jeden povel napr. sadni, tak používajte stále tento povel. Nemeňte ho a neupravujte si ho napríklad na sadni si, seď, šup.

Dávajte si pozor, nech nehovoríte za sebou napríklad 4 povely alebo rôzne varianty povelov. To sa často deje bez toho, aby sme si to uvedomovali.

SAMOTNÝ TRÉNING PSA

Trénujeme ideálne každý deň, ale iba 5 -10 minút a pri tréningu platí, že v najlepšom sa má prestať. Je to preto, lebo tak sa váš psík bude tešiť na budúci tréning.

Tréning musí baviť hlavne vás a psíka tiež. 

Ak máte práve deň blbec alebo máte zlú náladu, tak radšej tréning vynechajte. Nič sa nestane pokiaľ deň alebo dva vynecháte. Trénujte vždy s dobrou náladou.

Zakaždým, keď sa vášmu psíkovi niečo podarí, nezabudnite ho chváliť naozaj, ale naozaj nadšeným hlasom. Najčastejšie sa používajú slová ako šikulkaaa, pašááák, výborne …. Môžete ho poškrabkať za ušami, pohladiť, potľapkať priateľsky.

AKO PSA MOTIVOVAŤ – ODMENY

Najčastejšie používame na to, aby sme psa motivovali pamlsky. A ak je váš psík veľmi žravý, čo väčšina psov je, tak táto motivácia určite zaberie. Na prvý pohľad to nemusí byť zrejmé, ale psíci zožerúpamlskov pomerne veľa, preto používajte kvalitné pamlskx – za nás môžeme odporučiť pamlsky Poslušnosť do vrecka, ktoré sú 100% prírodné, obsahujú 75% mäsovej zložky a nenájdete v nich žiadne éčka, umelé dochucovadlá ani arómy.

Ak na to jedenie, zase toľko nie je, tak je dobré používať, ako motiváciu rôzne psie hračky (preťahovadláloptičkykruh či puller…) a preťahovať sa s ním, hádzať mu loptičku a hrať sa s ním.

Motivácia hlavne musí prísť rýchlo. Pes žije tu a teraz, takže ideálne je používať pamlskovník z ktorého vytiahnete rýchlo odmenu.

Odmeny vyplývajúce zo situácie

Ďalšou možnosťou, ako psa motivovať sú tzv. odmeny tu a teraz.

Zamyslite sa, čo váš psík rád robí, čo ho baví, z čoho má radosť?

Môže to byť napríklad bežanie za aportom, alebo keď má voľno a môže si behať na voľno okolo vás, alebo sa napríklad rád hrá s inými psami, jednoducho čo váš pes robí rád. A potom môže byť odmenou aj toto, čokoľvek čo váš psík miluje, po tom ,čo urobí, čo sa od neho čaká.

PAMÄTAJTE, ŽE PES NIKDY NEROBÍ NIČ NASCHVÁL.
CHYBA JE VŽDY LEN U ČLOVEKA.

Buď ste ho to naučili zle, často nevedomky, alebo ste ho to ešte nenaučili. Ak si nie ste istí, kde ste urobili chybu určite je lepšie sa spýtať niekoho, kto má väčšiu prax. Ukázať mu, ako to robíte, natočiť na video, čo sa u vás odohráva a video poslať napríklad do našej skupiny alebo psičkárovi, ku ktorému máte dôveru, aby odhalil, kde robíte chybu a budete šťastní vy aj váš psík.

KONIEC TRÉNINGU

Vždy ukončite tréning v tom najlepšom. Keď to psíka najviac baví, tak to ukončite. Chápem, že sa to môže zdať kruté, ale má to svoju logiku. Psík sa bude veľmi tešiť na budúci tréning.

Viete aké sú najčastejšie výhovorky psíčkarov?

  • Toto plemeno nejde vychovať, hovorili to!
  • Robí mi to naschvál, robí hluchého!
  • To je ten najtvrdohlavejší pes!
  • Tú jeho pubertu mi bol čert dlžný!

Nepoužívate náhodou tiež nejakú podobnú výhovorku? 🙂

Ak vás pes neposlúchne, nie je to naschvál. Vie váš pes, čo po ňom chcete? Naučili ste ho to? Nepodcenili ste motiváciu a trénovali ste poctivo na rôznych miestach?

Ono totiž každý pes sa dá vychovať, keď viete, ako na to. 🙂 Tak koniec výhovorkám a šup do praxe!

Komentáre