Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

4 tipy, ako predísť obezite psa, než bude neskoro

Vedeli ste, že podľa posledných štúdií trpí obezitou viac ako 59 % chovaných psov? A že sa ich priemerná dĺžka dožitia znižuje o približne 2 a pol roka? Tieto desivé štatistiky, spolu s prehľadmi o správnej výžive a ideálnej hmotnosti, si v čakárni veterinárnej ordinácie prečítal asi každý psičkár. Ako sa psou obezitou bojovať jednoducho a účinne? Poradíme Vám hneď 4 tipy.

Minimalizujte možné riziká

Bez objavenia príčiny nikdy neuspejete. Zamyslite sa preto, čo by za nárastom hmotnosti (reálne aj teoreticky) mohlo byť. Mali ste málo času a dlhé prechádzky ste nahradili kolieskom okolo parku? Pre psa sa jedná o významnú redukciu jeho aktivity, tým pádom aj množstvo vydanej energie. Rovnako tomu je pri spoločnom športovaní alebo výletoch cez leto, kedy sa s nástupom jesene a daždivého počasia frekvencia športovania znižuje.

Ďalším významným prispievateľom k vzniku nadváhy a obezity u domácich maznáčikov býva kastrácia. Tú je dôležité zohľadniť v dennom príjme krmiva u psov i súk. Možnosťou môže byť zníženie množstva do tej doby používaného krmiva o približne 10-15%, výmena krmiva za variant pre kastrované zvieratá, alebo v obmedzení ďalšieho príjmu energie (maškrty) a pridanie fyzickej aktivity.

Pýtajte sa svojho veterinára

Nadviažeme na predchádzajúcu tému zmeny stravovacích návykov. Najlepším a zároveň najjednoduchším riešením je odborná veterinárna pomoc, kde sa navrhne individuálne riešenie pre vášho psa. Nezabúdajte, že manipulácia s príjmom krmiva a zmenami hmotnosti musí byť postupnáopatrná

Ďalším faktorom rastu váhy môžu byť aj rôzne ochorenia. Poraďte sa preto so svojím veterinárom, aby ste možné problémy začali riešiť čo najskôr.

Spýtajte sa na ideálnu hmotnosť Vášho maznáčika! Priemerná hmotnosť plemena nemusí nutne zodpovedať vášmu psovi, k tomu je dôležité zohľadniť ďalšie faktory a rozdiel každého polkila môže byť hlavne u menšíchstredných plemien veľmi poznať. Nie každý majiteľ má navyše „v oku“ optimálnu kondíciu a výživný stav svojho maznáčika.

Ani pamlsků, ani granulí, ani ničeho jiného. Možná si myslíte, že máte množství granulí v oku a každou dávku Vám stačí odhadnout. Měření množství ve stylu hrst, půl odměrky nebo cca třetina misky často zkresluje a dané množství krmiva tak neodpovídá správné denní dávce!

Neodhadujte množstvo

Pre predstavu u menších plemien, kde je odporúčaná denná dávka pri nižšej aktivite 60 g, je rozdiel 6 g, ktoré okom asi nikto neodhadne, už 10 % navyše k odporúčanej dennej dávke! K tomu ešte pripočítajte rôzne maškrty a konzervy a nie je sa čomu čudovať, že psíková váha ide hore.

Orientačné tabuľky na obaloch granúl sú naozaj orientačné. Preto je nutné odporúčané množstvo prekontrolovať pri zmenách krmiva, ktoré sa v dávke bude pravdepodobne líšiť.

Nezabúdajte, že odmerka nových granúl nie je rovnaká ako odmerka starých granúl, ktoré sa môžu líšiť tvarom, veľkosťou a tým pádom aj množstvom v danej odmerke.

Správne a presné dávkovanie krmiva slúži ako prevencia vzniku nadváhy i ako súčasť znižovania hmotnosti.

Obmedzte (nekvalitné) maškrty

Pamlsky sú pre našich chlpáčov nielen zdrojom radosti, ale aj veľkého množstva energie. Zaobchádzajte s nimi preto opatrne a psíkovi ich dávajte naozaj za odmenu, ich množstvo prispôsobujte aktuálnej fyzickej aktivite.

Nezabúdajte, že je medzi maškrtami veľký výživový rozdiel. Podávanie veľa tučných pamlskov (najčastejšie bravčové uši alebo ušné výkroje) preto znížte na minimum a nahraďte ich kvalitnými a plnohodnotnými variantmi v optimálnom množstve.

Pri výbere zdravýchchutných maškrtiek sa môžete poradiť so svojím veterinárom, inšpiráciu na tie najlepšie psie odmeny nájdete aj v širokej ponuke na našom e-shope

Komentáre