Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

3 dôvody prečo sa psy váľajú v tráve?

Čo psy robia, a hlavne prečo to robia, je téma na veľmi dlhé rozprávanie. Aj napriek neustálemu výskumu psej mysle si stále nie sme stopercentne istí, čo sa svojím správaním občas snažia docieliť. Nie je tomu tak ale pri váľaní v tráve. Dôvodov, prečo jej neodolá ani váš maznáčik, je totiž hneď niekoľko.

Pachy

Pes sa môže váľaním snažiť označiť dané miesto za svoje. Otieraním sa o trávu totiž na mieste zanecháva svoj pach, ktorý vyčmuchajú ďalšie zvieratá v okolí. Rovnaké správanie môže váš pes preukázať aj pri nových veciach v domácnosti, napríklad pri novom peliešku.

Ďalším dôvodom môže byť nejaký pach, ktorý na seba váš pes chce „nabaliť“. Vďaka svojmu vynikajúcemu čuchu totiž psy cítia v okolí oveľa viac než len trávu. Podvedome sa tým môže snažiť zamaskovať svoj vlastný pach. Také správanie zdedili psy po svojich predkoch, ktorí sa tým snažili docieliť lepšie krytie pred korisťou.

Jednoducho sa im to páči

Najjednoduchším riešením ale je, že sa vášmu psovi váľanie v tráve jednoducho páči. Spokojný pes prejavuje známky tzv. komfortného správania, do ktorého patrí napríklad olizovanie, preťahovanie, váľanie, otrepávanie alebo škrabanie.

Komfortné správanie jednoducho povedané znamená, že sa zviera starostlivosťou o svoje telo udržuje v psychickej pohode, je pokojné, relaxované a sú naplnené jeho potreby. Pri nenaplnení takýchto potrieb dochádza k frustrácii a nervozite. Preto je dôležité nebrániť žiadnemu zvieraťu v jeho prirodzených potrebách, ak to nie je nutné.

Je váľanie nebezpečné?

Áno aj nie. Samotné váľanie v čistom a bezpečnom prostredí neublíži, v prírode alebo parkoch si ale musíte dávať pozor na rozhádzané odpadky a ostré a potenciálne nebezpečné predmety (rozbité sklo v tráve). Vyhnite sa miestam s posypom proti slimákom, hlodavcom alebo postrekom na burinu, nezabúdajte aj na pravidelnú ochranu svojho maznáčika pred parazitmi.

Pes by mal váľaním stráviť iba určitý čas. Pokiaľ u neho pozorujete zvýšenú potrebu škrabania a škrabkania, a to doma aj na prechádzke, je nutné vyhľadať veterinára a zistiť príčinu zmeny v jeho správaní.

Valiaci sa pes je blažený pes. Nebráňte svojmu maznáčikovi v jeho aktivite a užívajte si, že je váš chlpáč šťastný a spokojný.

Komentáre