Vďaka vám sme najväčšia psia škola v ČR aj na Slovensku. Ďakujeme.♥

20 nebezpečných potravín alebo toto do misky nepatrí

Patríte k majiteľom, ktorí sa so svojím maznáčikom rádi podelia aj o nejakú tú dobrotu v kuchyni?

Alebo mu chcete urobiť radosť domácimi maškrtami, ale neviete, aké potraviny nie je dobré používať? Sme tu pre vás! Pozrieme sa spolu totiž na zoznam hneď 20 nebezpečných potravín, u ktorých si vysvetlíme, prečo do misiek našich psích miláčikov nepatrí.

1) Avokádo

Avokádo je toxické nielen pre psov, ale aj mačky, morčatá a papagáje. Obsahuje látku perzín, ktorá je pre väčšinu domácich maznáčikov toxická. Nebezpečný je aj samotný strom, listy, kôra, kôstky a šupka. U pecky navyše hrozí riziko prehltnutia a uviaznutia v tráviacom trakte psa. O avokáda sa tak vo svojej domácnosti so žiadnym maznáčikom radšej nedeľte.

2) Varené mäso s kosťami

Varené mäso s kosťami predstavuje pre vášho maznáčika veľké nebezpečenstvo. Všetky kosti, či už kuracie, bravčové, ale aj hovädzie, menia pri tepelnej úprave svoju štruktúru. Či už je mäso varené, pečené alebo grilované, tepelne upravené kosti sú pre psov oveľa horšie na trávenie. Štruktúra kostí je navyše oveľa krehkejšia, kosti sa tak môžu štiepať a spôsobiť poranenie alebo uviaznutie v tráviacom trakte psa.

3) Celé čerešne

Celé čerešne predstavujú pre psa veľmi nebezpečný risk. Napriek tomu, že je dužina čerešní pre psov bezpečná, ich kôstky obsahujú amygdalín, ktorý je vysoko toxický. Opadané alebo celé čerešne sú tak veľkým rizikom. Ak chcete psovi dopriať trochu ovocia, uistite sa, že im podávate iba dužinu bez kôstky, lístia a stopky.

4) Koža z kurčaťa

Koža z pečeného kurčaťa je asi snom každého psa, pri nedeľnom obede sa o ňu ale radšej nedeľte. V koži sa totiž nachádza vysoké množstvo tuku, ktoré môže spôsobiť tráviace ťažkosti až pankreatitídu.

Pokiaľ sa so svojím chlpáčom chcete deliť o upečené mäso, uistite sa, že im dávate iba čistú svalovinu bez zbytočného tuku, kože a varených kostí.

5) Pažítka

Veľký pozor si dávajte na pažítku. Z botanického pohľadu sa radí do čeľade Amarylkovitej, do ktorej patrí napríklad aj pór, cibuľa a cesnak. Pažítka obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, ktoré sú pre psov jedovaté. Ich konzumácia môže viesť k hemolytickej anémii (zániku červených krviniek), dýchacím ťažkostiam a slabosti.

Vždy sa preto uistite, že svojmu maznáčikovi nepodávate nič s pažítkou. Pokiaľ chcete psa kŕmiť bylinkami uistite sa, že sú pre psa bezpečné a neškodné.

6) Kukuričný klas

Kukuričný klas sa množstvom majiteľom javí ako ideálna zábava a odmena pre ich psov. Aj keď kukurica samotná nie je nebezpečná, dávať psovi celý klas predstavuje riziko jeho prehltnutia a uviaznutia v tráviacom trakte.

Pri grilovaní sa preto uistite, že psa pod stolom nikto nekŕmi bez vášho vedomia. Malá radosť sa totiž môže veľmi rýchlo zmeniť na veľké problémy.

7) Zmrzlina

Zmrzlina pre veľa páničkov predstavuje ideálnu voľbu, ako v horúcom počasí ochladiť ich štvornohých parťákov. Môže pes vôbec jesť zmrzlinu?

Psom sa všeobecne neodporúča zmrzlinu dávať. Môže totiž obsahovať nevhodné zložky, ktoré psovi namiesto ochladenia skôr uškodia. Namiesto zmrzliny plnej mlieka, cukru, škrobov, umelých sladidiel a ďalších potenciálne nebezpečných prísad radšej stavte na iný a bezpečný spôsob ochladenia.

8) Kel

Kel alebo kel kučeravý je označovaný za superpotravinu plnú benefitov, často ho môžete vidieť aj v miskách barfistov, odporúča sa ale jeho konzumácia u psov? Kale obsahuje napríklad šťaveľan vápenatý alebo izotiokyanáty, ktoré predstavujú celý rad zdravotných rizík.

Veterinári preto často odporúčajú nahradiť kel iným, pre psov bezpečným variantom.

9) Broskyňa

Broskyne ako také nie sú toxické a nepredstavujú nebezpečenstvo, psovi ich ale nikdy nepodávajte celé. Pri ich jedení môže ľahko dôjsť k prehltnutiu kôstky, ktorá môže pri prechode traktom veľmi ľahko uviaznuť.

Pozor si dávajte pokiaľ odhadzujete kôstky napríklad na prechádzke vonku. Psy môžu lákať a počas nestráženého okamihu ju pes ľahko prehltne alebo vdýchne.

Psovi nikdy nepodávajte broskyne z konzervy, obsahujú vysoké množstvo cukru a konzervačných látok, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť.

10) Slivky

Rovnako ako pri broskyniach predstavuje riziko kôstka, nie ovocie samotné. Okrem toxínov hrozí opäť prehltnutie alebo vdýchnutie celej kôstky. Riziko predstavujú aj listy a stopky. Psovi podávajte slivky iba čerstvé a v malom množstve.

