10 druhov zeleniny, ktoré môžete dopriať svojmu psovi

Chceli by ste svojmu psíkovi dopriať niečo pod zub, ale neviete, ktorá zelenina je pre neho chutná a zároveň bezpečná? Potom sa vám bude hodiť náš list 10 druhov zeleniny, o ktorú sa nemusíte báť so svojím maznáčikom podeliť.

1) Mrkva

Mrkva je obľúbenou súčasťou jedálnička väčšiny z nás, s pokojným svedomím sa o ňu môžeme rozdeliť aj s našimi miláčikmi. Aj napriek svojej sladkej chuti totiž obsahuje minimum cukru, veľké množstvo vody, vysoký obsah vitamínu C, betakaroténu a vlákniny.

Vďaka nižšiemu množstvu kalórií je vhodná aj ako náhrada iných pamlskov pre psov s vyššou hmotnosťou. Mrkva ako taká môže byť pre niektorých psov príliš tvrdá, jej povarením uľahčíme jej rozhryzenie i trávenie.

Malý tip: Prezubuje vaše šteňa? Dajte mu na hryzenie studenú mrkvu. Tá ho nielenže zabaví, ale zároveň mu pomôže uľaviť od bolesti ďasien.

2) Zelené fazuľky

Zelené fazuľky musíte u svojho psa vyskúšať! Fazuľky sú nadupané vitamínmi a psy ich priam milujú. Obsahujú malé množstvo kalórií a sú tak vhodné aj do nízkokalorických diét. Obsahujú tiež vysoký podiel železa, vápnika a vitamínov. Prispievajú tak k zdravému obehovému systému, zdravým kĺbom a pevným kostiam.

Vďaka svojej veľkosti sú fazuľky obľúbenou mňamkou aj pre menších psíkov, tým ich ale rozdeľte na menšie časti.

Fazuľky dávajte psom surové alebo dusené, vždy bez korenia, oleja alebo soli.

3) Zeler

Zeler obsahuje minimum kalórií, vďaka tomu je ideálnym kandidátom na nízkokalorický pamlsok. Z väčšiny je tvorený vodou a predstavuje ďalší spôsob, ako zvýšiť psíkov príjem vody.

Vysoký obsah vlákniny má pozitívny vplyv na psie zažívanie, pri okusovaní si psík navyše mechanicky očistí zuby (aj tak mu ich ale budete musieť dočistiť ). Vitamíny A, C a K majú blahodarný účinok na psie zdravie. Zeler podporuje správne fungovanie močových ciest a obličiek.

Menšie psy ocenia zeler nakrájaný na menšie kúsky.

4) Tekvica Hokaido

Tekvicu si môžu užívať aj naši chlpáči, pre ktorých predstavuje perfektné spestrenie jedálnička. Vysoký podiel vitamínu C, A a E, spolu s veľkým množstvom minerálov (draslík, horčík, železo a fosfor) a širokým využitím, robia z tekvice obľúbenú súčasť psieho jedálnička.

Ďalším dôvodom, prečo by ste mali tekvicu občas prihodiť do psej misky, je jej pozitívny vplyv na zrak, tekvica navyše prispieva ku krásnemu a zdravému kožúšku.

Tekvicu môžete psíkovi podávať pečenú, dusenú, vo forme pyré, využiť ju môžete aj do domácich pamlskov.

5) Maslová tekvica

Rovnako ako tekvice hokaido sú pre psov prospešné aj tekvica maslová, muškátová alebo špagetová.

Tekvicu kupujte v obchodoch alebo na trhoch od overených pestovateľov a uistite sa, že neobsahujú žiadne nebezpečné horké látky (cucurbitaciny). Oblúkom sa vyhnite okrasným tekvicám, ktoré sú pre psov vysoko toxické. Pri obstaraní okrasných tekvíc na dekoráciu ich umiestnite mimo dosahu vášho psa.

6) Špargľa

Zelená aj biela špargľa je plná vitamínov a bohatá na vlákninu, pôsobí tak priaznivo na psie zažívanie. Obsahuje cez 90% vody a na našom liste patrí medzi menej kalorickú zeleninu.

Bielu špargľu nezabudnite vždy olúpať a povariť, zelenú špargľu môžete svojmu psovi podávať aj surovú, bude ale pre vášho maznáčika ťažšia na hryzenie aj trávenie. Ideálne je preto vždy špargľu povariť.

S množstvom špargle to ale nepreháňajte, vášmu maznáčikovi bude stačiť aj malý kúsok. Špargľa pôsobí močopudne, uistite sa preto, že maznáčik má dostatok pitnej vody na opätovné zavodnenie a radšej pridajte o prechádzku navyše.

7) Brokolica

Varená aj surová brokolica je ďalším kandidátom na nízkokalorickú maškrtu. Betakarotén v brokolici má blahodarný vplyv na nervovú sústavu, srsť a zrak, vitamín C je zase významným antioxidantom. Vysoký obsah vápnikov pomáha udržiavať zdravé kosti. Vláknina napomáha správnemu fungovaniu čriev, veľké množstvo servírovanej brokolice ale psie trávenie skôr zaťaží.

Brokolica je príjemným spestrením v každej psej miske, podávať ju môžete varenú alebo robenú na pare, surová je horšia na trávenie a spôsobuje nadúvanie.

8) Batáty

Batáty sú veľmi využívané vo výrobe psích krmív ako náhrada obilnín. Ich plusom je veľký podiel vlákniny, ktorý napomáha správnemu fungovaniu čriev. Obsahujú tiež vápnik, draslík a železo, čím prispievajú k zdravej obehovej sústave. Vysoké množstvo vitamínu C, A a B6 prispieva k silnej imunite.

Vďaka svojim nutričným vlastnostiam sú batáty ideálnym kandidátom na obľúbené spestrenie jedálnička u psov. Nezabúdajte ale, že okrem škrobu obsahujú aj jednoduché cukry, ktoré zvyšujú ich nutričnú hodnotu. Nie sú preto nízkokalorickou alternatívou a do diéty radšej využite inú zeleninu.

Batáty podávajte psovi vždy tepelne upravené.

9) Cuketa

Cuketu moja sučka priam miluje. A váš chlpáč to bude mať určite rovnako, cuketa je totiž medzi chlpáčmi nečakane obľúbená.

Veľkým plusom je opäť veľký podiel vody a minimum kalórií, vysoký podiel vitamínov a stopových prvkov z nej robí priamo zdravú bombu.

Ideálnym variantom je psovi cuketu rozmixovať (predtým ale cuketu umyte a odstráňte stonku), môžete ju potom pridať napríklad k mäsu. Surovú cuketu nakrájajte na malé kúsky, pripraviť ju môžete aj varenú alebo na pare, pripravíte ju tým ale o časť vody aj vitamínov.

10) Uhorky

Aj keď patrí uhorka z botanického hľadiska k ovociu, rozhodla som sa jej do zoznamu pridať. Veľa ľudí totiž uhorky pestuje a má tak skvelú možnosť poskytnúť svojmu psovi organickú, nízkokalorickú a zdraviu prospešnú dobrotu.

Uhorky sú skvelé pre svoj vysoký podiel vody a sú tak ideálnym spôsobom, ako svojho psíka v lete ešte o trochu viac zavodniť. Nízke množstvo kalórií z nich navyše robí ideálnu odmenu. Okrem vody obsahuje uhorka aj veľké množstvo oxidantov, pripisujú sa jej aj protizápalové vlastnosti. A o akú zeleninu obohatíte misku svojho psa vy? 🙂