Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

3 veci, ktoré by sme sa mali naučiť od svojich psov

Náš život sa často točí okolo toho, čo všetko by sme mali stihnúť urobiť. Pri rozdelení života medzi prácou, rodinou a povinnosťami ale občas zabúdame, ako si ho užívať. A kto iný by nás toto mal naučiť, než naši maznáčikovia?

1. Užívajte si maličkosti

Ako ľudia máme potrebu neustále sa za niečím naháňať. Neustále niečo robiť, zamestnávať myseľ, nevieme sa zastaviť a jednoducho byť. Pri prechádzke so psom nevnímame svet okolo nás, ale premýšľame nad tým, čo musíme stihnúť, vybaviť a urobiť. Pozrite sa ale na svojho psa, čo robí? Objavuje svet okolo seba, vníma okolie, zvuky, vtáky, jednoducho žije daným okamihom.

Psy nepotrebujú obrovské množstvo hračiek, stačí im pár ich obľúbených. Nepotrebujú po vašom boku neustále zamestnávať, len vaša prítomnosť im ku šťastiu často postačí. Teplo domova, okolitá príroda, spánok, jedlo a vaši najbližší, čo viac potrebujeme skutočne ku šťastiu?

Učte sa vychutnať si svoje jedlo, pozerať na film bez riešenia e-mailov, zbavte sa neustálej snahy byť produktívni každú minútu každého dňa. Nabudúce, až sa Vám bude zdať život veľmi hektický, zastavte sa a pozrite sa na svojho psa. Žite okamihom, choďte po malých krokoch a užívajte si maličkosti, ktoré ste do tej doby brali za samozrejmé.

2. Ochraňujte vašich najbližších

Buďte tu pre vašich najbližších, starajte sa o nich a chráňte ich presne tak, ako Váš maznáčik chráni Vás. Dajte na svoje vnútorné pocity, pokiaľ sa Vám situácia nezdá alebo sa Vám nepáči cudzí človek, aj keď sa na prvý pohľad môže zdať bezproblémový, verte tomu pocitu. Oproti psom máme horšie zmysly a horšie vnímame svet okolo nás, a práve tie malé detaily, ktoré často v zhone prehliadneme, tvoria veľký obraz.

Bráňte svojich najbližších, ochraňujte ich a buďte tu jeden pre druhého.

3. Milujte

Psy sú povestní svojou bezhraničnou láskou a oddanosťou k svojej svorke, teda svojej rodine a majiteľovi. A práve toto je lekcia, ktorú by nás naši maznáčikovia mali naučiť. Psy nám odpustia naše prešľapy vo výchove aj v živote. Sú tu pre nás v tých najhorších momentoch, keď sa nám všetko zdá stratené. Nikdy nás nezradia, nepodvedú, neopustia. Sú tu pre nás, vždy. A aj keď nám často nemôžu ponúknuť viac, než ich prítomnosť a pozornosť, je to často všetko, čo v danú chvíľu potrebujeme.

A toto, toto nie je lekcia, ktorú by sme sa mali učiť. Je to niečo, k čomu by sme mali chcieť smerovať my samotní. Užívať si malé okamihy, hovoriť svojim blízkym, že ich máme radi, ľuďom okolo, že ich rešpektujeme. Vyhľadávať okruhy ľudí, s ktorými nám je dobre. Bez pretvárky, premáhania, zato s úprimnosťou, starostlivosťou a láskou.

Na záver

Pri snahe o najlepší život často zabúdame žiť. Nevšímame si svet okolo seba, maličkosti berieme za samozrejmé, čas berieme ako nepriateľa. Učme sa od našich psov, učme sa užívať si prítomnosť, maličkosti, detaily.

Objavujte, skúmajte, relaxujte, milujte. A to najlepšie s vaším štvornohým parťákom po vašom boku.

Štítky:
Komentáre