11) Surové ryby

Surové ryby predstavujú riziko parazitárnej infekcie v surovom mäse, ktorá sa môže prejavovať zvracaním, hnačkami a stratou hmotnosti. Okrem toho môže byť surová ryba zdrojom baktérií, ako sú Salmonella alebo Listérie. Ak chcete svojmu miláčikovi urobiť radosť v podobe rybej pochúťky, siahnite radšej po bezpečných maškrtách, granuliach alebo konzervách z rybieho mäsa.

12) Rebarbora

Rebarbora je toxická pre psov aj mačky. Požitie listov môže spôsobiť zvracanie, hnačky a podráždenie ústnej dutiny, pes viac slintá a snaží sa škrabať si papuľu. Rastlina navyše obsahuje aj ďalšie jedovaté látky a ich požitie môže byť pre psa veľmi nebezpečné. Rebarbore sa radšej v psom jedálničku vyhnite.

13) Nezralé paradajky

Zrelé červené paradajky pre psa nepredstavujú nebezpečenstvo, pozor si ale musíme dať u paradajok nezrelých. Tie obsahujú solanín, ktorý je vo vysokých dávkach toxický. Psy preto radšej nenechávajte v okolí rastlín bez dozoru.

14) Xylitol

Jedná sa o umelé sladidlo, ktoré sa vyskytuje v sladkostiach, žuvačkách, niektorých liekoch a dentálnych produktoch pre ľudí. Pozor si dávajte u nesladeného arašidového masla, v ktorom sa môže xylitol vyskytovať. Psom stačí na otravu aj malé množstvo xylitolu, strážte si preto, k čomu všetkému sa váš chlpáč môže dostať.

V prípade, že Váš pes zjedol čokoľvek s xylitolom, vezmite obal a so psom okamžite vyrazte na veterinárnu pohotovosť.

15) Hrozienka a hroznové víno

Stále sa objavujú otázky, či môžu psy hrozienka alebo hroznové víno. Odpoveď je ale vždy rovnaká, psovi nikdy nepodávajte hrozienka ani víno (hroznové ani tekuté), aj malé množstvo môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Následkom pár kvapiek vína môže byť zlyhanie obličiek, v horších prípadoch hrozí aj úmrtie zvieraťa. Vyhnite sa preto aj potravinám, v ktorých sa môžu hrozienka alebo víno vyskytovať.

16) Makadamové orechy

Makadamové orechy sú pre psov toxické. Snažte sa preto zabrániť ich prístupu k nim a možnej konzumácii. U postihnutých psov sa už u malého množstva popisujú problémy so svalmi a nervami, slabosť a tráviace ťažkosti. Psom nepodávajte ani pistáciové, pekanové a vlašské orechy.

17) Celé jablká

Semienka jabĺk obsahujú kyanid, ktorý je prudko jedovatý. Vo vyšších dávkach môže dôjsť k problémom s dychom, červeným ďasnám, rozšíreným zreničkám, v najhoršom prípade hrozí úmrtie zvieraťa.

Jadrá sú ťažké na rozhryzenie, pes ich môže aj vdýchnuť alebo prehltnúť. Dužina je pre psov bezpečná a nemusíte sa báť psa kúskom jablka odmeniť. Celé jablká im ale radšej nedávajte.

18) Citrusy

Citróny, pomaranče, limetky a grapefruity skvele osvieži letný drink, so svojim maznáčikom sa o ne ale nedeľte. Látky v ich šupke a kôstkach môžu vyvolať zvracanie a hnačky. Dužina samotná toxická nie je, vo vyššom množstve ale dráždi žalúdok. Väčšinu psov odrazí kyslá chuť, tie odolnejšie ale radšej v prítomnosti ovocia strážte.

19) Čaj

Aj keď sa čaju pripisuje mnoho zdravotných benefitov, u svojich chlpáčov sa mu radšej snažte vyhnúť. Čaj totiž obsahuje kofeín, ktorý môže už pri malých dávkach spôsobiť vážne nebezpečenstvo. Viac ako malé množstvo čaju si dávajte pozor, aby pes nezjedol čajové vrecká alebo lístky.

Veľké množstvo kofeínu môže spôsobiť tráviace ťažkosti, tachykardiu (zvýšenú tepovú frekvenciu), pes sa môže triasť. Veľmi vysoké dávky kofeínu môžu byť pre psa smrteľné.

20) Cesnak a cibuľa

Nezabúdajte, že cesnak a cibuľa predstavujú veľké nebezpečenstvo už pri malých dávkach. Ich konzumácia vedie k poškodeniu červených krviniek a ich zničenie, ktoré vedie k anémii. Hlavnými príznakmi otravy sú bledé sliznice, zrýchlený tep, v horších prípadoch môže zviera dokonca skolabovať. Príznaky sa ale môžu dostaviť až po niekoľkých hodinách.

Psovi nikdy nedávajte zvyšky s možnými kusmi cibule alebo cesnaku a pri podozrení na ich konzumáciu alebo otravu okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc.

Ak si v kŕmení vašich chlpáčov nie ste niečím istí alebo so svojím psom stále hľadáte ideálny spôsob kŕmenia, neváhajte kontaktovať svojho veterinára, ktorý vám v oblasti výživy zvierat poskytne odbornú pomoc priamo pre vás a vášho maznáčika. Kto je členom nášho Klubu psíčkarom srdcom, môže využiť našu veterinárnu online poradňu 24/7. 😊 Ak členom klubu nie ste a zaujíma vás aké máme pre psíčkarov srdcom ďalšie špeciality, mrknite tu.

Komentáre