11 Hradov a zámkov, kam môžete aj so psom – ČESKO

K letu neodmysliteľne patria výlety a objavovanie prírody, pamiatok a nových lokalít. Čo ak ale nechceme nechávať svojich chlpatých miláčikov doma? Máme pre vás hneď 11 tipov na hrady a zámky, na ktoré môžete vyraziť aj so svojím psom.

1) Hrad Krašov

Hrad Krašov sa nachádza v Plzenskom kraji neďaleko obce Bohy. Ku hradu sa dostanete poľnou a potom lesnou cestou, ktorá je ale prístupná aj pre rodiny s kočíkmi, psy sa tu môžu pohybovať voľne. Z Krašova budete mať krásny výhľad na rieku Berounku.

2) Hrad Veveří

Hrad Veveří je prístupný autom alebo autobusom z Brna, neďaleko Veverskej Bitýšky. Je ideálnym variantom na výlet so psom mimo mesta alebo ako zastávka pri návšteve Brna. So psíkom sa dostanete len na nádvorie, v okolí hradu je ale veľa turistických trás, ktoré môžete so svojím psíkom absolvovať.

Psa môžete vykúpať v neďalekej priehrade alebo potoku.

3) Hrad Kost

Hrad Kost sa nachádza v Českom raji na pomedzí Stredočeského a Královohradeckého kraja v okrese Jičín. Psy majú povolený vstup aj do interiérov, navštíviť môžete aj prehliadku hradu, vyberať môžete z troch okruhov.

4) Hrad Svojanov

Hrad Svojanov je perfektným výletom pre rodiny so psami. Nachádza sa v Pardubickom kraji v okrese Svitavy. Vďaka ich akcii Hrad psíkom môžete svojich chlpáčov vziať nielen do hradných záhrad, ale aj expozícií a všetkých prehliadkových okruhov, a to úplne zadarmo. V hradnej reštaurácii majú navyše aj príležitostné psie menu.

5) Hrad Bezděz

Hrad sa nachádza v Libereckom kraji neďaleko obce Doksy. V blízkosti hradu sa nachádza priľahlé parkovisko. Ku hradu vedie ťažší kamenistý terén, ktorý nie je vhodný pre menšie a staršie psíky.

Na Bezdězu zaplatíte za psíka vstupenku, na vodítku sa s ním potom môžete pohybovať aj po areáli, vstup je pre nich zakázaný iba do kráľovskej kaplnky.

Z dôvodu ťažšieho terénu neodporúčam podnikať výlet za zlého počasia.

Než sa dostaneme k ďalším hradom a zámkom, máme pre vás pár rád k návštevám:

– Vždy sa riaďte návštevným poriadkom daného hradu alebo zámku. O aktuálnej situácii sa informujte na ich webových stránkach.

– Buďte ohľaduplní nielen k ďalším psíčkarom, ale aj ostatným návštevníkom.

– Majte psy na vodítku, na niektorých pamiatkach môžu vyžadovať aj košík.s

– Vždy upratujte po svojich maznáčikoch.

– Žiadne zviera nikdy nenechávajte zatvorené v aute. Pokiaľ sa rozhodnete ísť na prehliadku zámku, kam je vstup zvieratám zakázaný, nechajte radšej svojho maznáčika doma alebo sa pri jeho strážení vystriedajte.

– Vo väčšine zámockých areálov sa môže pohybovať zver, svojich miláčikov preto nepúšťajte z vodítka a nikdy ich nenechávajte bez dozoru.

– Psa na výlety dostatočne pripravte a uistite sa, že je preňho terén a dĺžka trasy vhodná.

– Nespoliehajte sa na zdieľané misky a radšej psovi zabaľte vlastnú misku a fľašu vody alebo našu fľašu s miskou 2v1.

6) Hrad Houska

V Libereckom kraji určite ide o jednu z veľmi populárnych výletných lokalít. Na hrad sa môžete vydať aj s domácimi miláčikmi, vstupenka do interiérov hradu vás vyjde na 20 Kč.

7) Zámok Humprecht

Zámok Humprecht v Královehradeckom kraji je otvorený všetkým psičkárom. Vstup majú psíkovia zadarmo, nezabudnite si ale vodítko a košík.

8) Zámok Žďár nad Sázavou

Zámok Žďár nad Sázavou si určite nenechajte ujsť. Nachádza sa v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina.

Mimo baziliku môžete so svojím psom absolvovať prehliadku celého zámku a múzea. V okolí zámku je krásna príroda, do ktorej môžete podniknúť spoločné výlety.

9) Zámok Veltrusy

Zámok Veltrusy sa nachádza v Stredočeskom kraji a predstavuje tak ideálny variant pre rodinné výlety mimo Prahy. V celom zámockom areáli sú navyše ľahko prístupné trasy, ktoré sú ideálne pre prechádzky s kočíkom alebo výlet na bicykloch.

So psom na vodítku sa môžete vydať do zámockého areálu, zákaz vstupu platí iba pre čestný dvor, prehliadkové okruhy, výstavy a kultúrne akcie.

Pri objednaní vopred je možné absolvovať tretí interiérový okruh s vodiacimi psami, v takých prípadoch sa ale objednajte vopred.

10) Zámok Nebílovy

Zámok Nebílovy sa nachádza v Plzeňskom kraji neďaleko Plzne. Poskytuje tak skvelý únik z mesta pre celé rodiny. Vstup so psami je možný iba na nádvorí zámku. Rovnako ako pri ďalších zámockých areáloch sa aj tu voľne pohybujú pávy, preto je dôležité mať psov celú dobu na vodítku.

V Nebílovech môžete absolvovať aj miestny náučný chodník, ktorý pri zámku začína. Dĺžka je približne 5 kilometrov.

11) Zámok Nelahozeves

Zámok Nelahozeves sa nachádza v Stredočeskom kraji neďaleko obce Kralupy nad Vltavou. Vďaka blízkej vlakovej zastávke Nelahozeves je dobre dostupný aj pre návštevníkov Prahy, dostanete sa k nemu ale aj označenou trasou z Kralupy nad Vltavou, ktorá vedie pozdĺž Vltavy.

Pri zámku sa nachádza zámocký park, psy tu musia byť na vodítku. Necelú hodinu chôdze sa potom dostanete k zámku Veltrusy.

Na záver

– Pred výletom sa uistite, že je pes dostatočne zavodnený. Nezabúdajte tiež na ochranu pred parazitmi a lekárničku na cesty.

– Pásy a bezpečnostné prvky do auta nájdete tu>

– Cestovné fľašky a misky tu>

Dúfame, že sa vám článok páčil a že sme vám priniesli pár nových tipov na výlety. Prajeme krásne a bezpečné leto. 😊