4 dôvody, prečo nie je pes vhodný vianočný darček

Vianočné sviatky sa nám už blížia a asi každý z nás chce urobiť svojim najbližším pod stromčekom radosť tými najkrajšími darčekmi. A práve v období pred Vianocami sa u mnohých ľudí objavuje myšlienka na obstaranie nového člena rodiny. Prečo to ale nemusí byť zas až taký dobrý nápad?

Niektorí ľudia si stále myslia, že pes je nenáročný spôsob na zabavenie celej rodiny. To sa ukázalo napríklad zvýšeným záujmom o obstaranie domácich miláčikov v dobe pandémie. Čo ale s tými zvieratami bude, až sa nám všetkým život vráti do aspoň trochu menej chaotického chodu? Budú na neho mať stále čas?

1) Unáhlené rozhodnutie

Najčastejším problémom je, že veľa ľudí, ktorí si pod stromček chcú psíka zaobstarať, nad rozhodnutím dostatočne nepremýšľajú. Zviera by sa ale nikdy nemalo kupovať bez rozmyslu. Napríklad veľa rodičov chce zaobstarať psa svojim deťom, pretože ich ratolesti jednoducho psíka chcú a rodičov o neho neustále prosia. Už ale nepremýšľajú, či sú schopní poskytnúť novému členovi všetko, čo by od nich potreboval.

Namiesto unáhleného rozhodnutia je preto lepšie počkať a starostlivo zvážiť, či sme schopní sa o zviera postarať. Pes nie je zábavou na 1 mesiac, ale dlhé roky. Pred obstaraním musíme premýšľať nad našou budúcnosťou a ako budeme ďalšie životné etapy absolvovať s maznáčikom po našom boku.

Nehrozí preto, že by vaše deti šteňa za pár týždňov omrzelo? A čo potom, keď zistí, že starostlivosť o psa zahŕňa oveľa viac, než len hranie a maznanie?

Pozor hlavne v prípade, že sa chystáte zaobstarať psa ako prekvapenie pre niekoho ďalšieho. Vám sa totiž môže zdať domáci maznáčik ako ideálny darček, nie vždy to tak ale musia vnímať aj ostatní. A v týchto prípadoch si to odnáša hlavne darované zviera.

2) Nevieme, čo pes potrebuje

Naviažeme na predchádzajúci bod. Veľa ľudí chce mať pod stromčekom krásneho, perfektného psa. Po jeho obstaraní ale nastáva ďalší problém. Pániček si pred kúpou totiž nedostatočne zistil, aké potreby daný psík môže mať. Pokiaľ si rodina v byte, ktorá nebude mať na psíka čas, zaobstará veľmi aktívne plemeno alebo jedinca, nebude nakoniec šťastná ani jedna strana. Preto je dôležité pred výberom psa zohľadniť naše časové možnosti a skúsenosti s výcvikom a chovom, a podľa toho vybrať psíka, ktorý sa k vášmu životnému štýlu bude najviac hodiť.

Starostlivosť o akékoľvek zviera vyžaduje znalosti. Musíme vedieť, ako sa o psa starať, aké sú jeho potreby, ako vybrať ideálne krmivo alebo ako sa starať o jeho zovňajšok. Zvládneme to aj v prípadoch, keď bude napríklad psík vyžadovať špeciálny prístup?

3) Čas a financie

Nezabúdajme, že starostlivosť o psa je náročná nielen časovo, ale aj finančne. Veľa majiteľov, ktorí sa chystajú zaobstarať si svojho prvého psa, tak vlastne vôbec nevedia, čo očakávať. Suma, ktorú za nového člena rodiny zaplatíte, je tak len začiatkom všetkých výdavkov. Kvalitná výbava, krmivo a veterinárna starostlivosť nie sú lacnou záležitosťou, hlavne pri krmive sa navyše naozaj neoplatí šetriť.

((Kvalitné krmivo pre vášho psíka nájdete na našom e-shope tu.)

A čo potom náklady za starostlivosti v prípade, že bude váš maznáčik potrebovať operáciu, špeciálne lieky alebo vybavenie?

4) Práca a výcvik

Niektorí si tiež myslia, že pes je nenáročná zábava, ktorá tu pre nich bude kedykoľvek budú chcieť. Už ale zabúdajú, že zaobstaranie psa je začiatkom veľmi dlhej cesty. S hafanom musíte pracovať, musíte ho vycvičiť a naučiť ho fungovať vo svete okolo neho. A to je náročný proces nielen pre psa, ale aj jeho majiteľa. Pes je veľmi tolerantné zviera, veľmi rýchlo sa učí. To ale neznamená, že nie je potrebná snaha aj zo strany pána.

Všetky naše kurzy na výcvik a výchovu psa nájdete tu.

Dôležité je sa pri práci so psom neustále vzdelávať a nebáť sa opýtať. S maznáčikom je totiž celý jeho život jeden veľký proces, na ktorý musí byť pán vždy pripravený. Práve to zaistí to najlepšie spolužitie medzi chlpáčom a jeho pánom.